Toto je pouze náhled.
( Aktuální )
Zveřejněno 8. 6. 2021
Markéta Musilová (Blecha)
KÚJ – koordinátorka programových projektů
marketa.musilova@skaut.cz
Zodpovědná osoba: Barbora Tichavová (Rozárka)

Skauti na Zemi

V odboru Skauti na Zemi je naším cílem posílit roli skautského hnutí v podpoře důstojného života, lidských práv, rovnosti a spravedlnosti ve světě. Usilujeme o to, aby skauti a skautky vnímali svět celistvě a v souvislostech a aby díky tomu dokázali domýšlet dopady svého jednání. Věříme, že toto porozumění přispěje k zodpovědnějšímu rozhodování i chování každého z nás.

Aktuálně se v odboru věnujeme ukotvení a metodické podpoře osmého prvku skautské výchovné metody “Zapojení do společnosti”, posíláme do světa příručku o udržitelných skautských akcích “PUSA pro svět” a nabízíme podporu oddílům či kurzům v tématech souvisejících sglobálním vzděláváním. Aktivně také spolupracujeme na tvorbě a revizích programových materiálů Junáka, pořádáme semináře a jsme zapojeni do projektu Krajina v našich rukou. 

Nabídka odboru

metodika Lidé v pohybu

Metodika si klade za cíl skrze podporu práce s tématy uprchlictví a migrace ilustrovat práci s kontroverzními tématy obecně. Opírá se o skautské hodnoty, je ale vedle vedoucích skautských oddílů určena i všem ostatním pedagogům a pedagožkám formálního a neformálního vzdělávání.

metodika Skautského dobrého skutku

Neboli metodika informovaných reflektovaných akcí. Hlavními cíli Skautského dobrého skutku je posílit roli dobrého skutku a služby svému okolí jako významné součásti skautské výchovy a spolu s tím šířit dobré jméno skautingu ve společnosti a povědomí, že skautky a skauti jsou součástí komunit, v nichž žijí a aktivně působí. Metodika je návodem k tomu, jak si dobrý skutek vybrat, jak s ním pracovat v oddíle a ve společnosti, kde se rozhodnete něco měnit. Rozebírá téma participace a reflexe jako klíčové hodnoty pro konání účinných dobrých skutků, které posouvají všechny zúčastněné.

PUSA pro svět - Příručka udržitelných skautských akcí

Příručka udržitelných skautských akcí je zde pro všechny, kteří mají chuť aktivně hledat vlastní cestu k odpovědnějšímu skautování. Publikace chce přispět k udržitelnosti veškerých skautských akcí – od výprav přes tábory a kurzy až po velká mezinárodní setkání. Cesta ke změně je zde vnímána především jako cesta spolupráce a společných dohod, které posilují vzájemnou důvěru a fungují pro všechny – pro všechny lidi i naši planetu. Skautské akce jsou příležitostí učit se to v menším měřítku.
PUSA má dvě části: 1) První se věnuje cílenému posilování komunikace a zkvalitňování spolupráce. 2) Druhá část tvoří jádro příručky a věnuje se oblastem, které organizační týmy při plánování a realizaci akcí obvykle řeší a v nichž lze činit odpovědná spotřebitelská rozhodnutí (místo konání, jídlo, rrogerie a osobní hygiena, materiální zajištění, ceny a upomínkové předměty).

Kompetence globálního občana

Kompetence globálního občanství poskytují východiska vzdělavatelkám a vzdělavatelům, kteří chtějí podporovat mladé lidi v aktivním jednání ve prospěch důstojného a udržitelného života všech lidí na zemi. Identifikujeme v nich nejdůležitější hodnoty a postoje, oblasti znalostí a dovednosti, o nichž si myslíme, že mladí lidé potřebují k tomu, aby se mohli aktivně podílet na utváření spravedlivějšího světa a podporovat udržitelnost života na naší planetě. 

Portfolio Moje cesta ke světu

Portfolio je pomocníkem pro vedoucí oddílů či kmenů a pro vzdělavatele a vzdělavatelky, kteří chtějí globální vzdělávání zahrnout do své praxe. Jedná se o publikaci s otevírací kroužkovou vazbou, jež je určena k vlastní modifikaci a postupnému doplňování. V každém výtisku se stane originálem, jediným svého druhu, a může tak být pro každého oporou na jeho vlastní celoživotní cestě v oboru globálního vzdělávání.

Ke stažení jsou na webu odboru dílčí části z Portfolia

17 aktivit k 17 cílům
 

Cílem těchto kartiček je seznámit skauty všech věkových kategorií s cíli udržitelného rozvoje a hledat spolu s nimi způsoby, jak se mohou k řešení globálních problémů postavit ve svých komunitách i v širším okolí. V této brožurce najdete shrnutí každého z cílů, na kartičkách pak na vás čekají ke každému z nich aktivity, které můžete uskutečnit se svým oddílem. Součástí brožurky jsou také nápady, kam můžete své úsilí směřovat dál.       

Globální kompas se skvěle hodí pro oddílové rady, které přemýšlí o místních i globálních důsledcích každodenního fungování oddílu a chtějí nejen vylepšovat vlastní vnitřní procesy, ale také posilovat otevřené postoje a angažovanost svých členek a členů. Globální kompas funguje jako sebeevaluační nástroj v pěti oblastech života oddílu. Každá oblast obsahuje několik podotázek, jejichž smyslem je otevřít interní diskuzi v oddílové radě o stávající praxi. Na základě výsledků sebehodnocení nabízí Kompas úkoly (tipy), které může oddíl dělat, pokud se v dané oblasti chce posunout dál.

Web globálního kompasu

Cca 10 workshopů a seminářů, které rádi přijedeme zrealizovat do vašeho oddílu, střediska či kmene. S programy vyjíždíme také na všechny druhy kurzů. Objednejte z nabídky či poptejte seminář pro vás na míru na mailu skautinazemi@skaut.cz .

Nabídka workshopů a seminářů

Kdo je členem/členkou odboru

Kontakt

Důležité odkazy

najdeš tam navíc např. tematické články z časopisů , aktivity a programy a další informační zdroje k tématům např. důstojného života, lidských práv, rovnosti a spravedlnosti ve světě