....

Chyba na stránce: V minulých dnech nás opustili bratři Vladimír Pechar - Pluto a Ivan Kieslinger - Kyslík. Čest jejich památce! - Křižovatka"

URL: https://krizovatka.skaut.cz/zpravodajstvi/4931-v-minulych-dnech-nas-opustili-bratri-vladimir-pechal-pluto-a-ivan-kieslinger-kyslik?autologin=1"

V minulých dnech nás opustili bratři Vladimír Pechar - Pluto a Ivan Kieslinger - Kyslík. Čest jejich památce!

V minulých dnech nás opustili bratři Vladimír Pechar - Pluto a Ivan Kieslinger - Kyslík. Čest jejich památce!

Bratr Vladimír Pechar - Pluto (19. ledna 1931– 9. ledna 2020) byl významným výtvarníkem, autorem mnoha skautských grafik, pomníků a plastik. Skautovat začal již v roce 1938 v Příbrami, v květnu 1945 obnovil členství a začal působit ve vedení místního střediska. V roce 1951 složil maturitní zkoušku na gymnáziu a začal pracovat jako kreslíř. O rok později se dostal na geologickou průmyslovku a po studiu nastoupil jako geolog do uranových dolů, později pak do Ústředního geologického ústavu v Praze. Současně studoval na SOŠV. V té době se také seznámil s Jaroslavem Foglarem. V období 1968 - 1970 se podílel na znovuobnovení činnosti střediska Platan Praha a stal se členem organizační rady na ústředí Junáka. Téhož roku byl také přijat do Svojsíkova oddílu. Jako jediný výtvarník na ústředí byl pověřen tvorbou veškerých výtvarných skautských prací. Postupně se začal stále více zabývat žurnalistikou a působil jako výtvarník. Po sametové revoluci roku 1989 se účastnil znovuobnovení činnosti organizace a působil do poloviny 90. let v organizační radě Junáka.

Parte je k dispozici zde, více o životě i díle bratra Pluta se můžete dočíst zde.

 
Bratr Ivan Kieslinger - Kyslík (28. listopadu 1928 –14. ledna 2020) byl od mládí byl skautem, v květnu 1945 se aktivně účastnil Pražského povstání. V roce 1948 byl odsouzen na šest měsíců za rozšiřování protikomunistického samizdatu Svobodný zítřek. Za účast na povstání 17. května 1949 (kontaktován Dagmar Skálovou přislíbil vést oddíl, který měl osvobodil z vězení generála Kutlvašra) byl odsouzen na 16 let kriminálu. V prosinci 1949 si bachaři v jáchymovském lágru Rovnost „trénovali” na Ivanu Kieslingerovi mlácení vězňů - utrpěl dlouhodobá vážná zranění, skončil na dva roky na nemocničním lůžku. Odnesl si celoživotní následky - epilepsii, kombinovanou plicní a kostní tuberkulózu. V roce 1954 mu byla ze zdravotních důvodů udělena milost.

Ještě dlouhé roky po propuštění měl potíže prakticky se vším: deset let neměl občanská práva, a když se náhodou dostal na vysokou školu, byl ze studia záhy vyhozen. Do roku 1968 pracoval jako dělník v ČKD, po sovětské okupaci dělal chemika, ovšem s přísným politickým omezením, za normalizace opět působil v zakázaném skautingu. V letech 1990–1991 byl rehabilitován. Žil střídavě v Praze a v Sušici, odkud pocházel.

 

Bratři, děkujeme za Vaši službu, nezapomeneme!

Informace o posledním rozloučení doplníme do tohoto příspěvku, jakmile nám budou známy.

Lenka Šablová
asistentka starosty
logo

Článek publikoval

Zobrazeno: 341x

Práce s článkem

0
kladných hlasů

Klíčové výrazy

Diskuse o článku

0 Názorů
Komentáře jsou dostupné jen přihlášeným členům Junáka.

Navigace:

  Nahlásit chybu