Toto je pouze náhled.
Platné 1. 1. 2022 – Neomezeno, Účinné od 1. 1. 2022
David Palan
KÚJ – koordinátor pojištění a projektů
david.palan@skaut.cz
Zodpovědná osoba: David Palan

Pojištění

Být pojištěn znamená předcházet negativním důsledkům spojených s nenadálými, neočekávanými a nepředvídatelnými situacemi, jakými jsou např. úraz, havárie, odcizení věci a mnoho dalších.

Každá pojistná událost je příležitostí k poučení, proto sdílej popis události se svým doporučením na prusvihy.skaut.cz

Kancelář ústředí Junáka vyvíjí dlouhodobou snahu o zajištění komplexního servisu pro jednotky v oblasti pojištění. Některá pojištění jsou sjednaná jako plošná, k jiným je nutné se individuálně přihlásit. Aktuálně kancelář ústředí zprostředkovává tato pojištění:

Typy pojištění

Slouží k poskytnutí zadostiučinění za přetrpěnou újmu na zdraví, následků úrazu s přechodnými či trvalými následky, nebo smrti následkem úrazu, který vznikl v rámci činnosti Junáka - českého skauta.

Více o úrazovém pojištění

Slouží ke zmírnění nákladů spojených se škodou způsobenou třetí osobě v rámci činnosti Junáka - českého skauta.

Více o pojištění odpovědnosti za způsobenou škodu

Slouží k náhradě škody na majetku (movitém i nemovitém) pojištěného, která vznikla v důsledku nepředvídatelné situace.

Více o pojištění majetku

Slouží k úhradě nákladů spjatých s náhlým onemocněním, úrazem, ztrátou zavazadel nebo škodou způsobenou třetí osobě v zahraničí. Více o cestovním pojištění.

Cestovní pojištění Cestovní pojištění od ERV Evropské pojišťovny

Slouží ke zmírnění nákladů spojených se škodami, které způsobili členové výkonného orgánu nebo členové pobočných spolků z titulu své funkce.

Více o pojištění managementu (D&O)

Slovníček pojmů

Podívejte se na základní pojmy, které jsou pro pochopení a sjednání pojištění nezbytné:

• Pojištění – finanční služba, v rámci které pojistitel vyplatí pojistníkovi náhradu škody v případě nějaké negativní události, jako je havárie, odcizení, ztráta atp.
  • Pojistitel – specializovaná osoba nebo instituce, často se jedná o nějakou pojišťovnu, který nabízí tuto službu.
  • Pojistník - jednotlivec nebo Junák – český skaut, který platí pojistnou smlouvu.
  • Pojištěný – jednotlivec nebo Junák – český skaut, na jehož zdraví/majetek/​jiné hodnoty se vztahuje dané pojištění, tzn. je pojištěný. Právě jemu bude vyplaceno pojistné plnění.
  • Pojistná smlouva - je smluvní vztah v písemné podobě mezi pojistitelem a pojištěným.
  • Pojistka - písemné potvrzení o uzavření pojistné smlouvy, pojistka zpravidla obsahuje pouze základní podmínky pojištění.
  • Pojistné plnění – částka, kterou pojišťovna vyplatí pojištěnému.
  • Pojistné výluky – jedná se o výčet situaci (věcí, rizik) které pojišťovna výslovně nepojistí, nebo je zde pojistné krytí výrazným způsobem zkráceno. Výluky musí být výslovně ve smlouvě (příp. všeobecných obchodních podmínkách) sjednány.
  • Spoluúčast - spoluúčast znamená, že se pojištěný bude částečně podílet na úhradě škody. Může být vyjádřena pevnou nebo procentuální sazbou.