....

Chyba na stránce: Sbohem Cintro, vzhůru na Mosty přes Jarugu! - Křižovatka"

URL: https://krizovatka.skaut.cz/zpravodajstvi/4602-sbohem-cintro-vzhuru-na-mosty-pres-jarugu?autologin=1"

Sbohem Cintro, vzhůru na Mosty přes Jarugu!

Sbohem Cintro, vzhůru na Mosty přes Jarugu!

Válka o Cintru, dřevárna pro skautské oddíly, odehrávající se ve světě vytvořeném Andrzejem Sapkowským v jeho Sáze o Zaklínači, proběhla poprvé v roce 1999 v termínu podzimních prázdnin. Za nápadem stála trojice kamarádů z Pražského lesního kurzu a prvního ročníku se za pomoci řady dalších přátel zúčastnilo kolem 70 účastníků. Šípek, coby tehdejší představitel krále Foltesta, tvrdí, že tehdejší herní území bylo tak rozlehlé, že při plánování tažení proti nepříteli bylo nutné nepodcenit únavu armády během několikakilometrového pochodu.

Zahájení Války o Cintru 2018Jádrem hry byly souboje či bitvy s dřevěnými zbraněmi (zejména meči), které byly změkčené molitanem či mirelonem – bylo tedy třeba dotknout se protivníka v zbraní v platné zásahové ploše a tím mu ubrat život. Symbolický rámec Ságy o Zaklínači poskytoval jak válečný konflikt (střet severních království s císařstvím Nilfgaard), tak i fantasy prvky – kouzelníky, magické elixíry či různé nepříjemné nestvůry. Hra byla protkána úkoly pro tzv. Cizí Postavy (postavy z knižní předlohy), kdy se tak například zaklínač Geralt pokoušel najít princeznu Cirillu dříve, než se jí zmocní zabiják z povolání, Bonhart. Na konci celé hry proběhla závěrečná bitva, která určila vítěznou stranu.

Následoval druhý a další ročníky, kde se do týmu zapojovali další členové, dřívější účastníci, vyvíjel se herní systém, schvalování zbraní, i ta rozloha herního území. Počet účastníků narůstal, hra se stávala zajímavější a složitější. Poté, co nám jeden rok napadl sníh, jsme akci přesunuli na konec září, k tehdy schválenému sv. Václavu. Kromě sněhu a vichřice nastal další zlom v roce 2003, kdy jeden z účastníků cestou z hospody opilý rozbil plot ve vesnici, což jsme pak museli urovnávat spolu s policií. Přimělo nás to k tomu, omezit okruh hráčů důsledně na skautské (či jiné dětské) oddíly, tedy uzavřít se partám spolužáků bez vedoucího.

Bojová vřava

Děti z celé republiky se vžívaly do rolí z fantasy světa, odnášely si ze hry silné zážitky (např. z ovládnutí strachu v boji proti přesile či z hlídání dodržování pravidel každý sám sobě) a posilovaly si vztahy v rámci oddílu. Cintrou se skauti mohli vytáhnout před spolužáky – i když zahrnovala oddílům běžné věci jako stanování, vaření, pěší cestu na tábořiště, třídění odpadu či zahlazení tábořiště, byla cool.

KostlivecO pár let později jsme přidali k akci kofolovou krčmu se zapojením našich roverů, natočili jsme pár nezapomenutelných herních videí, Cintra byla pravidelnou součástí výročních zpráv Junáka – českého skauta. Tým se potkával několikrát do roka a průběžně jsme měnili systém hry, aby byl bezpečnější a aby hra dokázala zapojit i mladší hráče z cílové skupiny 11-16 let. V roce 2008 jsme oslavili desátý ročník, základnou Cintry byly zejména Šiškovice a následně na dlouhou dobu Orlovy. Zájem a počty účastníků dále rostly k pěti stovkám, tým natočil další populární video a průběžně upravoval herní systém, a mimo jiné sestrojil i katapult. Ve hře se objevovaly novinky – např. labyrint z maskovacích sítí či kvíz o světě Zaklínače. V roce 2017 jsme získali statut celostátní akce Junáka – českého skauta, natáčel u nás SVAT. Tým se v zásadě neobměňoval, byli jsme sehraní a na přípravných víkendech se kromě vlastní práce dívali na svérázné filmy.

Před pár lety jsme si ale začali říkat, že sice jsme schopni další Cintru díky podkladům z minula, skladu plného dračích hlav a lektvarů a kofolové pípy, webu s registračním systémem atd. udělat poměrně snadno, zároveň nám to ale nepřináší moc nových zkušeností či zážitků a ani my už nepřinášíme hře mnoho nových nápadů. Dohodli jsme se, že 20. ročník na podzim 2018 bude již poslední, a dali to vědět i účastníkům. Nezviklalo nás ani to, že poslední ročník měl zase o kus lepší ohlasy a Orlovy praskaly ve švech.

K naší radosti se nám ozval Crash a Eddie a jejich parta z Horních Počernic, že by měli zájem na Cintru navázat ve všech myslitelných ohledech (termín, místo, cílová skupina věkově i coby „bitva pro začátečníky“, symbolický rámec Ságy o Zaklínači), ale s novým názvem Mosty přes Jarugu (a tomu odpovídající změně jedné z armád). Náš tým tuhle variantu uvítal, protože tak bude zřejmější, že Mosty přes Jarugu budou jistě v lecčem jiné a účastníky Cintry ani starý tým to nebude svádět ke kibicování a neoblíbeným výrokům, že „to už není ta opravdová Cintra.“

V uplynulém roce jsme se proto několikrát v různém složení obou týmů sešli a snažili si předat si vše potřebné – počínaje dračími hlavami ze skladu až po kontakty či zkušenosti z nejrůznějších oblastí. Týmu Mostů přes Jarugu držíme palce a rádi jim v rámci našich možností pomůžeme. Mosty přes Jarugu se v květnu staly celostátní akcí Junáka – českého skauta.

Pokud jste tedy jezdili s oddílem na Cintru nebo jste o tom uvažovali, neváhejte a vypravte se na její nástupnickou akci, Mosty přes Jarugu 27.-29. září 2019, na Orlovech. Bude to jistě stát za to! www.mostypresjarugu.cz | FB https://www.facebook.com/MostypresJarugu/

 Had Uroboros, zdroj: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ouroboros.png

"Had Uroboros se zakousl do vlastního ocasu. Něco končí, něco začíná."
(zdroj obrázku)

Po 20. ročníku Cintry jsme dostali poděkování od Výkonné rady, kterého si ceníme.

Rád bych tedy na závěr ještě naposledy poděkoval všem, kteří pomáhali na Cintře dětem v oddílech zprostředkovat všechny ty nevšední zážitky – všem CP od kostlivců přes Dryády a Scoia’Tael či mravkolva, našim neúnavným krčmářům, všem, kteří pomáhali s organizací, úklidem, schvalováním zbraní. Melounovi a jeho zdravotnickému týmu, díky jemuž jsme věděli, že je o vše dobře postaráno. Díky středisku Hiawatha Praha, že se nebálo akci pořádat. Díky Míše a Vlčátku za starání se (nejen) o alchymistickou laboratoř, Jakubovi (nejen) o logistiku, Kulanovi (nejen) o schvalování zbraní, Aharazovi (nejen) o registraci, Losovi (nejen) o krčmu, Eskelovi a Gwistovi (nejen) za hru samotnou. Bez vás by to nešlo.

Díky Supovi a Frogovi, že se do toho na začátku se mnou pustili.

Děkujeme všem účastníkům Cintry, že i díky vám byla taková!

Ladislav Pelcl - Bilbo
www.cintra.cz | https://www.facebook.com/cintra.cz/

Chvíle klidu

logo

Článek publikoval

Zobrazeno: 464x

Práce s článkem

3
kladných hlasů

Diskuse o článku

0 Názorů
Komentáře jsou dostupné jen přihlášeným členům Junáka.

Navigace:

  Nahlásit chybu