....

Chyba na stránce: Pište v prosinci s oddílem nebo kmenem dopisy na podporu lidských práv - Křižovatka"

URL: https://krizovatka.skaut.cz/zpravodajstvi/4786-zapojte-se-v-prosinci-do-maratonu-psani-dopisu-na-podporu-lidskych-prav?autologin=1"

Pište v prosinci s oddílem nebo kmenem dopisy na podporu lidských práv

Pište v prosinci s oddílem nebo kmenem dopisy na podporu lidských práv

Smyslem celosvětové kampaně Maraton psaní dopisů, která probíhá každý rok v prosinci, je společně ručně napsat co největší množství dopisů s výzvami vládám či úřadům příslušných zemí s cílem upozornit na porušování práv lidí, kteří se nebáli postavit za práva ostatních. Přímo obětem bezpráví je možné psát nebo kreslit dopisy solidarity a vyjádřit jim tak podporu. Akce Amnesty International se tak mohou zúčastnit i ti nejmenší, každoročně Maraton pořádají i skautské oddíly, kmeny a střediska.

Jen v loňském roce proběhlo v České republice 294 dopisových akcí. Napsalo se během nich přes 16 000 dopisů. Celosvětově se napsalo téměř 6 milionů dopisů. Svoji dopisovou akci uspořádalo i 34 skautských středisek a oddílů. Mezi pořadateli byla i Lenka Zemánková z 1. oddílu Zlatěnky střediska Hořice:

„Do Maratonu psaní dopisů jsem náš oddíl přihlásila proto, že lidská práva jsou pro mě jednou z nejdůležitějších hodnot na světě. Chtěla jsem, abychom společně podpořili skvělou věc, která má smysl.  A tak jsme s družinou skautek na jedné ze schůzek psaly dopisy a povídaly si o lidskoprávních tématech. Pamatuji si, že jsme psaly i dopisy pro Olega Sencova. O to více jsem pak jeho případ sledovala. Pokud někdo přemýšlí o zapojení, z mojí zkušenosti se nemusí ničeho bát. Od Amnesty jsem dostala potřebné materiály a podporu. Navíc výhoda je, že se může zapojit každý, nemusí to totiž být žádná obrovská akce pro veřejnost. Vždycky se dá napsat pár dopisů v průběhu oddílové schůzky nebo nějaké víkendové akce. Nebo třeba můžete nechat Maraton uspořádat vaše rovery a rangers, kteří díky tomu nasbírají spoustu skvělých zkušeností do budoucna.“  (Lenka Zemánková z 1. oddílu Zlatěnky střediska Hořice)

Co je Maraton psaní dopisů

V mnoha zemích jsou neprávem vězněni a perzekvováni právníci, reportéři, aktivisté, ale i běžní lidé např. jen za vyjádření svého názoru, obranu práv ostatních nebo třeba účast na demonstraci. Takovým a dalším, kteří se stali obětí bezpráví, se snažíme kampaní Maraton psaní dopisů pomoct. Letošní Maraton je věnován mladým lidem do 26 let, kterým jsou upírána jejich práva.

Za jednotlivé případy se ve stejnou chvíli apeluje ve většině zemí světa, což vytváří mezinárodní tlak, který příslušné autority nemohou jen tak ignorovat. Proto přibližně třetina případů, za které jsme v minulosti společně bojovali, se dočkala úspěšného vyřešení.

Jak se zapojit?

V období kolem 10. 12. (Mezinárodní den lidských práv) vyzývá Amnesty International mezinárodní veřejnost, včetně té české, aby ručně psala a odesílala dopisy na podporu vězněných a utlačovaných lidí i statečných aktivistů. Do psaní dopisů můžou jednotlivci zapojit i své okolí a veřejnost a uspořádat pro ně dopisovou akci.

Do Maratonu se můžete zapojit i vy a uspořádat akci se svým oddílem nebo střediskem, například na některé z pravidelných schůzek, nebo jako zpestření předvánočních skautských setkání. Psaní může být i otevřené veřejnosti např. jako součást tematické debaty, výstavy, přednášky apod. I sebemenší akce se počítá, proto i tu vaši prosím přihlaste na kampaňovém webu: https://maraton.amnesty.cz/. Přihlášením získáte přístup k potřebným materiálům a adresám, včetně speciálního „Skautského manuálu“ s tipy na doplňkové vzdělávací aktivity.

Dopisy je totiž možné psát téměř všude. Doma s rodinou nebo přáteli, v kavárnách, knihovnách, volnočasových centrech, kostelích, galeriích, ale i na školách nebo ve firmách. A nebo ve skautské klubovně, samozřejmě.

Proč právě dopisy?

Ručně psaný dopis poslaný v obálce je v dnešní digitální době nástroj, který má obrovskou sílu a dokáže přispět k tvorbě mezinárodního tlaku. Za jednotlivé případy se ve stejnou chvíli apeluje ve většině zemí světa a kanceláře ministrů, prezidentů a ředitelů věznic jsou zaplaveny miliony dopisů, což příslušné autority, kterým jde často o mezinárodní reputaci, nemůžou jen tak ignorovat.

Má to smysl?

Téměř u třetiny případů, na kterých s Amnesty pracujeme, se podaří prosadit zásadní změnu - propuštění uvězněných, získání přístupu ke zdravotní péči, povolení rodinných návštěv, setkání s právníky apod. Dochází ale i k systémovým a legislativním změnám jako jsou změny zákonů, které ovlivní celou společnost.

Díky loňskému Maratonu se například v březnu 2019 podařilo prosadit návrh zákona o ratifikaci CRPD (Úmluva OSN o právech osob se zdravotním postižením), která připravuje cestu k efektivnímu začlenění 180 000 lidí s postižením do sociálního a ekonomického života v Kyrgyzstánu. V Brazílii byli dva policisté, kteří brutálně zavraždili obránkyni lidských práv Marielle Francovou, konečně usvědčeni a obviněni z její vraždy. Na další úspěchy Maratonu se můžete podívat TADY (kliknutím stahuješ zprávu z loňského Maratonu).

V případě jakýchkoliv dotazů se můžete obrátit na koordinátorku kampaně Žanetu Sladkou, zaneta.sladka@amnesty.cz, 777 625 448

Hodně zdaru všem oddílům, střediskům nebo roverským kmenům, které se do letošního Maratonu psaní dopisů rozhodnou zapojit! Možná vám navíc pomůže i metodika ke stejnému tématu od Skautů na Zemi

Petr Vaněk – Permi | petr.vanek@skaut.cz 
místostarosta a zpravodaj pro komunikaci a projekty služby společnosti

logo

Článek publikoval

Zobrazeno: 618x

Práce s článkem

0
kladných hlasů

Diskuse o článku

0 Názorů
Komentáře jsou dostupné jen přihlášeným členům Junáka.

Navigace:

  Nahlásit chybu