....

Chyba na stránce: Pojďme se potkat na Ivančeně! Již tento víkend, 27. 4. 2019 - Křižovatka"

URL: https://krizovatka.skaut.cz/zpravodajstvi/4506-ivancena-70-let-ve-vzpominkach-a-obrazech-2?autologin=1"

Pojďme se potkat na Ivančeně! Již tento víkend, 27. 4. 2019

Pojďme se potkat na Ivančeně! Již tento víkend, 27. 4. 2019

V sobotu 27. 4. se stovky skautů, skautek i širší veřejnosti vydají na mohylu Ivančena pod Lysou horou, vzpomínku na skauty-odbojáře popravené Gestapem těsně před koncem 2. světové války. Přidejte se také a zavzpomínejme společně na ty, kteří se nebáli nasadit vlastní život pro svobodu jiných. Pojďme se tam potkat!

 Na obrázku může být: jeden člověk nebo víc lidí a text

Kde se dozvíte více o mohyle? Například v knížkách.

 

Ivančena - 70 let ve vzpomínkách a obrazech

Průvodce nejednoduchými sedmi desítkami let nejen mohyly, ale i celé naší země. Kniha podává souborné svědectví o tom, jak se myšlenka mohyly na Ivančeně zrodila, jakým časům musela vzdorovat, a jaké byly osudy lidí, kteří se v různých dobách a za různých okolností dotkli její historie. Jde vlastně o jakousi skládanku, pestrý souhrn výpovědí, příběhů a vyprávění. Ivančena byla budována generacemi skautů a trampů na památku pěti ostravským skautům popraveným na sklonku války nacisty. Tato nová kniha doplňuje a rozkrývá další tajemství, které vypráví o příbězích kamenné mohyly na úbočí Lysé hory v Beskydech. Již existující texty jsou tu doplňovány obrazovým materiálem, autoři se snaží vyvrátit a osvětlit některé přetrvávající mýty a ukázat světu množství uměleckých děl, které se k Ivančeně vztahují. Během několika let nashromáždili, prostudovali a digitalizovali tisíce fotografií, obrázků a dokumentů. Pátrání v archivech, rozhovory s pamětníky, hledání odpovědí na staré otázky přináší řadu otázek, nová neprozkoumaná místa a další ne zcela objasněné kapitoly historie této památky.

Knihu koupíte na: skaut.cz/obchod

Stopy vedou k Ivančeně

Publikace Stopy vedou k Ivančeně shrnuje několikaleté mapování skautského protinacistického odboje ve Slezsku a událostí, které vedly k osudovým výstřelům popravčí čety. Knihu doplňuje řada historických fotografií a příloh.

Knihu koupíte na: skaut.cz/obchod

Ivančena znovuobnovená

Také v časopise Skautský svět najdete o Ivančeně zajímavý článek, vyprávějící o třech letech příprav, papírování, vyjednávání a fyzické práce. O tom, jak skončil jeden z největších skautských projektů poslední doby. V čase sedmdesátého výročí od svého založení byla po rekonstrukci slavnostně odhalena legendární beskydská kamenná mohyla Ivančena. Znovu tak slouží jako připomínka odvahy a boje proti nesvobodě i toho, že i v době bohatých grantů a neomezených služeb jsou skauti schopní dělat velké věci sami vlastními silami. Skautský svět (prosinec 2016 - leden 2017) (PDF)


Za TDC

Petra Daněčková (Peťule)
redaktorka interní komunikace
logo

Článek publikoval

Zobrazeno: 333x

Práce s článkem

0
kladných hlasů

Diskuse o článku

0 Názorů
Komentáře jsou dostupné jen přihlášeným členům Junáka.

Navigace:

  Nahlásit chybu