Toto je pouze náhled.
Jan Chmelař
KÚJ – asistent organizačního zpravodaje
jan.chmelar@skaut.cz
Zodpovědná osoba: Ondřej Peřina (Jerry)

Pokyn (směrnice) ke vzniku, rušení a zániku jednotek

V tomto pokynu (dnes s významem směrnice) jsou uvedeny základní pravidla pro změny jednotek.

Jde o starý pokyn, který má (s ohledem na nové Stanovy) nyní váhu směrnice, který řeší:

• především pro zakládání, slučování a rušení oddílů v rámci střediska - lze postupovat dle pokynu
  • zakládání a přeměny středisek je nutné konzultovat s ústředím (organizačním zpravodajem VRJ) - většina informací v dané části pokynu je aktuálně zastaralá

Do budoucna se plánuje aktualizace tohoto pokynu a jeho náhrada novou směrnicí. S ohledem na změny, které přinesla nová státní legislativa (občanský zákoník, spolkový rejstřík a několik let se ustalující postupy rejstříkového soudu), nebylo dříve možné provést smysluplnou aktualizaci informací týkající se zakládání a přeměn středisek (organizačních jednotek). Po ustálení a ověření všech potřebných postupů vůči státu a rejstříkovému soudu bude teprve během roku 2021 a 2022 možné vnitřní předpis aktualizovat.

Pro situace řešící zakládání či přeměny středisek je nyní nutné postupovat především dle základních pravidel daných Organizačním řádem a vždy věc dopředu konzultovat s ústředím - organizačním zpravodajem VRJ poskytne pomoc a přesný postup pro konkrétní situaci. Pro rozhodnutí o případném vzniku nového střediska je klíčová příprava projektu popisujícím záměr střediska, jeho personální zajištění a popis dlouhodobé udržitelnosti takového střediska, který je třeba také konzultovat.