Toto je pouze náhled.
olga.docekalova@skaut.cz
Zodpovědná osoba: Olga Dočekalová

Přebírám hospodaření jednotky

Text je psán pro hospodáře středisek, ale myslíme tím v širším slova smyslu i hospodáře skautských okresů, krajů i zvláštních OJ, protože všichni řeší obdobné problémy.

Při převzetí funkce je dobré se nejprve seznámit s finančním stavem střediska.

• Tedy kolik má peněz v hotovosti a na účtu (případně jaké jsou jeho pohledávky a závazky), tedy provést mimořádnou inventarizaci.
  • Je vhodné při převzetí funkce sepsat předávací protokol, zejména pokud přebíráš hotovost, ale hodí se i sepsat předávané účetní doklady, razítko apod.
  • Důležité je seznámit se se schváleným rozpočtem střediska, a případnými dalšími vnitřními předpisy (pravidly) OJ. Rozpočet se skládá jednak z příjmové stránky (příspěvky členů, dotace, dary, granty, aj.) a také z očekávaných výdajů (pronájmy kluboven, poplatky za elektřinu, vodu, náklady akcí, aj.). V dalším roce bude pravděpodobně sestavení rozpočtu na Tobě, takže je důležité přesně vědět, jaké položky musí právě váš rozpočet obsahovat. V případě, že by byl rozpočet střediska ztrátový, je potřeba najít finanční prostředky na pokrytí ztráty.
  • Další oblastí je majetek střediska - ať movitý či nemovitý. Je třeba vést přehlednou evidenci a na konci roku provést inventarizaci. Na veškerý majetek doporučujeme uzavřít pojištění.
  • Zpracování přehledu smluvních vztahů a to především těch s finančním dopadem, jako jsou nájemní smlouvy. Tento přehled je třeba průběžně doplňovat.

Klíčové povinnosti hospodáře

Dle organizačního řádu, příloha č. 1

• Pomoci zajistit dlouhodobou finanční stabilitu střediska a pokrytí jeho finančních potřeb, zejména tedy

• Řídit finanční plánování střediska sestavením, dodržováním a následným vyhodnocením rozpočtu;
    • Pomoci se zajišťování dostupných finančních zdrojů a dohlížet na efektivní využívání finančních a materiálních prostředků střediska, zejména zajistit řádné a efektivní využití dotací.
  • Pomoci zajistit plnění povinností OJ v oblasti hospodaření, zejména tedy:

• Zajištění včasné úhrady závazků střediska a sledování zaplacení pohledávek třetích stran;
    • Zajištění řádného vedení účetnictví střediska, zpracování účetní závěrky a výkazů, včetně uchování účetních dokladů a evidencí dle zákona a vnitřních předpisů Junáka - českého skauta;
    • Zajištění splnění daňových povinností střediska, včas a řádně odevzdaných daňových výkazů a případnou úhradu daní;
    • Zajištění evidence majetku a příprava podkladů pro pravidelnou inventarizaci.
  • Poskytnout součinnost revizním orgánům při jejich činnosti, respektovat jejich závěry a případně podnikat opatření k nápravě nedostatků.
  • Zajišťovat metodickou podporu v oblasti hospodaření oddílům (podřízeným jednotkám).

Důležité dokumenty vymezující činnost hospodáře jsou uvedeny v článku předpisy k hospodaření na skautské Křižovatce.

Další zdroje