Toto je pouze náhled.
Lenka Šablová
KÚJ – asistentka starosty, VRJ a Náčelnictva
lenka.sablova@skaut.cz

Skautská vyznamenání a jejich stručná charakteristika

Mezi námi jsou i tací, kteří vykonali něco výjimečného či dlouhodobě aktivně pracují ve prospěch našeho hnutí, a to nad rámec běžných očekávání. Vyznamenání je unikátní forma veřejného ocenění a poděkování.

Slovníček používaných pojmů

• Navrhovatel/​předkladatel – osoba navrhující udělení vyznamenání
  • Schvalovatel – orgán, který rozhoduje, zda bude návrh schválen. V případě schválení předává návrh dále udělovateli.
  • Udělovatel – orgán nebo činovník, který rozhoduje, jestli bude schválené vyznamenání uděleno.
  • Řádový den – den/​dny, ve které se standardně vyznamenání předává.
  • Sbor nositelů/nositelek vyznamenání – všichni žijící nositelé/nositelky daného ocenění. Týká pouze Řádu stříbrného trojlístku, Řádu stříbrného vlka, Řádu stříbrného bobra, Členství ve Svojsíkově oddíle a Řádu zlaté syringy.

Seznam aktuálně platných skautských vyznamenání, za co se udělují, kdo je může navrhnout, jejich schvalovatele, udělovatele a případný řádový den nalezneš po rozkliknutí dané kategorie. Pokud není uvedeno jinak, může dané vyznamenání navrhnout jakýkoliv člen Junáka - českého skauta starší 18 let.