....

Chyba na stránce: Navždy nás opustil bratr Jan Janků – Šerif, celoživotní skaut a nositel Řádu stříbrného vlka. Čest jeho památce! - Křižovatka"

URL: https://krizovatka.skaut.cz/zpravodajstvi/4377-navzdy-nas-opustil-bratr-jan-janku-serif-celozivotni-skaut-a-nositel-radu-stribrneho-vlka-cest-jeho-pamatce?autologin=1"

Navždy nás opustil bratr Jan Janků – Šerif, celoživotní skaut a nositel Řádu stříbrného vlka. Čest jeho památce!

Navždy nás opustil bratr Jan Janků – Šerif, celoživotní skaut a nositel Řádu stříbrného vlka. Čest jeho památce!

27. ledna zemřel ve věku 97 let bratr Jan Janků – Šerif, výrazná osobnost skautingu na Šumpersku, politický vězeň a člověk, který žil celý svůj život v duchu ideálů skautingu.

Bratr Šerif (nar. 1921) pochází z Hanušovic, skautem se stal již v roce 1936. Za druhé světové války se jako účastník zahraničního odboje dostal do Francie, kde působil jako vojenský řidič. Po návratu do vlasti v roce 1946 začal vést v Hanušovicích skautský oddíl. Absolvoval Lesní školu Jiráskovy oblasti, které posléze pomáhal v řadě dalších desetiletí.

Již v roce 1949 byl zatčen v souvislosti s politickým procesem s odbojovou skupinou Světlana, jejímž členem však nebyl. Přesto byl ve vykonstruovaném procesu odsouzen na dvacet let vězení a v nejtěžších věznicích, včetně Uherského Hradiště či Mírova, prožil devět let. Během věznění se setkal s řadou významných osobností, mnohým z nich také posloužil ve chvílích tísně, nemoci či při jejich umírání. Propuštěn byl v roce 1958.

Po té pracoval na železnici a vedl dětské tábory. Opakovaně se zapojil do obnovy skautského střediska v rodných Hanušovicích ve svobodnějších dobách a podporoval domovské středisko a jeho členy organizačně, morálně i materiálně.

Po roce 1989 se stal také aktivním členem Konfederace politických vězňů, velkou energii v posledních třech desetiletích věnoval připomínání komunistického útlaku mladé generaci – neúnavně přednášel na školách a ve skautských oddílech, táborech a lesních školách, pořádal poznávací zájezdy do Jáchymova.

Celý životní příběh bratra Šerifa si můžete přečíst a poslechnout zde.

Bratr Šerif nositelem nejvyššího českého státního vyznamenání řádu Tomáše Garrigua Masaryka (2010), maďarského Zlatého kříže za zásluhy (2011) a nejvyššího českého skautského vyznamenání řádu Stříbrného vlka (2018).

Nezapomeneme, bratře Šerife!

Lenka Šablová
asistentka starosty

 

logo

Článek publikoval

Zobrazeno: 1125x

Práce s článkem

0
kladných hlasů

Klíčové výrazy

Diskuse o článku

0 Názorů
Komentáře jsou dostupné jen přihlášeným členům Junáka.

Navigace:

  Nahlásit chybu