....

Chyba na stránce: 15 důvodů, proč vyrazit na mezinárodní skautskou základnu Nocrich uprostřed Transylvánie. - Křižovatka"

URL: https://krizovatka.skaut.cz/zpravodajstvi/4093-15-duvodu-proc-vyrazit-na-mezinarodni-skautskou-zakladnu-nocrich-uprostred-transylvanie?autologin=1"

15 důvodů, proč vyrazit na mezinárodní skautskou základnu Nocrich uprostřed Transylvánie.

15 důvodů, proč vyrazit na mezinárodní skautskou základnu Nocrich uprostřed Transylvánie.

Anna Bělková - Klea je dvacetiletá skautka, která studuje filmovou produkci, ráda fotí, dělá videa a cestuje. Poslední jmenovaný koníček ji v létě přivedl na Rumunskou skautskou základnu Nocrich, odkud ti přináší pohled na tamní život a skautování v podobě 15 důvodů, proč bys tam měl/a vyrazit. ;)

"Když jsem v půlce července přijížděla v bouřce do vesničky o 1300 obyvatelích uprostřed Transylvánie, abych tu strávila dalších 6 týdnů na skautské základně s deseti dalšími dobrovolníky z celého světa, byla jsem plná obav, očekávání, a přiznám se, že i předsudků. Nocrich patří k nejchudším vesnicím v zemi, je zde tradiční romská komunita a poměrně dost dětí, které do skautu chodí."

I přes počáteční nejistotu se Klea na rumunské základně pěkně zabydlela a tvrdí, že následující zážitky těžko nasbíráš někde jinde:

 1. Vlastnoručně vyrábět, škrábat, glazurovat a vypalovat saxonskou keramiku, která tu má staletou tradici.
 2. Hrát si s romskými dětmi z vesnice, vzdělávat je, učit je pravidlům a anglickým slovíčkům.
 3. Během jednoho dne jet k Černému moři, podívat se do druhé největší budovy světa, navštívit skautské centrum Delta a vidět zatmění měsíce.
 4. Každý den sbírat na zahradě jablka, hrušky a švestky a vyrábět marmelády, kompoty a džusy.
 5. Bydlet s dalšími dobrovolníky v budově bývalé místní banky, každý den spolu snídat a pak se potkávat nad projekty, na kterých pracujeme.
 6. Starat se o místní kostel, každý den chodit natahovat do věže hodiny, aby zvony bily ve správný čas.
 7. Starat se o skupiny mezinárodních skautů, kteří sem jezdí třeba i na třídýdenní tábory. Učit se od nich nové zvyky, písničky, hry, budovat si kamarádství napříč celým světem.
 8. Za hodinu a půl dojet k pohoří Făgăraș, celý den chodit po horách s neskutečnými výhledy a večer zase zalézt unavení do postele.
 9. Každý týden dělat v peci na pizzu na zahradě domácí pizzu. Připravit těsto, vymyslet nejšílenější kombinaci a naučit se grif na shazování pizzy tak, aby z ní nic nespadlo.
 10. Zúčastnit se skautského festivalu světel a naučit se skládat tradiční lampionky - gulguze.
 11. Vidět západ slunce z rozhledny, kterou tu postavili skauti během tábora před několika lety.
 12. Chodit každý den pro čerstvé mléko od krav a jezdit na dřevo na romském povozu s koněm.
 13. Jezdit po Rumunských festivalech se skautským stánkem s keramikou, šířit povědomí o skautech a hrát si s dětmi.
 14. Naučit se základní fráze Rumunštiny a sklízet za to obdivné pohledy místních.
 15. Chodit na jógu k sousedům v 7 hodin ráno. Každý den.

"Prostředí chudé rumunské vesnice umožnilo člověku přestat hledět na povrchní věci, jak u sebe, tak u ostatních. V určitém smyslu to byl opak velkých mezinárodních akcí, jako je Jamboree nebo Moot, ale přesto mi to celou dobu, co jsem na základně strávila, přišlo jako nejčistší forma skautingu, kterou jsem mohla zažívat."

"Rozhodně bych doporučila každému, kdo chce vystoupit ze své komfortní zóny, být užitečný a rozšířit si obzory, aby nějaké skautské centrum kontaktoval a na nějakou dobu vyrazil pomáhat. Můžete to udělat po vlastní ose, nebo přes mezinárodní odbor."

Anna Bělková - Klea

Markéta Byrtusová - koordinátorka mezinárodní spolupráce

logo

Článek publikoval

Zobrazeno: 1367x

Práce s článkem

5
kladných hlasů

Diskuse o článku

3 Názory
Komentáře jsou dostupné jen přihlášeným členům Junáka.

Navigace:

  Nahlásit chybu