....

Chyba na stránce: Zapojte se s oddílem nebo kmenem v prosinci do maratonu psaní dopisů na podporu lidských práv - Křižovatka"

URL: https://krizovatka.skaut.cz/zpravodajstvi/4217-zapojte-se-s-oddilem-nebo-kmenem-v-prosinci-do-maratonu-psani-dopisu-na-podporu-lidskych-prav?autologin=1"

Zapojte se s oddílem nebo kmenem v prosinci do maratonu psaní dopisů na podporu lidských práv

Zapojte se s oddílem nebo kmenem v prosinci do maratonu psaní dopisů na podporu lidských práv

Smyslem celosvětové kampaně Maraton psaní dopisů, která probíhá během prosince, je společně ručně napsat co největší množství dopisů s výzvami vládám či úřadům příslušných zemí s cílem upozornit na porušování práv lidí, kteří se nebáli postavit za práva ostatních. Přímo obětem bezpráví je možné psát nebo kreslit dopisy solidarity a vyjádřit jim tak podporu. Akce se tak mohou zúčastnit i ti nejmenší, každoročně Maraton pořádají i skauti.

“Snažila jsem se do psaní dopisů zapojit děti z našeho skautského oddílu.  Myslím si, že děti ve věku 4.–6. třídy smysl vnímaly a rozuměly tomu, mladší - 3.třída - pojali psaní jako kreslení obrázku cizím lidem pro radost.” - Tereza Křivánková, středisko Pod Kletí Holubov

,,Maraton jsme ve Vrchlabí a v Hostinném pořádali poprvé́. Bylo hezké́ vidět, že v tom příchozí z veřejnosti i členové́ našeho skautského střediska vidí́ smysl, ti kteří́ neuměli psát, se pustili do malování obrázků vězňům, ti, co psát uměli, se do toho pustili s vervou. Rádi se do toho pustíme znovu.” Skautské středisko Dobráček Hostinné.

Za jednotlivé případy se ve stejnou chvíli apeluje ve většině zemí světa, což vytváří mezinárodní tlak, který příslušné autority nemohou jen tak ignorovat. Proto přibližně třetina případů, za které jsme v minulosti společně bojovali, se dočkala úspěšného vyřešení.

Letos se píšou dopisy za odvážné obránkyně lidských práv

Tyto ženy se v různých koutech světa nebály postavit za práva ostatních a díky tomu jsou ve své zemi pronásledované, uvězněné či dokonce usmrcené.

 

 Zapojení do kampaně je nejen příležitost přiblížit členům vašeho střediska či veřejnosti problematiku lidských práv a jejich porušování ve světě a učit je vzájemné solidaritě, respektu, ale i šance pro všechny si uvědomit, jak snadno mohou pomoci jinému člověku. Proto neváhejte a zapojte se do Maratonu psaní dopisů.

“Sice jsme dopisů nenapsali moc, ale mělo to smysl. Určitě pro ty lidi samotné i pro skautské děti. Mně to přijde úžasné. Je navíc moc milé pomáhat adresně a znát příběhy těch lidí.” - Jana Kittová, skautský oddíl v Hronově,

Jak se zapojit

Do kampaně se můžete zapojit tak, že uspořádáte vlastní akci, na které se budou psát dopisy za obránkyně lidských práv, ideálně v období mezi 10. a 18. prosincem 2018 (je ale možné i dříve nebo později). Ničeho se nemusíte bát. Nezáleží na velikosti akce. Psaní dopisů může proběhnout pouze mezi členy vašeho střediska nebo oddílu, například jako zpestření vánočních skautských setkání, ale může být i otevřené veřejnosti např. jako součást tematické debaty, výstavy, přednášky apod. Dopisy se zkrátka dají psát všude. I sebemenší akce se počítá, proto ještě jednou prosíme, abyste jí nezapomněli přihlásit na kampaňovém webu: https://maraton.amnesty.cz/

Celkově se akce typicky pořádají v kavárnách, klubovnách, galeriích, kinech, komunitních centrech, kostelech, knihovnách, zájmových či studentských spolcích či na ŠŠ a VŠ např. i v rámci výuky. Mnoho dopisových akcí má často podobu ryze domácí, jako zpestření předvánočního rodinného či přátelského setkání.

O každé akci nám tedy prosím, dejte vědět, prostřednictvím jejího PŘIHLÁŠENÍ na našem webu, protože jinak se nikdy nedozvíme, kolik dopisových akcí jsme v ČR uspořádali a kolik dopisů jsme napsali.

V případě jakýchkoliv dotazů se můžete obrátit na koordinátorku kampaně Žanetu Sladkou, zaneta.sladka@amnesty.cz, 777 625 448

Hodně zdaru všem oddílům, střediskům nebo roverským kmenům, které se do letošního Maratonu psaní dopisů rozhodnou zapojit! Možná vám navíc pomůže i metodika ke stejnému tématu od Skautů na Zemi

Petr Vaněk – Permi | petr.vanek@skaut.cz 
zpravodaj pro komunikaci a projekty služby společnosti

logo

Článek publikoval

Zobrazeno: 925x

Práce s článkem

0
kladných hlasů

Diskuse o článku

0 Názorů
Komentáře jsou dostupné jen přihlášeným členům Junáka.

Navigace:

  Nahlásit chybu