....

Chyba na stránce: Francouzská základna shání posilu na tohle léto! - Křižovatka"

URL: https://krizovatka.skaut.cz/zpravodajstvi/4585-francouzska-zakladna-shani-posilu-na-tohle-leto?tl=comments&autologin=1"

Francouzská základna shání posilu na tohle léto!

Francouzská základna shání posilu na tohle léto!

Bécours je skautská vesnička na jihu francouzského středohoří. Už léta funguje jako mezinárodní základna, která každé léto vítá mladé dobrovolníky a dobrovolnice z celého světa. Přečti si zážitky Hedviky a Flo z minulých sezón a vyraz! Tuto sezónu totiž Bécours stále ještě přijímá!

Hedvika, léto 2017:
Místním skautům na Bécours opravdu záleží. Koupili rozpadlou kamennou vesnici a postupně z ní vybudovali fakt krásný kemp. Jezdili tam pomáhat skauti z celé Francie a dobrovolně v Bécours trávili svůj prázdninový čas. Teď si tam můžeš uspořádat tábor, pro skauty mají slevu.

Vůdce dobrovolníků je každé léto někdo jiný, to znamená i jinou organizaci, komunikaci a atmosféru. Bécours je zkrátka každé léto jedinečné. Já jsem na základně byla v červenci i v srpnu. 1. měsíc se pracovalo spíše manuálně, v kempu bylo v té době totiž zhruba 400 táborníků a bylo pořád co dělat. V srpnu jich bylo už jen něco málo přes stovku, takže jsme pracovali spíše na programu festivalu, který se konal ke konci srpna. Doporučuji jet do Bécours právě spíš v červenci, kdy je mnohem větší možnost komunikovat s různými lidmi.

Každé ráno zhruba v 9:00 jsme se všichni setkali na "réunion," kde jsme prodiskutovali, co je potřeba ten den udělat. Čekala nás např. stavba hangáru, převoz lednic či sporáků pro táborníky, úklid skladu, svoz odpadků a jeho následný odvoz do kontejnerů či sběrného dvora, obchůzka kempu, čištění čističky, uklízení ve vesničce, ale také nákupy a vaření obědu pro náš tým. Většinou se pracovalo ve skupinkách, které se každé ráno utvořily podle toho, co chtěl kdo dělat.

O víkendu jsme se jeli třeba vykoupat, nebo projít do města. Jinak se pracovalo každý den, někdy i do 7 večer. Záleželo na tom, co se muselo ten den stihnout. Volné chvíle během týdne jsme většinou trávili povídáním si u jídla, které po francouzském způsobu trvá +- 2 hodiny. :)

Pokud na Bécours strávíte více než 3 týdny, kromě ubytování a stravy vám proplatí i cestování po Francii. Bécours mi ukázala, jak se dá demokraticky organizovat práce pro 13 lidí, zlepšila jsem se taky ve francouzštině, angličtině i komunikaci bezeslov. :)

Flo, léto 2018:
Na mezinárodní základnu v Bécours na jihu Francie jsem narazila, když jsem si prohlížela mapu základen na křižovatce v mezinárodní sekci. Vyrazila jsem tam na 3 týdny v srpnu.

Zakládna je dostupná pouze autem nebo pěšky, nachází se totiž v horách Grandes Causses poblíž řeky Tarn. Do roku 1980 bylo Bécours ruina, dokud ho nekoupili skauti a společnými silami zvelebili.

V srpnu už tam netáboří tolik oddílů, a tak byla moje služba někdy až příliš poklidná. Byla jsem součástí týmu, který se staral o celkový chod Bécours. Obcházela jsem tábořiště a kontrolovala je, asistovala při údržbě, stavění či bourání stanů. Vařila jsem také česká jídla nebo pomáhala při vaření těch francouzských. Starala jsem se o slepičky, úklid společných prostor, organizování her pro oddíly nebo nakupování potravin.

Poslední týden jsme zasvětili přípravám na festival "Semeurs d'Iniciatives", který se konal přímo na základně. Byly to 4 dny plné různorodých workshopů, diskuzí, hudby, tance a skautských dovedností. Festival byl samozřejmě přístupný i pro veřejnost.

Na základně jsem nebyla sama "cizí". Byly tam dokonce i dvě skautky z Afriky - ze Senegalu a z Béninu. Každý rok se tam údajně objeví čeští skauti a skautky, prý tam jezdí nejvíc ze všech zemí. Můžete tam proto narazit na české pohledy, samolepky, texty nebo i na příběh Vaška, který se při rekonstrukci Bécours seznámil se svojí budoucí francouzskou ženou. Francouzština je velkou komunikační výhodou, ale obejdete se i s angličtinou.

Na základně vládne příjemná přátelská atmosféra. Pobyt na ní byl naplněn nezapomenutelnými zážitky a já mám chuť se tam zase vrátit, vidět se s novými přáteli a společně si zase zazpívat a zahrát na kytaru či ukulele. :)

Máš-li zájem, ozvi se na international@skaut.cz a pomůžeme ti s přihlášením. Případně poskytneme také kontakt na Hedviku. ;)

Markéta Byrtusová - koordinátorka mezinárodní spolupráce

logo

Článek publikoval

Zobrazeno: 245x

Práce s článkem

0
kladných hlasů

Diskuse o článku

0 Názorů
Komentáře jsou dostupné jen přihlášeným členům Junáka.

Navigace:

  Nahlásit chybu