....

Chyba na stránce: Co o střediskovém minimu říkají samotní účastníci aneb proč jet na střediskové minimum - Křižovatka"

URL: https://krizovatka.skaut.cz/zpravodajstvi/4504-sm-zpetna-vazba-ucastnici?autologin=1"

Co o střediskovém minimu říkají samotní účastníci aneb proč jet na střediskové minimum

Co o střediskovém minimu říkají samotní účastníci aneb proč jet na střediskové minimum

Střediskové minimum je nový typ vzdělávání pro vedoucí organizačních jednotek. Má pomoci činovníkům se v jejich funkci zorientovat, dát jim tipy do začátku. Zeptali jsme se účastníků, jak hodnotí kurzy střediskového minima, co si z kurzu odvezli.

Proč bys doporučil/a na kurz SM jet?

“Role střediskového vůdce zahrnuje velké množství oblastí a na kurzu SM se vůdce seznámí minimálně s jejich základní problematikou. To mu může usnadnit spojování věci do souvislostí a pomoct k snadnějšímu řízení i řešení komplikací.” Libor Čermák (účastník PoČinu - VHOD, volený člen okresní a střediskové rady Blansko)

“Kurz nabudí, ukáže ti, že i když si myslíš, že už na nic nemáš sílu, čas a chuť - například pro nedostatek lidí, kteří s tebou spolupracují - nejsi v tom sám a vážně to za to stojí.” Lucie Nová - Luci (účastnice Střepu, vedoucí oddílu, členka revizní komise)

“Kurz bych doporučil všem, kteří berou vedení střediska vážně a chtějí, aby jejich středisko fungovalo. Dozví se tam, spoustu užitečného, vymění si svoje zkušenosti a dozví se, jak to dělají jinde. Kurz je skvělý na připomenutí a osvěžení a dozvědění se novinek i pro ty, kteří vedou střediska dlouhodobě a od jejich vůdcovských zkoušek už uplynul nějaký ten pátek. Opravdu vřele doporučuji.“  Lubor Procházka - Hugo Boss (účastník PoČinu - VHOD, středisko Břeclav)

“Kurz střediskového minima bych doporučil všem, kteří se nějakým způsobem podílí na vedení střediska, a to vč. vedoucích oddílů. Střediskové minimum tak, jak jsem jej absolvoval já, člověku otevře oči, co a jak má dělat. Zároveň získá kontakty na lidi, se kterými se může poradit, a to jak ze strany instruktorů kurzu, tak účastníků. Člověka jako já také podobné akce "nabijou" pro další práci. Domnívám se, že by člověk měl dokonce po nějaké době SM opakovat - věci se vyvíjejí, svět okolo se mění, právní prostředí se mění... Jako účastník jsem si také uvědomil, že v tom nejsme sami, každé středisko nějak funguje, ale jelikož je to pořád dobrovolnická práce, tak se v tom každý tak trochu plácá - pro mě je takový fakt svým způsobem uklidňující - někdy si i člověk uvědomí, že něco nedělá tak špatně.“ Jakub Středa - Pátek (účastník Střepu, vedoucí střediska Šurean Liberec)

“Doporučení bude jasné: Kurz (společně třeba s příručkou pro vedoucí středisek) mu za poměrně krátkou dobu dá všechny informace, které k vedení střediska potřebuje.” Aleš Slezák - Bohouš (účastník PoČinu - VHOD, místopředseda okresní rady, vedoucí střediska Břeclav)

Co vám absolvence kurzu přinesla?

“Mám základní povědomí o tom, co by měl vedoucí střediska vědět a to nejen teoreticky, ale i prakticky, protože nám spousta témat byla prakticky ukázaná právě na Střepu. I když má naše nejdůležitější osoba ve středisku často pocit, že už není kam jít dál, že nemá sílu, vždycky si vzpomenu na všechny ty, kteří se zúčastnili Střepu a uvědomím si, že tyhle pocity mají pravidelně i oni, a přesto v hloubce chtějí dále pokračovat. Nejsme v tom sami." Lucie Nová - Luci (účastnice Střepu, vedoucí oddílu, členka revizní komise Hrádek nad Nisou)

“Kurz pro mě osobně (v době konání kurzu sedmým rokem ve vedení střediska) znamenal především možnost poslechnout si to všechno se svými zástupci, znamenal společné utvrzení teamu v tom, že to, jak následujeme závěry z hodnocení kvality a jak pracujeme na zlepšení, další a další části střediskové agendy, je ta správná cesta.” Aleš Slezák - Bohouš (účastník PoČinu - VHOD, místopředseda okresní rady, vedoucí střediska Břeclav)

“Jako největší přínos kurzu s odstupem času vnímám to, že mi kurz dal lepší pochopení toho, jak středisko funguje, na čem by se dalo ve středisku zapracovat, co nám chybí a možnost vyměnit si zkušenosti s ostatními.” Lubor Procházka - Hugo Boss (účastník PoČinu - VHOD, středisko Břeclav)

“Uvědomil jsem si, kolik toho děláme a kolik bychom toho měli/mohli dělat jako vedení střediska, a začali jsme na tom společně pracovat... Takže v důsledku mi Kurz střediskového minima přinesl jistotu, jak dál pokračovat ve fungování střediska - a to jak střediska samotného, tak mě osobně.” Jakub Středa - Pátek (účastník Střepu, vedoucí střediska Šurean Liberec)

“Přinesl mi důležité informace ze základních oblastí práce s lidmi a v jednotce, které jsem později využil a rozšiřoval při dalším zvyšování kvalifikace.” Libor Čermák (účastník PoČinu - VHOD, volený člen okresní a střediskové rady Blansko)

Co se vám i na základě kurzu podařilo změnit/zlepšit ve vaší jednotce?

“Podařilo se nastartovat vzdělávání (čz, vz), rozjezd práce s rovery napříč střediskem, podařilo se zorientovat se v administrativě, zefektivnit střediskové rady, ale na tom dál pracujeme, snažíme se dát do pořádku hospodaření, stále pracujeme na vylepšení komunikace v rámci SRJ a snažíme se vyhledávat spolupracovníky. ” Tereza Čápková - Mravenec (účastnice PoČinu - VHOD, vedoucí oddílu a střediska Třebíč)

“Ve středisku jsme se začali zabývat věcmi, které dosud moc nefungovaly. Například se začala brát vážně inventarizace, začalo se řešit plánování a budoucí směřování střediska, vyřešili se věci ohledně kluboven.Lubor Procházka - Hugo Boss (účastník PoČinu - VHOD, středisko Břeclav)

“Zaměřili jsme se na komunikaci vedení a společné akce pro vedení oddílu. Začneme používat hodnocení kvality prvotně pro oddíl, dál uvidíme. Zlepšila se práce se Skautisem.” Vlastík Mihalík - Červotoč (účastník PoČinu - VHOD, vedoucí oddílu a zástupce vedoucího střediska Mikulov)

“Možná poprvé v historii střediska jsme dotáhli pořádnou inventarizaci, začali se mnohem víc věnovat úrovni vzdělávání ve střediscích (i když stále ne úplně systematicky), učíme se lepší personalistice, jsme více otevření vůči partnerům (městu), dali jsme do pořádku technické vybavení stavby klubovny (revize apod..), aby jsme mohli pojistit a další a další drobnosti.” Aleš Slezák - Bohouš (účastník PoČinu - VHOD, místopředseda okresní rady, vedoucí střediska Břeclav)

“Založili jsme jednoduchou střediskovou webovou prezentaci, kterou pravidelně udržujeme aktuální. Založili jsme střediskový mail, na který postupně převádíme ze soukromých mailů veškerou skautskou korespondenci. Udělali jsme si pořádek ve skautských dokumentech, a to i elektronických. Začali jsme nejdůležitější dokumenty vkládat na Týmový G-Disk. Provedli jsme první "řádnou" revizi hospodaření střediska vč. revizní zprávy. Sestavili jsme historicky první rozpočet střediska v jeho novodobé historii. Zásadně jsme změnili způsob "vzdálené" komunikace, kdy veškerou interní komunikaci střediskové rady a revizní komise vedeme přes aplikaci Slack. Převedli jsme veškeré bankovní účty do FIO vč. revize přístupů osob k jednotlivým účtům, a to včetně revizní komise. Zasmluvnili jsme si novou účetní střediska. Našli jsme cestu/způsob, jak střediskové rady dělat méně formálně.” Jakub Středa - Pátek (účastník Střepu, vedoucí střediska Šurean Liberec)

Chceš vědět o střediskovém minimu víc?  Podívej se na skaut.cz/strediskove-minimum

 

Jana Godarová (Ellie)
koordinátorka projektu vzdělávání hospodářsko-organizačních činovníků
jana.godarova@skaut.cz

logo

Článek publikoval

Zobrazeno: 693x

Práce s článkem

1
kladných hlasů

Diskuse o článku

0 Názorů
Komentáře jsou dostupné jen přihlášeným členům Junáka.

Navigace:

  Nahlásit chybu