....

Chyba na stránce: Jak oslavit 30 let svobodného skautingu, od oddílu po celou organizaci - Křižovatka"

URL: https://krizovatka.skaut.cz/zpravodajstvi/4567-jak-oslavit-30-let-svobodneho-skautingu-od-oddilu-po-celou-organizaci?autologin=1"

Jak oslavit 30 let svobodného skautingu, od oddílu po celou organizaci

Jak oslavit 30 let svobodného skautingu, od oddílu po celou organizaci

2. prosince 1989 byl v Městské knihovně v Praze obnoven svobodný skauting. Bylo to ve víru dnů po 17. listopadu, uprostřed Sametové revoluce. Nestalo se tak z hodiny na hodinu, ani nebylo tímto setkáním hotovo. Ale svobodný skauting byl zpět, obnoven potřetí a snad naposledy. A to je moment hodný připomenutí, stejně jako dobrá příležitost k poděkování. Od akcí v oddílech po celostátní aktivity. Zamyslete se nad tím, jak si 30 let od znovuzrození svobodného skautingu připomenete i u vás ve středisku!

Linka celostátních událostí a aktivit začala v březnu 2019 a skončí v březnu 2020 Valným sněmem. Je tam mnoho příležitostí se zapojit, ale také si připravit vlastní místní aktivity. Můžou se vztahovat k roku 1989 nebo k celým 30 posledním letům, k celé historii skautingu nebo naopak třeba jen k tomu, jak se skautingu u vás daří dnes. Může se jednat o slavnostní střediskový oheň, programové aktivity na oddílové výpravě, setkání k poděkování těm, kteří se o obnovu skautingu u vás zasloužili, nebo pro všechny, kteří jej těch posledních 30 let táhli. To je vždy na vás, jako inspirace či nabídka vám ale může pomoci přehled celostátních aktivit, které budeme postupně doplňovat. Některé už jsou za námi, ale největší část jich proběhne v příštím skautském roce.

  • 18. březen - tzv. „Den 10.699” nebo také #NavzdySkaut, den nejdelšího trvání skautingu bez zákazu v kuse. Do sdílení svých skautských zážitků ze skautského života se, především na Facebooku a Instagramu, zapojily stovky sester a bratří.
  • 24. duben - Skautský den ve svátek našeho patrona, sv. Jiří, dala některá střediska svým svátečním aktivitám i nádech k 30 letům svobodného skautingu.
  • 22. až 26. května - celostátní roverské setkání Obrok proběhlo se symbolickým rámcem dosavadní hostorie skautingu a události listopadu a prosince 1989 samozřejmě nechyběly.
  • 22. července až 2. srpna - na Světovém skautském jamboree v Severní Americe vyráží historicky nejpočetnější česká výprava. A to pod heslem “Unbreakable”, odkazujícím na nezlomitelnou povahu českého a československého skautingu.
  • podzim 2019 - od podzimu bude jednotkám k dispozici zvláštní poděkování ve formě slavnostního dekretu, které bude možno použít pro poděkování těm, kteří se u vás zasloužili o obnovu skautingu (nebo třeba o jeho udržení v dobách nesvobody). Nebudou určeny žádné podmínky pro udělování tohoto ocenění, bude vždy záležet čistě na rozhodnutí vašeho střediska, okresu nebo kraje. Dekret je nyní v přípravě, informace k němu očekávejte na Křižovatce v srpnu, od září bude pak k dispozici.
  • podzim 2019 - Česká televize uvede v premiéře dokument Olgy Špátové s názvem „Jednou skautem, navždy skautem“
  • 17. října až 1. prosince - výstava k 30 letům svobodného skautingu v Senátu ČR. Iniciována senátorem br. Petrem Holečkem, pořádají Junák - český skaut a Senát Parlamentu ČR.
  • 2. prosince 2019 - slavnostní večer v Městské knihovně právě v den 30. výroční obnovy a premiéra dokumentu o 3. obnově skautingu, pořádá Skautský institut.
  • 2. prosince 2019 - možnost uspořádat místní premiéru dokumentu o 3. obnově skautingu souběžně s tou celostátní. Přihlaste se na webu Skautského institutu k oslavám 30 let svobodného skautingu a 2. prosince promítejte i u vás!
  • 27. až 29. březen 2020 - Valný sněm, Jindřichův Hradec, uzavření celoroční připomínky


Tento seznam bude v průběhu roku aktualizován a rozšiřován.

Pro více informací můžete sledovat také https://www.skautskyinstitut.cz/30-let-svobody/ a facebookovou událost Oslavíme 30 let svobodného skautingu.

Máte nápad na to, co jako středisko uspořádat a chcete se podělit o inspiraci s druhými? Rozepište se v komentářích pod článkem nebo využijte již otevřenou debatu v celostátní činovnické skupině SkautFórum právě na téma lokálních oslav 30 let svobodného skautingu.

Budete s tématem přítomni na sociálních sítích? Doporučujeme použití standardního hastagu #skaut doplněného o hashtag či hashtagy #unbreakable a #30letsvobody. K dispozici jsou všem zájemcům soubory s grafickými značkami k oslavám 30 let svobodného skautingu. Možná vašim grafikům zjednoduší práci. Prohlížejte a stahujte je v této složce Google disku.

30 let skautingu jsme ještě nikdy neslavili, nebylo nám to dopřáno. Neváhejme využít připomínku 30 let svobodného skautingu k připomínce radosti, kterou skauting přináší klukům a holkám ve skautských oddílech, ale i zodpovědné a náročné činovnické služby, díky které mohou naše oddíly a střediska existovat.

Petr ‘Permi’ Vaněk | petr.vanek@skaut.cz
místostarosta a zpravodaj pro komunikaci a projekty služby společnosti

„“

logo

Článek publikoval

Zobrazeno: 431x

Práce s článkem

0
kladných hlasů

Klíčové výrazy

Diskuse o článku

0 Názorů
Komentáře jsou dostupné jen přihlášeným členům Junáka.

Navigace:

  Nahlásit chybu