....

Chyba na stránce: Zemřel bratr Zdeněk Kovařík – Kik - Křižovatka"

URL: https://krizovatka.skaut.cz/zpravodajstvi/4394-zemrel-bratr-zdenek-kovarik-kik?autologin=1"

Zemřel bratr Zdeněk Kovařík – Kik

Zemřel bratr Zdeněk Kovařík – Kik

V úterý 5. února nás navždy opustil bratr Zdeněk Kovářík – Kik z Hradce Králové, Od mládí se aktivně účastnil skautského hnutí a po komunistickém převratu v únoru 1948 se stal jednou z mnoha obětí likvidace skautingu.

 Zdeněk Kovařík se narodil 24. února 1931 v Hradci Králové. Před válkou už do skautského oddílu vstoupit nestihl, ale mezi skauty měl kamarády, s nimiž začal skautovat hned v roce 1945. Po základní škole se vyučil telefonním mechanikem a v roce 1950 začal studovat na průmyslovce v Pardubicích. Kromě skautování s kamarády psal a roznášel protikomunistické letáky, podílel se na akci, při níž byla poničena propagační místní prodejna komunistické strany.

 Byl zatčen 29. září 1950. Poté strávil půl roku na samotce ve vyšetřovací vazbě StB. V březnu roku 1951 byl ve veřejném procesu spolu s dalšími skauty odsouzen podle paragrafu 231 za údajné spojení s cizí velmocí a pokus o přechod hranic na 11 let. Jeho uvěznění dopadlo na celou rodinu, třem sourozencům Zdeňka Kovaříka bylo znemožněno studium na střední škole, jeho rodiče byli vyhozeni z původního zaměstnání.

Putoval na Jáchymovsko na těžbu uranu. Nejprve byl asi na 5 měsíců umístěn na pověstnou “věž smrti”. V táboře “L” strávil celkem dva a půl roku. Poté byl přemístěn do tábora Nikolaj. Společně s Antonínem Husníkem se mu na Jáchymovsku podařilo vybudovat unikátní poštovní spojení mimo lágry přes manžele Balouškovy, které fungovalo v letech 1951-55.

 Zdeněk Kovařík se dostal na svobodu v září roku 1955, když mu byl původní trest snížen o šest let. Rok na to se oženil s dívkou, která na něj celých 5 let čekal. V civilu si našel místo v Severostavu jako elektrikář, později pracoval v cukrovaru.

 Po Sametové revoluci se angažoval ve veřejném životě nejen v Hradci Králové, kde založil a vedl místní pobočku Konfederace politických vězňů, ale dle možností v celé republice. Na besedách ve školách, kde vyprávěl o hrůzách komunistické totality, nikdy nezapomínal upozornit na myšlenky skautingu.

Celý životní příběh bratra Kika si můžete přečíst zde.

Čest jeho památce!

 Poslední rozloučení s bratrem Kovaříkem – Kikem proběhne ve smuteční obřadní síni v Hradci Králové – Kuklenách v pondělí 11. února 2019 ve 12.00 hodin.

Lenka Šablová
asistentka starosty

 

logo

Článek publikoval

Zobrazeno: 833x

Práce s článkem

0
kladných hlasů

Klíčové výrazy

Diskuse o článku

0 Názorů
Komentáře jsou dostupné jen přihlášeným členům Junáka.

Navigace:

  Nahlásit chybu