Toto je pouze náhled.
Zveřejněno 26. 5. 2021
Martina Hanyková
KÚJ – program tým, stezky, odborky, kompetence
martina.adamcova@skaut.cz
Zodpovědná osoba: Barbora Tichavová (Rozárka)

Svojsíkův závod

Myšlenkou závodu je podpora družin a družinového systému. Jde o příležitost jak si ověřit znalosti a praktické dovednosti jednotlivých družin, a získat tak spolehlivou zpětnou vazbu. Navíc je vždy inspirativní potkat zástupce jiných oddílů a středisek.

Hlavní cíle Svojsíkova závodu:

• podpořit fungování družin a jejich spolupráci,
  • vést skauty ke skautské praxi pro život a k praktickému využití,
  • poskytnout družinám a vedoucím zpětnou vazbu,
  • motivovat k osobnímu rozvoji a obohatit oddílový program o nové prvky.

Části závodu:

Svojsíkův závod se skládá až z pěti modulů (dle konkrétního kola), které vytváří pestrý a rozmanitý závod:

• „Závod" – souběžný závod všech družin s úkoly z praktického života vyžadující spolupráci družiny.
  • „Brány" – úkoly plní jednotlivci podle hesla „každý umí něco“.
  • „Přežití" – stavění stanu, rozdělávání ohně, vaření jídla apod.
  • „Před závodem" – příprava úkolů zadaných již před závodem na doma.
  • „Zpětná vazba" – poskytuje družině zpětnou vazbu k jejímu chování, výkonu, vztahům.

Na webu závodu najdete především:

• aktuální pravidla,
  • přihlašování pro aktuální závod (SZ nebo ZVAS),
  • podpůrné materiály pro pořadatele (metodiky, logomanuál, tipy…).

Web (zavody.skaut.cz ) zobrazuje jako první vždy typ závodu (SZ nebo ZVaS) odpovídající konání v aktuálním roce, pokud chcete přecházet mezi ročníky a typy závodů, stačí kliknout v levé části na požadovaný ročník.

Metodická podpora

Od Exodu ke Svojsíkovu závodu  metodika, která objasňuje výchovné záměry Svojsíkova závodu a jejich propojení s jednotlivými moduly, které jsou zde popsány. Najdete zde i náměty na disciplíny, aktivity v oddíle, tipy na činnosti a vysvětlení, proč je potřeba se věnovat jednotlivým dovednostem. Příručka obsahuje inspiraci k disciplínám i náměty na oddílovou činnost během roku.

Metodika modulu "Před závodem" metodika, která rozvádí přidaný modul po revizi v roce 2013. Dokument přináší konkrétní náměty jak modul zrealizovat.