....

Chyba na stránce: V hlineckém muzeu ožily skautské příběhy - Křižovatka"

URL: https://krizovatka.skaut.cz/zpravodajstvi/4117-v-hlineckem-muzeu-ozily-skautske-pribehy?autologin=1"

V hlineckém muzeu ožily skautské příběhy

V hlineckém muzeu ožily skautské příběhy

Skauti a skautky v pátek 14. září slavnostně zahájili výstavu Skautské století v Hlinsku, která hravým způsobem vykresluje dějiny místního střediska od roku 1918 až do současnosti. Autoři výstavy se snažili skloubit historické příběhy a archivní materiály s moderní grafikou a interaktivními prvky. Uprostřed hlavního sálu městského muzea stojí promítací místnost. Uvnitř se mohou návštěvníci podívat na krátké filmy, které autentickým způsobem zachytily atmosféru táborů v letech 1939 a 2018. Na vnější stěně této stavby jsou vyobrazeny klíčové momenty z dějin hlineckého Junáka.

Sekce Hrdinové války oživuje příběhy osmi skautů a skautek, na které by se nemělo zapomenout. Někteří z nich zahynuli v koncentračních táborech, další se zapojili do protinacistického odboje. Například Vlasta Čejková zásobovala partyzány zbraněmi či fotkami na falešné doklady. Až ze Slovenska přijel na vernisáž její syn s rodinou. Mezi hosty nechyběli ani příbuzní Milana Stehna, který za války sloužil u britského Královského letectva. Milan Stehno se po válce vrátil do Československa, ale už v roce 1948 musel uprchnout před komunisty, kteří bývalé letce RAF nevybíravě pronásledovali. Velkou odvahu za války prokázal také učitel a básník Stanislav Zedníček, jehož úkolem bylo likvidovat udavačské dopisy.

Návštěvníci mohou na výstavě také porovnat, jak se proměnily skautské tábory od předválečných let až do současnosti. Hned vedle se vyjímají skautské šátky z různých zemí včetně Egypta a Indonésie, které členové hlineckého střediska získali v posledním desetiletí na mezinárodních táborech.

Výstava bude přístupná až do 11. listopadu 2018. V sobotu 6. října od 13 do 16 hodin se v muzeu uskuteční doprovodný workshop pro širokou veřejnost Skauting všemi smysly. Můžete se těšit na komentované prohlídky a na malou ochutnávku skautského programu. Na své si přijdou nejen děti, ale i dospělí.

logo

Článek publikoval

Zobrazeno: 784x

Práce s článkem

0
kladných hlasů

Klíčové výrazy

Diskuse o článku

0 Názorů
Komentáře jsou dostupné jen přihlášeným členům Junáka.

Navigace:

  Nahlásit chybu