....

Chyba na stránce: Balú, učitel lidských mláďat - Křižovatka"

URL: https://krizovatka.skaut.cz/zpravodajstvi/4346-balu-ucitel-lidskych-mladat?autologin=1"

Balú, učitel lidských mláďat

Balú, učitel lidských mláďat

Když jsem před týdnem stál ve zcela zaplněném kostele svatého Jakuba Většího v Chotěboři při posledním rozloučení s bratrem Petrem Hájkem – Balúem, probíhal mi hlavou nekonečný film vzpomínek na vše, co Balú pro mne, jako lidské mládě, a nejen pro mne, udělal a znamenal.

Znovu jsem si uvědomil, jak nám všem jeho znalost kluků daného věku a jejich duše pomáhala při tvorbě a pochopení vlčácké ideje a programu. Jak dokázal i pro ty nejjednodušší dětské nešvary najít konkrétní výchovné prostředky, snažící se o jejich odstranění. Jak s velkou laskavostí a trpělivostí nám na Poradních skalách ukazoval nové a nové možnosti využití výchovného rámce Knihy džunglí. Jeho klidné a úsměvem provázené povídání a rady, ale vlastně i jeho prostá přítomnost, ze které vyzařovala láska a laskavá „člověčina“ nás formovaly a dodávaly nám radost a sílu. Učil nás a vychovával.

Vybavuje se mi toho hodně, ale nechci dlouho zdržovat. Jen bych rád připomenul jeho slova, které nám nejen na Poradních skalách připomínal: „ To zlé, co člověk učiní, se mu vrátí jako bumerang, kdežto to dobré, co činí, se dále šíří, jako kruhy na hladině, po vhození kamene do vody!“

Moc bych si přál, aby jeho úsilí a láska, kterou do svého rozdávání vložil, pokračovala a dál se šířila jako Dobro v jím zmiňovaných kruzích. U nás se najdou zbytky tiskovin, které vytvořil nebo se na nich výraznou měrou podílel (knihovnička Smečka volá, pracovní sešit Hnědá panda, čísla prvých ročníků časopisu Světýlko s přílohami), které by mohly ještě sloužit. Budu se snažit zájemcům o ně vyhovět; jsem velkým Balúovým dlužníkem.

František Šmacl - Riki
(zájemci o zmíněné publikace s texty Petra Hájka - Balúa se na mě mohou obrátit prostřednictvím mailu frantisek@smajcl.cz)
logo

Článek publikoval

Zobrazeno: 714x

Práce s článkem

1
kladných hlasů

Klíčové výrazy

Diskuse o článku

0 Názorů
Komentáře jsou dostupné jen přihlášeným členům Junáka.

Navigace:

  Nahlásit chybu