....

Chyba na stránce: Udělejte 28. října radost kolemjdoucím. Skautskou trikolorou na klopu! - Křižovatka"

URL: https://krizovatka.skaut.cz/zpravodajstvi/4143-udelejte-28-rijna-radost-kolemjdoucim-skautskou-trikolorou-na-klopu?autologin=1"

Udělejte 28. října radost kolemjdoucím. Skautskou trikolorou na klopu!

Udělejte 28. října radost kolemjdoucím. Skautskou trikolorou na klopu!

28. října slavíme 100 let od založení Československa. Možná ještě pořád hledáte snadnou cestu, jak téma dostat ten den do programu oddílu. Možná pro vás tu cestu máme! Nechcete udělat radost i lidem kolem? Takový trochu československý skautský dobrý skutek. A snad i malý radostný krůček ke spojování naší společnosti, mnohými pokládané za rozdělenou. 

Výročí 100 let Československa si připomínáme mnoha způsoby (více k tomu níže). Ale možná jste hledali ten jeden nápad, jak téma dostat na program oddílu, kmene či družiny, přímo 28. října, a to přímo u Vás v obci. Tenhle nápad se k nám dostal až včera, ale moc se nám líbí a v celostátní činovnické facebookové skupině SkautFórum zavládla jasná shoda nad tím, že si zaslouží být zveřejněn i na poslední chvíli. Třeba se některým z vás bude hodit, tady je:

Vyjděte s oddílem, kmenem, družinou nebo třeba jen pár skautskými kamarády, 28. října do ulic své obce, v krojích nebo se šátky, a rozdávejte kolemjdoucím kousky trikolóry. Usmějte se na ně, popřejte jim hezký sváteční den. Připomeňte sobě i jim 100 let od založení Československa a udělejte druhým radost. 

Jak na to: 

  • Kupte ze svého v galanterii za pár stovek pár desítek metrů trikolory a pár desítek/stovek špendlíků.
  • Nastříhejte trikoloru po pár centimetrech a vyzkoušejte si, jak ji budete na oblečení přidělávat těm, kteří ji budou chtít přidělat (mnozí si ji jistě jen vezmou a přidělají sami).
  • Vyrazte 28. října do ulic právě s tímto cílem, nebo to spojte s cestou na výpravu nebo návratem domů. 
  • Buďte prospěšní, buďte přáteli všech lidí dobré vůle, buďte veselé mysli! Udělejte radost sobě i lidem kolem. 
  • Pokud budete vědět předem, že trikolory budete rozdávat, dejte nám vědět do formuláře. Když se neozvete, nic se neděje!
  • Budete své aktivity k 100. výročí republiky dokumentovat a sdílet na sociálních sítích? Používejte určitě hashtagy #skaut a #Republika100.

Než vyrazíte do ulic, možná by bylo dobré se zamyslet nad tím, co pro nás republika znamená, co pro nás znamená, vlast, místo, kde společně žijeme. Nebudete rozdávat kousek textilu, budete rozdávat národní barvy. Nebudete trikoloru rozdávat proto, že to dělají ostatní, ale proto, že to jako skauti dělat chcete. Přemýšlejte se svými žabičkami, světluškami, vlčaty, skauty, skautkami, rangers i rovery, co to pro vás znamená. 

DOPLNĚNÍ K TRIKOLÓŘE: Českými státními barvami jsou bílá, červená a modrá – v tomto pořadí je jejich zobrazení je nazýváno trikolóra. V jiném pořadí se jedná o trikolóry jiných států. Česká trikolóra zachovává oficiální pořadí státních barev, bílý pruh má vždy nahoře nebo vlevo z pohledu pozorovatele.

Inspirace k přípravě a přemýšlení: 

Doplnění (20. října): Skautky a skauti v Kutné Hoře si vyrobili kartičky, které rozdávají společně s trikolórou. A nabídli ji ve facebookovém SkautFóru i komukoli dalšímu, kdo by ji rád používal také. Můžete si ji stáhnout.

Další aktivity ke století:

A pokud byste chtěli udělat sami za sebe něco dalšího drobného, pořiďte si na Facebooku profilový obrázek, který ukáže, že slavíte. A vůbec v říjnu dobře sledujte facebookovou stránku Junáka – českého skauta, k tématu toho bude spousta.

Máte nápad na další aktivity nebo máte podněty či dotazy? Ozvěte se v komentářích! 

Ať se vám připomínka 100 let od vzniku republiky vydaří, ať už bude jakákoli!

Petr Vaněk – Permi | petr.vanek@skaut.cz
zpravodaj pro komunikaci a projekty služby společnosti

A takhle to při jiných příležitostech dělají třeba v Táboře!

Setkání u Lípy republiky 23.10.2008

28. října slavíme 100 let od založení Československa. Možná ještě pořád hledáte snadnou cestu, jak téma dostat ten den do programu oddílu. Možná pro vás tu cestu máme! Nechcete udělat radost i lidem kolem? Takový trochu československý skautský dobrý skutek.

Výročí 200 let Československa si připomínáme mnoha způsoby (více k tomu níže). Ale možná jste hledali ten jeden nápad, jak téma dostat na program oddílu, kmene či družiny, přímo 28. října, a to přímo u Vás v obci. Tady je:

Vyjděte s oddílem, kmenem, družinou nebo třeba jen pár skautskými kamarády, 28. října do ulic své obce, v krojích nebo se šátky, a rozdávejte kolemjdoucím kousky trikolóry. Usmějte se na ně, popřejte jim hezký sváteční den. Připomeňte sobě i jim 100 let od založení Československa a udělejte druhým radost.

Jak na to:

Kupte ze svého v galanterii za pár stovek pár desítek metrů trikolory a pár desítek/stovek špendlíků.

Nastříhejte trikoloru po pár centimetrech a vyzkoušejte si, jak ji budete na oblečení přidělávat těm, kteří ji budou chtít přidělat (mnozí si ji jistě jen vezmou a přidělají sami).

Vyrazte 28. října do ulic právě s tím to cílem, nebo to spojte s cestou na výpravu nebo návratem domů.

Buďte prospěšní, buďte přáteli všech lidí dobré vůle, buďte veselé mysli! Udělejte radost sobě i lidem kolem.

Pokud budete vědět předem, že trikolory budete rozdávat, dejte nám vědět do formuláře. Když se neozvete, nic se neděje!

Budete své aktivity k 100. výročí republiky dokumentovat a sdílet na sociálních sítích? Používejte určitě hashtagy #skaut a #Republika100.

 

Než vyrazíte do ulic, možná by bylo dobré se zamyslet nad tím, co pro nás republika znamená, co pro nás znamená, vlast, místo, kde společně žijeme. Nebudete rozdávat kousek textilu, budete rozdávat národní barvy. Nebudete trikoloru rozdávat proto, že to dělají ostatní, ale proto, že to jako skauti dělat chcete. Přemýšlejte se svými žabičkami, světluškami, vlčaty, skauty, skautkami, rangers i rovery, co to pro vás znamená.

 

K přípravě a přemýšlení pro vás máme inspiraci:

Říjnové číslo Skautingu přináší v rubrice Společnost návod na diskuzní program pro starší skautky a skauty či pro roverstvo pod názvem Principy Masarykovy demokracie dnes a zítra https://casopisy.skaut.cz/skauting/913#p29

Říjnové číslo Roverského kmene věnuje tématům spojeným s výročím republiky několik článků, prolistujte si jej celé.  https://casopisy.skaut.cz/kmen/917

Tým z Královéhradeckého kraje připravil tři programy, které najdete na Křižovatce v článku Nechte se inspirovat programy ke 100 letům republiky https://krizovatka.skaut.cz/zpravodajstvi/4137-programy-ke-100-letum-republiky?autologin=1

Časopis Skaut-junák přináší seriál Skauti republice 1918 – 2018.

Skautský institut zve na výstavu k Poště českých skautů i na další tematické programy. https://www.skautskyinstitut.cz/skauti1918/

Publikace Skautskou stezkou (najdete v každé klubovně) obsahuje obsáhlé pojednání o historii české a československé státnosti dle dat, informací o znaku, hymně apod.

Skautské odborky Historik/Historička a Skautská historička/historik nabízí různé příležitosti k práci s tématem.

 

A pokud byste chtěli udělat sami za sebe něco dalšího drobného, pořiďte si na Facebooku profilový obrázek, který ukáže, že slavíte. A vůbec v říjnu dobře sledujte facebookovou stránku Junáka – českého skauta, k tématu toho bude spousta.

 

Máte nápad na další aktivity nebo máte podněty či dotazy? Ozvěte se v komentářích!

 

Ať se vám připomínka 100 let od vniku republiky vydaří, ať už bude jakákoli!

 

Petr Vaněk – Permi | petr.vanek@skaut.cz

zpravodaj pro komunikaci a projekty služby společnosti

logo

Článek publikoval

Zobrazeno: 6727x

Práce s článkem

0
kladných hlasů

Klíčové výrazy

Diskuse o článku

2 Názory
Komentáře jsou dostupné jen přihlášeným členům Junáka.

Navigace:

  Nahlásit chybu