....

Chyba na stránce: Tábory se zahraničními skauty a jak na ně - Křižovatka"

URL: https://krizovatka.skaut.cz/zpravodajstvi/4176-tabory-se-zahranicnimi-skauty-a-jak-na-ne?autologin=1"

Tábory se zahraničními skauty a jak na ně

Tábory se zahraničními skauty a jak na ně

Některá z našich středisek na svém letním táboře hostila skautské skupiny z ciziny. Zažili tím netradiční a obohacující způsob táboření, který nebyl až tak náročný na přípravu. Čtěte, jak společné tábory probíhaly a nechte se inspirovat!

Jak lze získat zahraniční kontakt:
S hledáním skautské skupiny z ciziny se vám vždy vynasnaží pomoci Zahraniční odbor, stačí se kouknout sem a ozvat se nám na international@skaut.cz.

Středisko Střela Stěžery zve na svůj letní tábor různé zahraniční skautské skupiny už pěkných pár let. Seznamuje se s nimi například na Intercampu a podobných mezinárodních akcích, které se postupně objevují v naší Mapě možností.

Středisko Oheň Most využilo dlouholetého partnerství jejich města s nizozemským městem Meppel, našli si na facebooku tamní skauty a navrhli jim, ať na jejich letní tábor přijedou. Nejprve se neozývali, ale pak nabídku přijali. Podobnou výzvu přijala Modrá Želva Ratboř už v devadesátých letech, navázala družbu se skauty z anglického Newarku on Trent a už spolu slaví 25. rok!

Krajanský skautský oddíl ze srbského Banátu poprosil svou učitelku češtiny, zda nemá kontakt na české skauty a tak se stalo, že pozvali na tábor středisko Žamberk. Letos je Žamberk pozval na oplátku do Čech a ve výměnách budou pokračovat.

Jak se na mezinárodní tábor připravit:
Žamberskému středisku se osvědčilo domluvit se se Srby na datu společného tábora už na podzim předcházejícího roku a do poloviny jara stanovit definitivní počet účastníků, harmonogram a program. Vše šlo vyřešit online.

Střela ze Stěžer seznamuje své potenciální zahraniční hosty s podmínkami spolu s pozváním. Na 6 účastníků musí být 2 vedoucí, následující rok chtějí pozvání na oplátku za podobných podmínek. Zahraničních hostů je většinou mezi 8 a 15 lidmi, Čechů více.

Nejvhodnější je dohodnout se předem i na společném čase. Modrá želva tráví se svými bristkými protějšky vždy plné dva týdny u nás i v Anglii, Nizozemci byli u mosteckých na táboře naopak jen na týden a během něj měli částečně i vlastní program. 

Všechna střediska se shodují, že je potřeba předem promyslet jazykovou bariéru a určit člověka, který se postará o prvotní komunikaci a někoho, kdo může během tábora tlumočit nutné drobnosti a aktivity. Společným jazykem je zpravidla angličtina.

Finance a pojištění:
Středisko Střela zve 6 účastníků a 2 vedoucí zdarma, kdokoliv navíc hradí poplatek 3000 za 10 táborových dní. Všechny české děti platí obdobně, ale za celý tábor, tj. 14 dní. To je hlavní příjem rozpočtu tábora, kromě toho se snaží žádat o granty.

Žamberští a srbští skauti se domluvili na následujícím modelu: jídlo a ubytování zajišťuje vždy hostitelská země, dopravu a pojištění si hradí hosté sami. Tábořilo jich dohromady 83 (většina čechů) s vyrovnaným rozpočtem těsně přes 100 000, z 15% je podpořilo město Žamberk, zbytek pokryli účastníci. Polovina rozpočtu padla na jídlo, zbytek se rozdělil mezi pronájem, materiál, dopravu a další.

V každém případě je hostům nutno vyjít finančně vstříc, velká většina jejich rozpočtu totiž vždy padne na cestu k nám a zpět a pojištění.

Jak si poradit s táborovým programem:
Základem úspěchu táborových dní zmiňovaných středisek byly 2 zkušenosti zároveň:

  • Promíchat účastníky i vedoucí (!) do skupinek, které spolu sdílejí teepee/stany, služby, zkrátka každodenní táboření. Členům skupinek nezbyde nic jiného než prolomit ostych, seznámit se a prát se s jazykovou bariérou, která je pro děti ve skupinkách nakonec zdrojem největší zábavy.
  • Prostě jen tábořit a nevymýšlet žádné velké plány v podobě komentovaných prohlídek pamětihodností okolí, expedic atd. České skautské tábory mají jedinečné kouzlo spojení s přírodou, které zahraniční skauti často pořádně ani nezažili! Nizozemci byli například úplně paf z toho, že mohli jednu noc přespat v tábořišti se všemi jen tak pod širákem. Brity a stěžerské hosty zase nepřestává uchvacovat, že si mohou sami najít a zpracovat dřevo. :)

Pro obohacení prostého táboření se domácím i zahraničním velmi líbilo např. vzájemné představení slibových rituálů, ochutnávání jednoduchých národních jídel, učení a hraní nejoblíbenějších her, písniček, krátký výšlap atd.

Nejcennější zážitky:
„Podle slov mnoha z našich anglických kamarádů nelze zapomenout na velké české táborové ohně. Tato výjimečná spolupráce představuje více tváří skautingu, ale vždy se stejným cílem – vychovávat a propojovat mladé lidi napříč Evropou." Paulie a Kokořínka

„Specialita, kterou nám srbští vedoucí uvařili byla tak dobrá, že jsem si připadal, jako bych byl zpět v Srbsku." Šnek

„Vlčata a světlušky měli společný program s Holanďany, kdy si vždy ukázali nějakou táborovou věc a obě strany to řekly svým jazykem. Následně se všem představovalo, jak se co řekne v opačném jazyce. Bylo u toho spousty srandy a bylo krásné vidět, jak se s nimi naši nejmenší snaží komunikovat a lovit slovíčka." David

„Na tomto táboře jsme zjistili, že je jedno, jestli jsme holky nebo kluci, z Česka nebo z jiné země – podstatné je, že jsme všichni skauti a děláme ty samé věci!" Natálie

Markéta Byrtusová - koordinátorka mezinárodní spolupráce

 

 

logo

Článek publikoval

Zobrazeno: 1477x

Práce s článkem

1
kladných hlasů

Diskuse o článku

0 Názorů
Komentáře jsou dostupné jen přihlášeným členům Junáka.

Navigace:

  Nahlásit chybu