....

Chyba na stránce: Zemřel bratr Otokar Randák - Oskar, výrazná osobnost vodního skautingu. Čest jeho památce! - Křižovatka"

URL: https://krizovatka.skaut.cz/zpravodajstvi/4599-zemrel-bratr-otokar-randak-oskar-vyrazna-osobnost-vodniho-skautingu-cest-jeho-pamatce?autologin=1"

Zemřel bratr Otokar Randák - Oskar, výrazná osobnost vodního skautingu. Čest jeho památce!

Zemřel bratr Otokar Randák - Oskar, výrazná osobnost vodního skautingu. Čest jeho památce!

Hlavní kapitanát vodních skautů s lítostí oznamuje, že ve středu 12. 6. 2019 zemřel ve věku 92 let bratr Oskar - Otokar Randák. Do dějin vodního skautingu se zapsal především jako tvůrce lodi P550, byl také neúnavným propagátorem skautského jachtingu, sportovního přístupu k vodáctví a rozvoje řemeslné zručnosti ve skautských oddílech. Mimoto byl zdatným hudebníkem, odbojářem, závodníkem a všestranně aktivním člověkem. To, co do českého vodního skautingu zasel, nese bohaté plody, na něž můžeme být právem všichni hrdi.

Bratr Otokar Randák - Oskar se narodil v roce 1926 v Nymburce, v 10 letech vstoupil do nymburského 2. oddílu skautů, který se spcializoval na vodáctví. Po okupaci ČSR a zákazu skautingu v roce 1940 se jedna z družin nymburského 2. oddílu rozhodla pokračovat ve své činnosti, do jejího čela se postavil právě bratr Oskar jako její nejstarší člen.

Během války organizoval vedoucí 2. oddílu nymburských skautů a velitel hasičské a civilní protiletecké ochrany Otto Hamtil (Sáhib) výcvik skautů ve vinných sklepech pod farou hradebního kostela sv. Jiljí. Skauti, mezi nimiž nechyběl bratr Oskar, vytvořili zpravodajskou štafetu k předávání informací pro parašutistické výsadky na území protektorátu (Zbojníci, později Zpravodajská brigáda).

Těsně po válce (1945) se Otakar Randák a jeho družina aktivně podíleli na založení přístavu vodních skautů Modrá flotila v Nymburce. Později pamětník studoval na ČVUT, v roce 1948 se však spolu s ostatními studenty zúčastnil protestního pochodu studentů na Hrad a z fakulty byl vyhozen těsně před dokončením, po první státní zkoušce.

Po vyhození ze studia byl bratr Oskar odveden k Pomocným technickým praporům. Později našel zaměstnání v energetice, kde pracoval celý život, což mu umožňovalo cestovat na montáže a stavby do "bratrského" zahraničí.  Vysokou školu mohl dostudovat až po roce 1989. Byl vedoucím oldskautského klubu vodních skautů s názvem „Hlavní přístav“, konstruktérem kombinované skautské pramice – plachetnice a spoluzakladatelem školicího skautského střediska ve vile Tortuga v Nymburce, kterou skautům darovali po roce 1989 sourozenci Rumlovi (Karel Ruml byl jedním z členů Oskarovy válečné družiny).

Více příběhů a informací z Oskarova zajímavého života si můžete přečíst a poslechnout na stránkách projektů Skautské století či Paměť národa.

Poslední rozloučení s bratrem Otokarem Randákem - Oskarem proběhne ve čtvrtek 27. 6. 2019 na louce u Vltavy v Praze-Braníku. Smuteční oznámení je k nahlédnutí zde.

Nechceme, aby to bylo smutné rozloučení. S písničkou na rtech 27. června od 11 hodin na břehu Vltavy chceme společně vzpomenout na neúnavného tahouna a motivátora. Neváhejte přijít v modrém a v kraťasech a připojit se s vlastní kytarou. Vítaný bude skautský šátek. Nechoďte prosím v černém (na přání rodiny).

Lenka Šablová
asistentka starosty
logo

Článek publikoval

Zobrazeno: 569x

Práce s článkem

0
kladných hlasů

Klíčové výrazy

Diskuse o článku

0 Názorů
Komentáře jsou dostupné jen přihlášeným členům Junáka.

Navigace:

  Nahlásit chybu