....

Chyba na stránce: Zemřel bratr Jiří Pilka – Jip - Křižovatka"

URL: https://krizovatka.skaut.cz/zpravodajstvi/4020-zemrel-bratr-jiri-pilka-jip?autologin=1"

Zemřel bratr Jiří Pilka – Jip

Zemřel bratr Jiří Pilka – Jip

V sobotu 7. července zemřel v 88 letech bratr Jiří Pilka – Jip, muzikolog, neúnavný propagátor vážné hudby a celoživotní skaut.

Bratr Jip se narodil v roce 1930 v Praze, dětství však prožil v Písku. Na místní základní škole se setkal a celých 8 let seděl v jedné lavici s další (budoucí) skautskou osobností – Václavem Břicháčkem, Gigantem. Skautem se stal v roce 1945, o dva roky později již vedl oddíl a v létě 1947 se stihl zúčastnit Světového skautského jamboree ve Francii.

V roce 1949 začal studovat muzikologii na FF Univerzity Karlovy a zároveň se začal aktivně se podílet na činnosti Kruhu, kroužku mladých lidí kolem skauta, kněze a doktora filozofie Pavla Křivského, s nímž se v létě 1948 seznámil na letní „borůvkové brigádě“ na Šumavě, za kterou se skrýval skautský lesní kurz.

V roce 1952 byl v rámci procesu s Pavlem Křivským (který byl odsouzen k doživotnímu trestu) zatčen a půl roku vězněn za údajnou protistátní činnost Kruhu. Po propuštění se Jiřímu Pilkovi podařilo dostudovat. Po té pracoval v různých profesích spojených s hudbou, nicméně vězeňská minulost se s ním stále táhla.

Během pražského jara se v roce 1969 stal šéfredaktorem hudebního vysílání Československé televize, odkud byl následně z politických důvodů propuštěn. Po té střídal různé profese a věnoval se psaní knih, které vycházely pod záštitou jeho kolegů z oboru.

Po obnovení činnosti Junáka – českého skauta v roce 1989 se na počátku 90. let spolu s dalšími kružany působil jako instruktor na roverských kurzech FONS, jejichž vznik inicioval Miloš Zapletal – Zet. Právě z kurzů FONS si mnozí z nás pamatují jeho Jipovo povídání o hudbě, ale i o životě – i přes velký věkový rozdíl uměl mluvit s mladými lidmi a měl o ně zájem, jeho řeč byla moudrá, laskavá i vtipná.

Dál se věnoval popularizaci vážné hudby, hudební kritice a publicistice. Nějaký čas pracoval jako ředitel Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK a Mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha. Kromě toho také vyučoval a moderoval rozhlasový pořad Jak to vidí...

Napsal několik knih např. Sonáta o hudbě, Kudy chodí hudba, Setkání s hudbou, Výpravy proti času, Rozcuchaná hudba.

Prosím věnujte spolu s nám bratru Jiřímu Pilkovi - Jipovi tichou vzpomínku. Děkujeme.

Poslední rozloučení s bratrem Jipem proběhne v pondělí 23. 7. od 11 hodin v bazilice svatých Petra a Pavla na Vyšehradě.


Lenka Šablová
asistentka starosty
logo

Článek publikoval

Zobrazeno: 1791x

Práce s článkem

0
kladných hlasů

Klíčové výrazy

Diskuse o článku

1 Názor
Komentáře jsou dostupné jen přihlášeným členům Junáka.

Navigace:

  Nahlásit chybu