....

Chyba na stránce: Díky za čas! Jsou tu výsledky sond k tématu Družinový systém v oddílech - Křižovatka"

URL: https://krizovatka.skaut.cz/zpravodajstvi/4907-vysledky-sond-k-tematu-druzinovy-system-v-oddilech?autologin=1"

Díky za čas! Jsou tu výsledky sond k tématu Družinový systém v oddílech

Díky za čas! Jsou tu výsledky sond k tématu Družinový systém v oddílech

Díky tomu, že mnoho z vás před nějakou dobou věnovalo svůj čas vyplnění Sond do skautského světa, jsme získali mnoho důležitých informací, které nám pomohou hned v několika projektech věnujících se družinovému systému.  Děkujeme za čas, zkušenosti a názory všem zapojeným.

V tomto článku shrnujeme několik důležitých výsledků, které nám sondy odhalily.

Významné poznatky z výsledků sond

Pětina skautů a skautek je spokojená s tím, jak jim družiny v oddílech fungují. 89 % oddílů má alespoň jednu družinu (nejčastěji mají tři družiny 24 %). 39 % oddílů má v družině sedm nebo osm členů. V polovině oddílů jsou ve družině děti podobného věku. V rámci vzorku bylo 41 % oddílů koedukovaných, v 60 % koedukovaných oddílů mají družiny rozdělené na kluky a holky.

Hlavní výzvou pro družinový systém je získat dostatek motivovaných rádců a rádkyň, kteří jsou ochotni převzít zodpovědnost za činnost družin. Polovina rádců a rádkyň je v podobném věku jako ostatní (tzn. starší max. o dva roky). Většina z nich připravují a vedou program na schůzkách, víc polovina jich chodí na oddílové rady a spolurozhodují o chodu oddílu.

Většina oddílových vedoucích označuje jako klíčový nástroj pro rádce a rádkyně Databázi kvalitních družinových programů. Více jak 80 % družin se schází každý týden, přes 40 % pořádá vlastní výpravy.

Přehled rádcovských kurzů ve skautisu je klíčový nástroj pro vedoucí (51 %) i lidi pracující ve středisku (37 %).  Vzdělavatelé by ocenili Metodiku vzdělávání na rádcovských kurzech (44 %). 58 % oddílů posílá své rádce a rádkyně na rádcovské kurzy. Pro 18 % oddílů je to jediná forma jejich vzdělávání. 43 % oddílů se věnuje rádcům a rádkyním individuálně, 24 % je vzdělává na oddílových radách. V rámci sond jsme se ptali na tipy, jak pracujete s rádci a rádkyněmi. Seznam konkrétních tipů chceme v budoucnu zveřejnit zvlášť.

Tyto hlavní zprávy ale ani zdaleka nejsou vším, co jsme se ze sond dozvěděli. Zajímá vás více? Podívejte se na kompletní prezentaci výsledků sond.

 

Děkujeme!

Ještě jednou velice děkujeme všem, kteří se do průzkumu zapojili a pomohli nám získat sadu užitečných podkladů pro další realizaci strategického tématu.

Neváhejte se ozvat

Družinový systém je jedno z témat strategie Junáka – českého skauta do roku 2022. V listopadu a prosinci byla možnost komentovat výkop zadání, proběhly diskuse v Praze a Brně. Nyní pracujeme na zadání, které reflektuje postřehy, které jsme za tu dobu nasbírali. Zajímá vás téma a chtěli byste se jakkoliv zapojit? Neváhejte se obrátit na adresu pavla.sykorova@skaut.cz nebo zanechat komentář pod tímto článkem.

Pavla Sýkorová - Gymi
koordinátorka programových projektů

logo

Článek publikoval

Zobrazeno: 1197x

Práce s článkem

0
kladných hlasů

Klíčové výrazy

Diskuse o článku

0 Názorů
Komentáře jsou dostupné jen přihlášeným členům Junáka.

Navigace:

  Nahlásit chybu