Toto je pouze náhled.
Petra Bašová (Fidla)
KÚJ – koordinátorka personalistických projektů
petra.basova@skaut.cz
Zodpovědná osoba: Jana Jirasová (Prcek)

Mentoring – přirozený způsob předávání zkušeností

Zkušenější zasvětí do role nováčka a je mu k ruce, kdykoliv to potřebuje. A právě o tom je mentoring. Jde o přirozený způsob učení a pomoci, které lidstvo používá od pradávna.

O mentoringu

Mentoring je proces předávání zkušeností. Je jednodušší a efektivnější načerpat zkušenosti od někoho, kdo se v oblasti dlohodobě pohybuje, než si všechno hledat a zkoušet sám. Jádrem mentoringu je vztah dvou osob mentora/​mentorky a mentorované/ho.

Jde o oboustraně přínosnou spolupráci. Mentorovaným se otevírají nové obzory a mentoři mohou mít dobrý pocit, že zkušenosti, které během praxe nabyli jsou užitečné i jejich následovníkům. Mentorský princip je ve skautské výchově všudypřítomný, stojí na něm družinový systém i vedení oddílů, kdy vedoucí coby mentoři směřují rádce a rádkyně. Mentoring se skvěle uplatní při práci s mladými vedoucími oddílů či středisek a obecně činovníky, kteří jsou noví ve své funkci. Právě ti aktivně vyhledávají mentory pro dané oblasti a spolupracují s nimi.

Principem komunikace je při mentoringu otevřenost  – nikdo by se neměl bát říct, že mu něco nevyhovuje.

Kdy využít zkušenosti mentora

• Chceš se ve své roli/​situaci lépe zorientovat, něco se naučit a někam se posunout.
  • Chceš dělat věci dobře a s radostí a chceš vědět, jak nejlíp na to.
  • Chceš se učit sdílením zkušeností a diskusí.
  • Nestydíš se klást otázky, požádat o radu a vítáš zpětnou vazbu.
  • Dokážeš pojmenovat své potřeby a cíle, kterých chceš dosáhnout.

Jak mentoring probíhá

Zde bývají aktivnější spíše mentorovaní, kteří hledají někoho, kdo by jim mohl pomoct. O pomoc s nalezením mentora mohou požádat vedoucího střediska či výchovného zpravodaje.

Dvě strany se „našly“ a nyní musí vyladit své představy a možnosti. Vedle organizačních záležitostí (kdy a jak bude mentoring probíhat) je třeba si sdělit, co oba od mentoringu očekáváte, k jakým cílům směřujete.

Setkávání podle dohodnuté frekvence, řešení akutních problémů e-mailem nebo telefonicky, zpětná vazba, sledování, zda naplňujeme definované cíle. Nebojte se řešit témata nová i obecnější, která přesahují skauting.

Po uplynutí dohodnuté doby vyhodnoťte, zda byl podle vás mentoring úspěšný. Můžete v mentoringu pokračovat, ukončit jej nebo navázat na vztah v nových rolích – ať už jako přátelé, nebo občasná „poradna“ na telefonu.

Jak získat mentora

Na začátku hledání mentora si vyjasni oblasti, ve kterých chceš, aby byl mentor tvým vzorem. Zvaž své časové možnosti a preferovaný způsob setkávání. Pokud není nikdo, kdo by odpovídal tvým představám o mentorovi ve tvém středisku, neváhej hledat i mimo něj.

Vhodným mentorem by mohl být tvůj předchůdce ve funkci nebo instruktor vzdělávacího kurzu. Můžeš se zeptat na střediskové radě nebo skautském okrese/​kraji, jestli znají někoho, kdo by ti byl dobrým mentorem. Poptávat mentory můžeš i na skaut.cz/​jobs .

Chci se stát mentorem

Mentor má zkušenosti, které touží předávat. Je to člověk schopný reflexe a nadhledu - umí se podívat na problémy očima mentorovaných.

Máš předpoklady být dobrým mentorem, pokud:

• Dáváš upřímné rady a odpovědi a nebojíš se upozorňovat na úskalí.
  • Dokážeš povzbudit, inspirovat, pochválit.
  • Máš na mentoring čas, je snadné se s tebou spojit a setkat.
  • Zvládáš zůstávat neutrální, nehledáš vždy vinu v druhých a nesrážíš přístup ostatních.
  • Zajímáš se o budoucnost skautingu a o výzvy, jimž čelí nové generace činovníků.
  • Umíš dávat konstruktivní a pozitivní zpětnou vazbu.
  • Jsi otevřený/á debatám a diskusím o tématech, s nimiž přicházejí druzí.

Pokud tě aktivní mentoring zajímá a chceš se stát mentorem/​mentorkou, dej o sobě vědět. Sepiš, co můžeš nabídnout. Jaké jsou tvoje zkušenosti ze skautského, osobního i profesního života, kolik času a energie můžeš mentoringu věnovat. Zpracuj to do medailonku, připiš, jakým formám setkávání dáváš přednost, a oslov skauty a skauty ve svém okolí.

Konkrétně můžeš nabídnout pomoc nástupcům na pozici, kterou jsi dříve zastával/​a. Svou nabídku můžeš přednést na střediskové radě nebo zaslat skautskému okresu/​kraji – požádej organizační jednotky, aby ji šířily na sociálních sítích. Můžeš ji uveřejnit i na Facebooku Skautská personalistika a jobs

Seminář o mentoringu

Odbor pro personalistiku nabízí seminář na klíč na téma Mentoring jako přirozená věc ve skautingu.