....

Chyba na stránce: Zemřel bratr Jan Čáka - Křižovatka"

URL: https://krizovatka.skaut.cz/zpravodajstvi/4069-zemrel-bratr-jan-caka?autologin=1"

Zemřel bratr Jan Čáka

Zemřel bratr Jan Čáka

Se smutkem oznamujeme, že na věčnost dne 2. září odešel Jan Čáka, spisovatel, grafik, poutník po Brdech a skaut. Autor Toulání po Brdech, Zmizelé Vltavy nebo pro nás skauty významné Junácké symboliky. Děkujeme, bratře, za Tvou službu!

 Jan Čáka se narodil 12. června 1929 v Praze, ale jeho rodové kořeny sahají na Příbramsko, konkrétně na Březové Hory. Své rané dětství přižil v Praze – Hostivaři, ale v roce 1941 se jeho rodina přestěhovala zpět do Příbrami, kde Jan Čáka vychodil měšťanskou školu. Na střední škole studoval pouhý rok - v roce 1944 byla zrušena a studenti byli totálně nasazeni. Jan Čáka pak pracoval na příbramském nádraží. Po válce školu dokončil a stal se úředníkem Obchodního družstva Plzeň.

Stále více však tíhnul k malování, která ho bavilo už od dětských let. V červnu roku 1948 složil úspěšně přijímací zkoušku do druhého ročníku Státní grafické školy v Praze, po studiích si v letech 1951-1953 odsloužil povinnou vojenskou službu, a po ní se znovu vrátil do Příbrami.

V Příbrami pracoval jako kartograf u Uranových dolů a zároveň s tím se zvládl věnovat pozoruhodně rozmanité a rozsáhlé grafické práci. Od roku 1967 se už věnoval jen grafické tvorbě a literární činnosti.

Jan Čáka se nesmazatelně a nejvýrazněji zapsal mezi osobnosti mapující půvabný brdský kraj. Brdy prochodil křížem krážem, mluvil s pamětníky, studoval v archivech … - a z jeho textů a kreseb vzniklo ojedinělé dílo představující dychtivým poutníkům kraj rozsáhlých lesů a pohoří, samot a vesniček, městeček v podhůří, divočinu jen malý kousek za Prahou.

Kromě Junácké symboliky je autorem knih Toulání po Brdech, Zmizelá Vltava, Cesty, krajiny, lidé, Cesta na severovýchod nebo Podbrdskem od městečka k městu.

Prosím věnujte bratru Čákovi tichou vzpomínku.

Lenka Šablová
Kancelář ústředí

 

logo

Článek publikoval

Zobrazeno: 1124x

Práce s článkem

1
kladných hlasů

Klíčové výrazy

Diskuse o článku

0 Názorů
Komentáře jsou dostupné jen přihlášeným členům Junáka.

Navigace:

  Nahlásit chybu