Toto je pouze náhled.
( Aktuální )
Zveřejněno 3. 10. 2023
Barbora Trojak (Brambůrka)
KÚJ – tisková mluvčí
barbora.trojak@skaut.cz
Zodpovědná osoba: Jana Jirasová (Prcek)

Krizové situace

V rámci skautské činnosti se můžeme setkat v různé míře s náročnými či krizovými situacemi. Při přípravě a realizaci programů, při dobrodružství, nebo vlivem přírodních živlů jako je vyplavení potoka nebo padání stromů při bouřce. Zranění, která se s takovými situacemi pojí, jsou fyzická i psychická. Neměli bychom je brát na lehkou váhu a měli bychom jít hlavně cestou prevence. I  přes ošetření všech rizik se však může úraz stát a máme na to být připraveni. Níže najdete, jaká rizika, jaké krizové situace nás během roku, ale i táborů mohou potkat a jak se na ně připravit.

Krizové a náročné situace - jak na ně být připraveni a jak si s nimi poradit

Každá krizová situace má nějaké kořeny. Nějak vznikla a často jsme ji mohli ovlivnit. Při plánování programu je totiž vedle cíle zásadní otázkou: Může se při tom něco stát? A co proti tomu můžu udělat? V úvahu je potřeba také brát např. počasí. Sice neovlivníme, zda bude zrovna pršet nebo bude sluníčko. Ale ovlivníme, co se rozhodneme v danou chvíli dělat, jak aktivita/​akce proběhne, kde se bude vše odehrávat (v lese při bouřce nebo raději někde uvnitř?).

Když se i přes všechnu snahu něco stane, mysleme na to, že v tom nejsme sami a že exituje několik dobrých nástrojů, které nám v krizové situaci pomohou. Více se dočtete na stránce:

Prevence krizových situací

Nikdo si ji nepřeje, ale stát se může každému. V opravdu vážné situaci je nesmírně důležité reagovat správně, bez zbytečné prodlevy, ale s rozvahou a citlivě. V případě nepředvídatelné a traumatizující události je dobré znát obecné a ověřené rady.  Může jít o požár, úraz s trvalými následky nebo třeba ztracené dítě. Máme možnost správným přístupem zmírnit následky a v maximální možné míře pomoci všem zainteresovaným. 

Jednotlivé kroky jak jednat v krizové situaci najdeš na stránce:

Jak jednat v krizové situaci?

Svěřil se ti někdo se svými psychickými potížemi? Všimli jste si na táboře, že se někdo sebepoškozuje? Máte ve středisku nebinární osobu a nevíte, jak s ní komunikovat? Na stránce níže najdeš kontakty na profesionály, kteří ti pomohou, a také spoustu rad a návodů, jak si v krizové situaci poradit sám, jak komunikovat s dětmi s psychickými potížemi, jak jim pomoci a neublížit.

Laická krizová intervence při psychických obtížích