....

Chyba na stránce: Udělejte 17. listopadu (opět) radost kolemjdoucím. Skautskou trikolorou na klopu! - Křižovatka"

URL: https://krizovatka.skaut.cz/zpravodajstvi/4780-udelejte-17-listopadu-radost-kolemjdoucim-skautskou-trikolorou-na-klopu-2?autologin=1"

Udělejte 17. listopadu (opět) radost kolemjdoucím. Skautskou trikolorou na klopu!

Udělejte 17. listopadu (opět) radost kolemjdoucím. Skautskou trikolorou na klopu!

17. listopadu si připomeneme 30 let od pádu komunismu v tehdejším Československu. Mnohé oddíly chystají k tomuto výročí aktivity. Možná ještě pořád hledáte snadnou cestu, jak téma dostat ten den do programu oddílu. Přinášíme tip na aktivitu, která se osvědčila loni 28. října. Nechcete udělat radost i lidem kolem? Takový trochu skautský dobrý skutek. Neváhejte se zapojit, pokud Vám to dává smysl.  

Výročí 30 let svobody si připomínáme mnoha způsoby. Ale možná jste hledali ten jeden nápad, jak téma dostat na program oddílu, kmene či družiny, přímo 17. listopadu, a to přímo u Vás v obci. Nebo způsob, jak se k připomínce, která u Vás v obci probíhat bude, jako skauti aktivně připojit. Loni byl u příležitosti 100 let Československa úspěšný, dotaz ve SkautFóru ukázal, že valná většina diskutuzjících myslí, že je dobré na nápad znovu upozornit. A tak to děláme. A proto:

Vyjděte s oddílem, kmenem, družinou nebo třeba jen pár skautskými kamarády, 17. listopadu do ulic své obce, v krojích nebo se šátky, a rozdávejte kolemjdoucím kousky trikolóry. Usmějte se na ně, popřejte jim hezký sváteční den. Připomeňte sobě i jim 30 let od pádu komunistického totalitního režimu (a od třetí obnovy skautingu!) a udělejte druhým radost. 

Jak na to: 

  • Kupte ze svého v galanterii za pár stovek pár desítek metrů trikolory a pár desítek/stovek špendlíků.
  • Nastříhejte trikoloru po pár centimetrech a vyzkoušejte si, jak ji budete na oblečení přidělávat těm, kteří ji budou chtít přidělat (mnozí si ji jistě jen vezmou a přidělají sami).
  • Vyrazte 17. listopadu do ulic právě s tímto cílem, nebo to spojte s cestou na výpravu nebo návratem domů. 
  • Buďte prospěšní, buďte přáteli všech lidí dobré vůle, buďte veselé mysli! Udělejte radost sobě i lidem kolem. 
  • Pokud budete vědět předem, že trikolory budete rozdávat, dejte nám vědět do formuláře. Když se neozvete, nic se neděje!
  • Budete své aktivity k 30. letům svobody dokumentovat a sdílet na sociálních sítích? Používejte určitě hashtagy #skaut a #30letsvobody a #unbreakable.

Než vyrazíte do ulic, možná by bylo dobré se zamyslet nad tím, co pro nás svoboda znamená. Nebudete rozdávat kousek textilu, budete rozdávat národní barvy. Nebudete trikoloru rozdávat proto, že to dělají ostatní, ale proto, že to jako skauti dělat chcete. Přemýšlejte se svými žabičkami, světluškami, vlčaty, skauty, skautkami, rangers i rovery, co to pro vás znamená. 

K TRIKOLÓŘE: Českými státními barvami jsou bílá, červená a modrá – v tomto pořadí je jejich zobrazení je nazýváno trikolóra. V jiném pořadí se jedná o trikolóry jiných států. Česká trikolóra zachovává oficiální pořadí státních barev, bílý pruh patří vždy nahoru nebo vlevo z pohledu pozorovatele.

Pozn.: Budete 17. listopadu v Praze? Neváhejte se zapojit jako dobrovolníci (nejen) při budování skautského tábora na Národní třídě!

Máte nápad na další aktivity nebo máte podněty či dotazy? Ozvěte se v komentářích! 

Ať se vám připomínka 30 let svobody vydaří, ať už bude jakákoli!

Petr Vaněk – Permi | petr.vanek@skaut.cz
místostarosta a zpravodaj pro komunikaci a projekty služby společnosti

A takhle to při jiných příležitostech dělají třeba v Táboře!

Setkání u Lípy republiky 23.10.2008

28. října slavíme 100 let od založení Československa. Možná ještě pořád hledáte snadnou cestu, jak téma dostat ten den do programu oddílu. Možná pro vás tu cestu máme! Nechcete udělat radost i lidem kolem? Takový trochu československý skautský dobrý skutek.

Výročí 200 let Československa si připomínáme mnoha způsoby (více k tomu níže). Ale možná jste hledali ten jeden nápad, jak téma dostat na program oddílu, kmene či družiny, přímo 28. října, a to přímo u Vás v obci. Tady je:

Vyjděte s oddílem, kmenem, družinou nebo třeba jen pár skautskými kamarády, 28. října do ulic své obce, v krojích nebo se šátky, a rozdávejte kolemjdoucím kousky trikolóry. Usmějte se na ně, popřejte jim hezký sváteční den. Připomeňte sobě i jim 100 let od založení Československa a udělejte druhým radost.

Jak na to:

Kupte ze svého v galanterii za pár stovek pár desítek metrů trikolory a pár desítek/stovek špendlíků.

Nastříhejte trikoloru po pár centimetrech a vyzkoušejte si, jak ji budete na oblečení přidělávat těm, kteří ji budou chtít přidělat (mnozí si ji jistě jen vezmou a přidělají sami).

Vyrazte 28. října do ulic právě s tím to cílem, nebo to spojte s cestou na výpravu nebo návratem domů.

Buďte prospěšní, buďte přáteli všech lidí dobré vůle, buďte veselé mysli! Udělejte radost sobě i lidem kolem.

Pokud budete vědět předem, že trikolory budete rozdávat, dejte nám vědět do formuláře. Když se neozvete, nic se neděje!

Budete své aktivity k 100. výročí republiky dokumentovat a sdílet na sociálních sítích? Používejte určitě hashtagy #skaut a #Republika100.

 

Než vyrazíte do ulic, možná by bylo dobré se zamyslet nad tím, co pro nás republika znamená, co pro nás znamená, vlast, místo, kde společně žijeme. Nebudete rozdávat kousek textilu, budete rozdávat národní barvy. Nebudete trikoloru rozdávat proto, že to dělají ostatní, ale proto, že to jako skauti dělat chcete. Přemýšlejte se svými žabičkami, světluškami, vlčaty, skauty, skautkami, rangers i rovery, co to pro vás znamená.

 

K přípravě a přemýšlení pro vás máme inspiraci:

Říjnové číslo Skautingu přináší v rubrice Společnost návod na diskuzní program pro starší skautky a skauty či pro roverstvo pod názvem Principy Masarykovy demokracie dnes a zítra https://casopisy.skaut.cz/skauting/913#p29

Říjnové číslo Roverského kmene věnuje tématům spojeným s výročím republiky několik článků, prolistujte si jej celé.  https://casopisy.skaut.cz/kmen/917

Tým z Královéhradeckého kraje připravil tři programy, které najdete na Křižovatce v článku Nechte se inspirovat programy ke 100 letům republiky https://krizovatka.skaut.cz/zpravodajstvi/4137-programy-ke-100-letum-republiky?autologin=1

Časopis Skaut-junák přináší seriál Skauti republice 1918 – 2018.

Skautský institut zve na výstavu k Poště českých skautů i na další tematické programy. https://www.skautskyinstitut.cz/skauti1918/

Publikace Skautskou stezkou (najdete v každé klubovně) obsahuje obsáhlé pojednání o historii české a československé státnosti dle dat, informací o znaku, hymně apod.

Skautské odborky Historik/Historička a Skautská historička/historik nabízí různé příležitosti k práci s tématem.

 

A pokud byste chtěli udělat sami za sebe něco dalšího drobného, pořiďte si na Facebooku profilový obrázek, který ukáže, že slavíte. A vůbec v říjnu dobře sledujte facebookovou stránku Junáka – českého skauta, k tématu toho bude spousta.

 

Máte nápad na další aktivity nebo máte podněty či dotazy? Ozvěte se v komentářích!

 

Ať se vám připomínka 100 let od vniku republiky vydaří, ať už bude jakákoli!

 

Petr Vaněk – Permi | petr.vanek@skaut.cz

zpravodaj pro komunikaci a projekty služby společnosti

logo

Článek publikoval

Zobrazeno: 694x

Práce s článkem

0
kladných hlasů

Klíčové výrazy

Diskuse o článku

0 Názorů
Komentáře jsou dostupné jen přihlášeným členům Junáka.

Navigace:

  Nahlásit chybu