Toto je pouze náhled.
Markéta Musilová (Blecha)
KÚJ – koordinátorka programových projektů
marketa.musilova@skaut.cz

Propojení stezky a ostatních nástrojů

Kromě stezky existují i další výchovné nástroje – odborky a závody. Každý nástroj má jiný cíl, ale přesto se v mnohém prolínají. Nejdříve se podívejme na základní přehled:

COK ČEMU PŘEDEVŠÍM SLOUŽÍ
Stezka Všestranný rozvoj jednotlivce
Odborky Individuální rozvoj jednotlivce
Závody Družinový systém, praktický život, zpětná vazba

Nástroje nejlépe fungují, pokud je používáme dohromady. Stezka a odborky spolu tvoří ideální dvojici nástrojů, které nám pomáhají zapojovat v oddílech prvek skautské výchovné metody – program osobního růstu.

Jak propojovat s nástroji:

V zamčených stránkách (osobním rozšíření 2. stupně stezky) je možné plnit rozšiřující aktivity nebo jim odpovídající odborky. Ale nic nebrání tomu začít s odborkami i dříve než ve druhém stupni.

Hledejte a využívejte podobná témata. Vidíte, že někoho zajímá oblast Příroda kolem nás a úkoly ze stezky se mu zdají lehké nebo ho hodně baví? Využijte přírodovědné odborky!

Více o skautských odborkách

Svojsíkův závod a stezka se prolíná, např.

• Modul Závod vždy obsahuje dovednosti, které zároveň najdeme ve stezce, např. podoblast Buď připraven (první pomoc, krizové situace a jejich řešení). Dále může obsahovat další disciplíny, které mohou být podobné jako úkoly ve stezce. Pokud je to možné, zeptejte se pořadatelů, jestli se v rámci závodu některé úkoly ve stezce nebudou plnit.
  • Modul Přežití může být shodný např. s úkoly z podoblasti Pobyt v přírodě (přespání, balení...), Praktický život (vaření jídla, nákup...) nebo Tábornická praxe.
  • Modul Brány je variabilní, může být shodný např. s podoblastmi Tvořivost a zručnost, Fyzická zdatnost, Poznávání přírody, Příběhy kolem nás, ...
  • Závody jako celek mohou navazovat na úkoly z podoblasti Moje družina.
Více o Svojsíkově závodu

Specifickou roli hrají větší skautské akce. Například Skautský dobrý skutek je ideální příležitost pro plnění úkolů v podoblasti Pomoc druhým. Intercamp nebo Středoevropské jamboree zas pro plnění podoblasti Komunikace mezi lidmi nebo Rozmanitost světa.