....

Chyba na stránce: O stém náčelnictvu [z pohledu jeho člena] - Křižovatka"

URL: https://krizovatka.skaut.cz/zpravodajstvi/4104-myslime-na-postizene-povodni/?autologin=1"

O stém náčelnictvu [z pohledu jeho člena]

O stém náčelnictvu [z pohledu jeho člena]

Část víkendu jsem strávil náčelnictvu, které bylo tak trochu jubilejní, protože od obnovy Junáka zasedalo právě stokrát. Cestou domů jsem přemýšlel o tom, jestli pro mě tahle stovka něco znamená a nakonec mě překvapilo, že vlastně víc, než jsem myslel.

- Sté setkání náčelnictva je nejlepším připomenutím toho, že žijeme svoje životy ve svobodě a demokracii. Těžko to dopočítat přesně, ale zrovna někdy teď překračujeme jako čeští skauti rekord v délce kontinuálního fungování, aniž by nás někdo zakazoval, rozháněl, a zavíral. I mě trápí, co různí pazdráti s naší společností vyvádí, ale pořád je to svoboda a demokracie. Díky za to!

- Když se rozhlédnu po náčelnictvu vidím kolem sebe už zejména svoji generaci, nemálo lidí je ještě o kousek mladší než já. Vyrůstali jsme v dobrých časech skautingu a máme sebevědomí a odvahu řídit i tak velkou organizaci jako je Junák. Vím, že někdy by nám slušelo toho sebevědomí víc, někdy by se hodil navíc ždibec pokory. Ani o to mládí nakonec nejde, protože řada našich kmetů je mentálně mladších, než nemálo mých životem zmožených vrstevníků. Ale mám radost z toho, že se Junáku daří vychovávat generace lidí, kteří se nebojí brát věci a odpovědnost za ně do vlastních rukou. Už nestojíme na nohách našich vedoucích, stojíme na svých vlastních a máme se o koho opřít.

- Vidím kolem sebe hlavně kompetentní lidi, kteří v náčelnictvu mají být. Rozhodně bych teda nechtěl mít s každým členem náčelnictva dvojdomek, ale s kým taky jo, že. Náčelnictvo už z podstaty toho jak, rozmanitě se skládá, asi nikdy nebude vyladěným týmem táhnoucím v naprosté shodě za jeden provaz. Ale mám radost, že většinu času trávíme spíš snahou posunout věci konkrétním směrem, než hašteřením o nepodstatné maličkosti. A to zdaleka není samozřejmost.

Tolik k "mojí" stovce.

PS: Jak mě opravil Standa Balík - Ježek, 100x náčelnictvo zasedalo od Vsetínského sněmu v roce 2001. Ježkovi díky za opravu a já si popelím hlavu za lajdáckou práci s fakty. Radost z výše uvedených věcí zůstává.

Vítek Koutenský - Pudil
Nové Město na Moravě
člen Náčelnictva

logo

Článek publikoval

Zobrazeno: 1241x

Práce s článkem

3
kladných hlasů

Klíčové výrazy

Diskuse o článku

2 Názory
Komentáře jsou dostupné jen přihlášeným členům Junáka.

Navigace:

  Nahlásit chybu