Toto je pouze náhled.

Řád pro vzdělávání činovnic a činovníků

POZOR: Toto je nová, ještě neúčinná verze
Řád upravuje pravidla pro výchovu a vzdělávání činovnic a činovníků v Junáku – českém skautu. Zakotvuje jednotlivé kvalifikační stupně (ČZ, VZ, SM, ...), stanovuje organizaci a obsah vzdělávacích akcí v jejich různých formách - lesní i nelesní kurzy, ale i zkoušky bez kurzu. V řádu jsou upraveny podmínky konání vzdělávacích akcí, pravomoci a vzájemné vazby mezi orgány i jednotkami, které se na vzdělávání podílejí. Přílohou řádu je Skautský kompetenční model.

Novinky v řádu od července 2024

Novela přináší změny a vylepšení v následujích oblastech:

• upravena struktura kapitol řádu, aby byly popsány kvalifikační stupně a následně všechny formy vzdělávacích akcí (lesní i nelesní kurzy a také zkoušky bez kurzu)
  • zavedeny nové možnosti a přesné podmínky pro získání některých kvalifikací i bez účasti na kurzu
  • zrušeny už dlouho nepoužívané manažerské kvalifikace (organizační a hospodářská zkouška; staly se historickými, dále už neudělovanými kvalifikacemi)
  • vůdcovskou zkoušku je možné skládat i bez předchozího získání ČZ (ač je to běžně doporučováno)
  • pro získání vůdcovské zkoušky je nutné mít absolvovaný kurz zdravotníka zotavovacích akcí (jako dosud) nebo nově kurz první pomoci (kratší formát); táboroví zdravotníci i nadále potřebují platný a doškolovaný ZZA
  • zjednodušen systém OČK (odborných činovnických kvalifikací), které slouží čistě pro zkušební komise čekatelských a vůdcovských zkoušek
  • dřívější OČK zdravověda se nahrazuje novým OČK první pomoc
  • došlo k úpravám názvů v rámci vodáckých kvalifikací (zkouška vodní turistiky)
  • zpřesněny podmínky pro účast i pořádání některých vzdělávacích akcí, posílen význam roverských a dalších kurzů
  • mnoho technických úprav a drobných oprav v různých částech řádu

V návaznosti na tyto změny ŘVČČJ budou před účinností řádu (od 1.7.2024) postupně aktualizovány a publikovány některé směrnice z oblasti vzdělávání, aby vhodně reflektovaly a upřesnily věci navazující na změny v řádu.