Toto je pouze náhled.
Zveřejněno 16. 4. 2024

Nástroje podpory činovníků

Skauting je práce dobrovolnická, stojí hodně úsilí a času. Proto neváhej využívat různé možnosti, jak si práci usnadnit či získat na oplátku něco i pro sebe.

Akce a vzdělávání pro rozvoj jednotlivců i týmu

Občas je potřeba dobít si baterky. Zážitková nebo vzdělávací setkání jsou k tomu výbornou volbou. Obohatíš se zajímavými nápady, získáš inspiraci a nové přátele naladěné na stejnou vlnu.

HelpDesk
Setkání výchovných zpravodajů (SeVýz)
Elixír
Žirafa
  • Kurz pro stávající rádce/​rádkyně, kteří hledají motivaci k dalšímu vedení družiny a inspiraci k vedení schůzek. Kurzy probíhají na regionální úrovni (na úrovni kraje a jeho okolí). Přehled aktuálně připravovaných kurzů najdeš v Databázi akcí popř. na mapě Žiraf .
Vzdělávání na klíč
  • Na střediskové, okresní, krajské nebo jiné setkání si můžete objednat seminář(e) z bohaté nabídky vzdělávání na klíč.

Poradny

Když zažíváš problematické situace při práci s dětmi, nevíš si rady s vedením střediska, máš podezření na nevhodné chování jiných činovníků, trápí tě komunikace uvnitř týmu nebo s lidmi mimo středisko nebo cokoliv jiného, obrať se na e-mail poradna@skaut.cz. Poradna ti zprostředkuje rady od právníka, lékaře, psychologa nebo jiného odborníka.

Pro výchovné zpravodaje nebo vedoucí oddílů a jiné činovníky zabývající se výchovou dětí ve skautských oddílech je tu online výchovná poradna. Koná se každou první středu v měsíci od 20:00 na meet.google.com/​bbg-kjwj-no
Zde je více o podpoře výchovných zpravodajů.

Online poradny jsou i pro zpravodaje pro personalistiku a jiné činovníky, kteří vedou týmy nebo jinak podporují jejich fungování. Konají se každý třetí čtvrtek v lichém měsíci od 19:30 na meet.google.com/​dob-tcwx-vpi . Termíny pro rok 2024: 21. 3., 16. 5., 18. 7., 19. 9. a 21. 11.
Zde je více o podpoře zpravodajů pro personalistiku a podobných rolí.

Koučink

Každý člen Junáka - českého skauta starší 15 let může za výhodných finančních podmínek využít služeb certifikovaných koučů zapojených do projektu Koučink pro skauty. Koučink ti může pomoci najít priority a nastavit si cíle v osobním i skautském životě, plánovat lépe své aktivity nebo se zlepšit v nějakých dovednostech.

CV - pochlub se skautingem v profesním životopise

Skauting má dobré jméno po celém světě. Hodnoty, které vyznáváme, jsou ceněné i v profesní sféře. Vždyť také být třeba skautským vedoucím znamená mimojiné být výkonným manažerem. Pochlub se skautskými zkušenostmi, znalostmi a dovednostmi ve svém profesním životopise. Odlišují tě od ostatních kandidátů a mohou ti otevřít cestu k vysněnému povolání. Inspiruj se, jak skauting zmínit v CV a co si připravit k následnému přijímacímu pohovor.

Možnosti jak někomu poděkovat a vyjádřit úctu

Pokud máš okolo sebe báječné lidi, kterým chceš za něco poděkovat, můžeš vymyslet osobní a neformální způsob, který daného člověka potěší (knížka, dort ...), nebo využít oficiálnější cestu:

Junák nabízí širokou podporu svým členům