....

Chyba na stránce: Česká televize připravila seriál Skautská pošta 1918: premiéra už 4. září! - Křižovatka"

URL: https://krizovatka.skaut.cz/zpravodajstvi/4063-ceska-televize-pripravila-serial-skautska-posta-1918-premiera-uz-4-zari?autologin=1"

Česká televize připravila seriál Skautská pošta 1918: premiéra už 4. září!

Česká televize připravila seriál Skautská pošta 1918: premiéra už 4. září!

Zásadní pomoc skautů při vzniku Československa a další historické mezníky připomíná nový seriál ČT. Jeho hlavní postavou je 116letý skaut Pavel Zedníček, který svým pravnukům vypráví příhody ze svého života. A u toho si – pravda nepříliš skautsky – trochu vymýšlí.

 

První díl nového seriálu odvysílá ČT Déčko v úterý 4.9. v 16:10 hodin. A o co v něm jde? Dvojčata Bára a Tomáš navštěvují svého stošestnáctiletého pradědečka. Ten ve svých šestnácti letech zažil v Praze vznik republiky, setkal se s osobnostmi, které významně ovlivňovaly politické, společenské i umělecké směřování první republiky, a coby skaut byl přímo účastný bouřlivému dění na podzim roku 1918. Prostřednictvím vyprávění, pradědečkovy speciální hry a nezměrné dětské fantazie nahlížejí sourozenci do roku 1918, setkávají se s historickými postavami a prožívají dobrodružství s pradědou.

 

Na co se můžete těšit?

  • 16 dílů seriálu a v každém z nich nějaká zajímavá historická osobnost, například A. B. Svojsík, Eduard Štorch, Ema Destinová, Karel Kramář, Josef Rösler-Ořovský nebo Jaroslav Foglar
  • v epizodních rolích například herci Petr Stach, Jaromír Meduna, Marek Adamczyk, Petra Nesvačilová, Václav Vydra, Jan Čenský, Ota Jirák, Aleš Háma nebo Jan Cina.
  • Déčko chystá k seriálu Skautská pošta 1918 i aktivity na webu decko.cz i offline
  • hrané sekvence doplňují animace od ilustrátorky Lucie Lomové, která kreslí třeba večerníček Anča a Pepík

Po odvysílání najdete díly také na webu ČT.

 

TIP: Stáhněte si a vytiskněte plakát do vaší klubovny, abyste na seriál upozornili více lidí! Najdete ho zde.

 

Co byla Pošta českých skautů?

Jeden z důležitých příkladů služby skautů republice. Pro vznikající republiku, která ještě neměla žádný úřednický aparát, zajišťovali skauti poštovní služby a jako kurýři roznášeli po Praze zásilky. Kromě toho organizovali provoz paláce, kde se dění kolem vzniku republiky soustřeďovalo, hlídali ho, děvčata šila kokardy a dělala administrativní práci. Díky skautské poště vznikly i první skautské známky na světě - dnes jsou velkou vzácností.

 

Poště českých skautů se můžete věnovat i na schůzce nebo výpravě! V Poštovním muzeu je totiž přímo pro vás připravena skvělá výstava s pracovními listy, interaktivními exponáty i vzácnými artefakty. Více na webu: https://www.skautskyinstitut.cz/republika/

 

Na seriálu i výstavě se významně podílel Roman Šantora - Bobo, kterému za to patří velký dík!

Seriál Skautská pošta, který Česká televize připravila ve spolupráci s Junákem - českým skautem, je dalším krokem v dlouhodobé snaze přivádět skautská dobrodružství na obrazovky největšího českého kanálu pro děti. Do tohoto úsilí patří například i častá přítomnost skautských reportáží ve Zprávičkách, reportáže v pořadu Lvíčata nebo opakované aktivní zapojení desítek skautských oddílů do zajištění každoročních letních her Déčka, za které opakovaně děkujeme. 

 

Barbora Trojak | barbora.trojak@skaut.cz

tisková mluvčí Junáka - českého skauta

 

Petr Vaněk - Permi | petr.vanek@skaut.cz

zpravodaj pro komunikaci a projekty služby společnosti

logo

Článek publikoval

Zobrazeno: 2673x

Práce s článkem

1
kladných hlasů

Klíčové výrazy

Diskuse o článku

1 Názor
Komentáře jsou dostupné jen přihlášeným členům Junáka.

Navigace:

  Nahlásit chybu