....

Chyba na stránce: Kyblík, Sejky, Hanz a Zuzka píšou o zážitcích z letních táborů v USA a o tom, proč to zažít taky! - Křižovatka"

URL: https://krizovatka.skaut.cz/zpravodajstvi/4840-kyblik-sejky-hanz-a-zuzka-pisou-o-zazitku-z-letniho-skautskeho-tabora-v-usa-a-o-tom-pro-bys-to-mel-a-zazit-taky?autologin=1"

Kyblík, Sejky, Hanz a Zuzka píšou o zážitcích z letních táborů v USA a o tom, proč to zažít taky!

Kyblík, Sejky, Hanz a Zuzka píšou o zážitcích z letních táborů v USA a o tom, proč to zažít taky!

Láká tě skautské léto v USA na táborech BSA? Přečti si zkušenosti loňských účastníků a přihlas se do 26. 1. 2020! Více o programu také zde.

Michal Szymsza – Kyblík
Do USA jsem se chtěl podívat už dlouho. Jsem fanoušek amerického fotbalu a miluju americké jídlo. :) Když jsem zjistil, že je možné vyrazit na delší dobu, navíc na skautský tábor, neváhal jsem a přihlásil se! Někdy v dubnu mi přišel mail od vedoucího tábora Rona, že mě vybrali na Camp Munhacke v Michiganu. Během května jsem si vyřidíl všechny potřebné věci, hlavně vízum, a v půlce června se do USA vydal.

Ještě než začal samotný tábor, měli jsme "staff week." Stavěli jsme stany, chystali věci na programy a školili se. 1. turnus dětí byl hned ten největší za celé léto, dohromady kolem 270 lidí, z toho asi půlku tvořili rodiče. Nejdřív jsem měl na starosti vaření, Ron psal už předem, abych děti naučil nějaké jednoduché české jídlo. Měl jsem z toho trochu obavy, a tak jsem poprosil mamku, aby mě naučila dělat bramboráky. Učil jsem se je 2 dny před odjezdem, na táboře v USA jsem pak zjistil, že některé suroviny vůbec nemají a musel jsem trochu improvizovat. Všechno ale šlo až překvapivě dobře, i dětem se bramboráky dařily, navíc jim i chutnaly.

Když skončily turnusy pro "cub scouts," a začaly tábory pro "Webelos," o něco starší děti, změnily se i programy. Tentokrát jsem měl na starosti mapy, kompasy a GPS. Díky mojí zálibě v geocachingu to pro mě bylo jako stvořené. K tomu jsem vedl pár lekcí sportů a byl jsem taky částečně zapojen do "budování lepšího světa," kde jsme se s malými skauty bavili o skautingu u nás. Užili jsme si s dětmi spoustu zábavy! Na táboře jsem během svého volného času navštívil i další programy a vyzkoušel spoustu věcí, jako třeba lukostřelbu a kajaky. Získal jsem přehled o tom, jak skauting funguje v jiné zemi a měl jsem na to téma po návratu program na oddílovou schůzku.

Všichni lidé v táboře na mě byli moc milí. S rodiči dětí jsem se častokrát dal do řeči, ptali se mě na Česko a dávali mi tipy na různá místa, která stojí za to navštívit. Vedoucí byli prostě úžasní. 1 týdenní turnus byl kvůli malému zájmu zrušen a já čekal, že se celý ten týden budu nudit. Místo toho jsem ale měl každý den nějaký program. S Ronem jsme byli ve městě nakupovat, zařídit mi bankovní účet, vzal mě na večeři s rodinou a na baseball. Pár dalších lidí mě zase vzalo do Detroitu na fotbal. Celkově bylo vedoucích na táboře skoro 30. S některými jsem stále v kontaktu, a už se nám rýsují nějaké společné plány na příští rok.

Hodně mě překvapila americká příroda, na táboře jsem viděl divoké krocany, sviště nebo třeba mývaly. Největší zážitek bylo vidět, jak přímo v táboře želva klade vajíčka, to se u nás stát nemůže. Po táboře jsem měl naplánovaný krátký výlet. Půjčil jsem si auto, za 4 dny projel 11 amerických států, ujel 3000 km, a navštívil například Národní muzeum Letectva USA, vykoupal se v moři, zažil americký fotbal, a najedl se v 1. KFC na světě. Během celého pobytu jsem psal blog. Jsou tam články skoro z každého dne. :)

Anna Kubaštová – Sejky
V létě 2019 jsem strávila 7 týdnů na Floridě na jednom z táborů americké skautské organizace Boy Scouts of America. Email o přijetí jsem dostala na konci března a přesně dva měsíce nato už jsem seděla v letadle směr Florida. Během poměrně krátkého času jsem si musela zařídit vízum, koupit letenky, navázat kontakt s vedoucí tábora a aspoň trochu získat představu, jak to tam probíhá. Všichni, se kterými jsem si dopisovala před odletem, byli moc milí, na mé otázky ochotně a rychle odpovídali. Na americký tábor se nikdy nemůžete připravit natolik, aby vás nic nepřekvapilo nebo spíš nevyděsilo: jazyková bariéra, nikoho neznáte, časový posun a papírování. Američani si vás ale získají tou svou pozitivní energií.

Chod tábora v USA se od českého dost liší. Na táboře bylo okolo 300 dětí a každý týden se střídaly. Skauti přijíždí na tábor především kvůli plnění odborek a věnují se v podstatě jenom tomu. Pouze po večeři je čas na nějaké hry, bojovky nebo koupání v bazénu. Každý vedoucí má na starost některé z odborek. Já jsem pracovala v Outdoor skills a učila jsem Camping a Exploration. Dostala jsem příručky a snažila se tvořit program podobně jako u nás v ČR, tedy formou hry, ale americké děti to moc neocenily. Většina „odborkových hodin" totiž opravdu probíhá jako hodiny ve škole, pokud tedy nejde o něco vyloženě akčního – např. plavání nebo jachting, ale i ty mají teoretickou část, kde se jen sedí a poslouchá.

Šok číslo jedna byla golfová autíčka. Jedno vlastnil na táboře skoro každý staff member starší osmnácti let a jezdil/a s ním úplně všude a úplně pořád. 1. týden jsem nabídky na svezení víceméně odmítala, „mám nohy, ne?", ale na tu americkou lenost si člověk celkem rychle zvykne a BSA tábořiště jsou navíc fakt veliká, z jídelny do stanu to není na 20 kroků.

Jídelna je obrovská zděná budova, kam se opravdu vejde něco kolem 300 lidí. Upřímně, před odletem jsem se nejvíce bála toho, čím mě tam budou krmit. Nakonec to bylo vlastně docela dobrý. Akorát jsem měla pocit, že mi hamburgery polezou i ušima. Mnohem víc mě ale trápilo množství plastových talířů, mističek a příborů. Večerní oheň bylo zase jedno velký překvápko. Dříví se halabala naskládalo do ohniště, polilo benzínem a zapálilo zapalovačem.

Tohle americký dobrodružství bych vám doporučila všema deseti. Nevím, co víc k tomu dodat. Zlepšíte si angličtinu, poznáte, jak to funguje jinde, zamilujete si Ameriku a Američany, začnete si vážit českýho skautingu... Tak seberte odvahu, vyplňte přihlášku a užijte si svoje americký léto!

Jan Švestka – Hanz
Celá ta zkušenost byla pro mě fakt přínosná se vším všudy, s tím co se mi líbilo a dařilo, tak i s tím co se zas tolik nedařilo. Je to opravdu životní zážitek a člověk o sobě zjistí spoustu nových věcí. Třeba tím, že je sám a má povídat o skautování u nás nebo vést program s družinkou amerických vlčat. Pozná taky, jak funguje skauting za velkou louží a potká spoustu zajímavých lidí.

Před cestou bych ocenil víc informací o místě, kam pojedu a i o tom co tam budu dělat. Věděl jsem o základních věcech, které vzít s sebou a pak se ukázalo, že polovina nebude potřeba. Až po příjezdu jsem taky zjistil, že se můj tábor je pro vlčata a světlušky.

Těm, co se rozhodují, bych rád ještě jednou vzkázal, že je to pravdu životní zážitek. Nejedete tam primárně proto, abyste procestovali Ameriku. Je to někdy docela dřina, ono 2 měsíce na táboře je dost dlouho, ale poznáte, jak to funguje u nich, předáte jim zas něco od nás a jako osobnost vás to určitě posune dál. Stojí to za to!

Zuzana Fialová - Zuzka
Na táboře jsem strávila 7 týdnů, z toho jeden byl staff week - přípravný týden pouze pro vedení, během kterého jsme si chystali program, školili se v různých tématech (zážitková pedagogika, první pomoc, krizové situace atd.) a pomáhali s dostavbou tábora. Zbývajících 6 týdnů jsme pracovali s dětmi.

Oddíly přijely na týden vždy v neděli, následovala prohlídka tábora, zdravotní prohlídka, plavecký test a večer společný táborák s programem. Od pondělí do čtvrtka probíhala výuka odborek, do kterých se děti zapsaly předem, podle svých zájmů. Já jsem měla na starosti Camping a Orienteering a většinou 10-15 dětí. Pro každý večer byly vždy připravené aktivity, kterých se mohli děti i dospělí zúčastnit nebo si oddíly mohly uspořádat svůj malý táborák. Pátek byl vyhrazený na dodělávky požadavků pro splnění odborek, pak nás čekaly celotáborové hry a večer společný táborák, na který si program připravily děti. V sobotu během dopoledne oddíly odjely a vedení si užívalo půlden volna.

Nejlepší pro mě bylo velmi intenzivní procvičení angličtiny. Seznámila jsem se taky se spoustou nových amerických přátel, kteří přestože jsou „crazy", mají podobné skautské hodnoty a pohled na svět. Prohloubila jsem si teoretické znalosti o kempování a přežití v divočině, které teď využívám v oddíle. Řekla bych, že jsem se taky naučila být více spontánní a více otevřená během povídaní si s lidmi.

Americký skaut funguje se spoustou rozdílů, které mají základ v odlišné americké kultuře. Všechno je tam "velkolepější" a komerčnější - táborové základny pro stovky účastníků, hodně pracovníků nabízí velmi pestrou škálu aktivit, skvělé vybavení (horolezecká stěna, kovárna...), zájemci o práci na táborech musí projít přijímacím procesem a školeními, aby se zajistila co nejlepší péče o děti. V českém skautingu oproti tomu zase panuje rodinná atmosféra, děti spolupracují v družinách a vedoucí pro ně pracují dobrovolně.

Zaujaly tě zážitky z loňských táborů v Americe? Nezapomeň sledovat Křižovatku a facebook mezinárodního skautingu, v prosinci vydáme návod na vyplnění přihlášky! ;) S dotazy se neváhej odbrátit na international@skaut.cz

Markéta Byrtusová - koordinátorka mezinárodní spolupráce

logo

Článek publikoval

Zobrazeno: 195x

Práce s článkem

0
kladných hlasů

Diskuse o článku

0 Názorů
Komentáře jsou dostupné jen přihlášeným členům Junáka.

Navigace:

  Nahlásit chybu