Toto je pouze náhled.
( Aktuální )
Zveřejněno 14. 8. 2023
Natálie Dubanevičová (Doby)
KÚJ – realizátorka podpůrných integračních aktivit
natalie.dubanevicova@skaut.cz

Příměstské integrační tábory

Příměstské tábory jsou zajímavým doplňkem nebo alternativou klasickému táboru. Trvají zpravidla 5 dní a účastníci chodí spát domů. Jsou skvělým prostorem, kde se spolu české a ukrajinské děti a mládež mohou potkat. Pro ukrajinské holky a kluky je příměstský tábor též bezpečnější možností, pokud si netroufnou odjet na několik nocí mimo domov např. na skautský tábor. 

Příměstský integrační tábor má za cíl podpořit integraci ukrajinských holek a kluků a jejich vzájemné poznání a přijetí s českými dětmi. Také má pomoci rozvoji empatie a komunikačních dovedností a umožnit holkám a klukům seznámit se s jinou kulturou, poznat nové kamarády a smysluplně strávit letní prázdniny. Může se stát, že v některých místech bude dávat smysl uspořádat příměstský tábor jen pro ukrajinské holky a kluky (např. v odlehlých velkokapacitních ubytovacích zařízeních pro ukrajinské rodiny). I tato aktivita má velký smysl.

Rádi bychom vám pořádání příměstských táborů co nejvíce zjednodušili, proto jsme vytvořili  tento rozcestník s řadou praktických rad a tipů k jejich organizaci.

Na každé ukrajinské dítě, které se zúčastní vašeho příměstského táboru, můžete zažádat o příspěvek, který pokryje jak účastnický poplatek, tak pomůže s vybavením celého tábora. Informace o tom, jak si o příspěvek zažádat, čtěte níže.

Pokud jste přizvali ukrajinské holky a kluky na příměstský tábor nebo uskutečnili jinou z integračních aktivit (přizvali nováčky do oddílu, pozvali na letní tábor nebo uspořádali jinou volnočasovou aktivitu), vyplňte nám prosím tento formulář , kde sbíráme zpětnou vazbu o dění v organizaci. Děkujeme!

Typy podpory

Metodika ke skautským příměstským táborům

Pomůže vám s praktickými kroky, provede přípravou a průběhem. Metodiku si můžete stáhnout a pročíst .

Dozvíte se mimo jiné, že:

  • Z pohledu zákona není příměstský tábor táborem ani zotavovací akcí. Nevztahují se na něj tedy pravidla daná pro zotavovací akce a nevztahuje se na ně povinnost nahlašovat jejich konání na hygienické stanici. Přesto doporučujeme, pokud to není komplikované a omezující, snažit se normám pro zotavovací akce vyhovět.
  • Příměstský tábor je třeba vyúčtovat dle stejných zásad jako běžný tábor, tzn. pořádající jednotkou je středisko nebo např. okres.
  • Vedoucí celého tábora má být starší 18 let s ukončenou vůdcovskou zkoušku. Instruktoři na táboře jsou starší 15 let a  doporučujeme jim mít čekatelskou zkoušku.
  • Zpravidla jsou skautské příměstské tábory rozpočtovány tak, aby vedoucí a další instruktoři nedělali práci dobrovolnicky, ale byli za to finančně ohodnoceni. Zejména pro rovery a rangers to může být zajímavá alternativa letní brigády.
  • Důležitým momentem je převzetí a odevzdání dětí – je nutné, abyste měli přehled a kontrolu nad tím, kdy vám které dítě přichází a kdy a s kým odchází. Rodiče dítěte jsou přes den v zaměstnání a potřebují dítě předat cestou do práce a vyzvednout si ho cestou z práce. Protože pracovní doba nebude u všech stejná, je zapotřebí jim vyjít vstříc a dobu převzetí přizpůsobit v intervalu od–do a totéž v rámci předávání dětí zpět.

Metodika byla vydaná v roce 2016, některé kapitoly tedy budou méně relevantní (příklady rozpočtů, časová osa přípravy tábora, apod.). Odlišnosti od metodiky, které jsou pro organizaci důležité, zmiňujeme v odstavcích níže.

Specifika integračních příměstských táborů

Přítomnost ukrajinských holek a kluků ve vás může vyvolat obavy z jazykové bariéry nebo vhodnosti programu, který jste zatím připravili. Pro tipy a pomůcky doporučujeme kouknout na Podporu práci s dětmi v tomto rozcestníku a na programové bloky, které nabízíme níže.

Při volbě programu mějte na paměti zkušenosti ukrajinských holek a kluků. Používání sirén a podobných signálů, aktivity vyvolávající napětí a stres, evokující prvky války mají pro tento rok zůstat stranou.

Vzory přihlášek

Můžete si stáhnout vzor přihlášky česky dvojjazyčně . Obě verze přihlášky obsahují souhlas s nakládání s osobními údaji, souhlas s pořizováním fotodokumentace a souhlas s táborovým řádem. V dvojjazyčné verzi není uveden účastnický poplatek za tábor, předpokládáme totiž, že si požádáte o finanční příspěvek na účast ukrajinských holek a kluků na táborech, viz Finanční podpora.

Jaké dokumenty požadovat od rodičů

Od rodičů je potřeba mít tyto dokumenty:

  • podepsanou přihlášku 
  • souhlas s nakládáním s osobními údaji (součástí vzorové přihlášky výše)
  • souhlas s pořizováním a využíváním fotodokumentace (součástí vzorové přihlášky výše)
  • souhlas s táborovým řádem (součástí vzorové přihlášky výše)
  • potvrzení o bezinfekčnosti a seznam léků, které dítě užívá (včetně informace, kdy a jak je užívá) - stáhnout vzor českydvojjazyčně
  • kopii kartičky pojištěnce nebo potvrzení o registraci u zdravotní pojišťovny (u ukrajinských holek a kluků)
  • potvrzení o tom, kdo může dítě vyzvedávat či zda může dítě chodit domů samo

Od rodičů není nutné mít potvrzení od doktora a  potvrzení o očkování (na příměstské tábory se nevztahují pravidla zotavovací akce).

Odměny vedoucím a brigádníkům

Vedoucím na příměstském táboře můžete za jejich práci nabídnout finanční odměnu. Pro rovery a rangers může tahle možnost představovat smysluplnou letní brigádu. Doporučená odměna na Dohodu o provedení práce (DPP) je 100 - 150 Kč/hod., tzn. 4 000 - 6 000 Kč/týden (při 40 odpracovaných hodinách). Výdaje na odměny vedoucím lze pokrýt příspěvkem ze skautského programu finanční podpory Laskavo (viz Finanční podpora táborů).

Pokud nemáte praxi s hrazením osobních nákladů (mzdy, DPP) a pořádáte příměstský tábor, neváhejte se nám ozvat na email ukrajina@skaut.cz , rádi vám poradíme.

Komunikace s českými rodiči, proč jsou dobré integrační tábory

Možná u rodičů vyvstanou otázky, proč je dobré přihlásit svoje dítě na integrační tábor a proč za tábor musí platit na rozdíl od rodičů ukrajinských holek a kluků (v případě, že využijete možnosti příspěvku pro ukrajinské děti - viz Finanční podpora táborů). Věříme, že dokážete sami nejlépe posoudit, jak jim tuto situaci vysvětlit, nicméně nabízíme několik argumentů:

  • Poskytnutím místa na táborech pomůžeme ukrajinským dětským uprchlíkům se lépe socializovat do okolní společnosti, najít si kamarády a smysluplně trávit čas o prázdninách.
  • České holky a kluci budou mít možnost se seznámit s jinou kulturou, posilovat komunikační dovednosti, učit se pomáhat a podpořit ty, kteří to potřebují.
  • Při kontaktu s někým z cizího prostředí se stanou otevřenější, empatičtější a mohou bourat předsudky vůči ostatním, kterých možná nabyli.
  • Ukrajinské rodiny zde často nemají zázemí, které by využili na hlídání, a příměstský tábor tak pro maminky může být jedna z mála cest, jak chodit o prázdninách do práce.
  • Finanční podpora ukrajinských holek a kluků předpokládá pokrytí dalších nákladů tábora a je na organizátorech tábora, jak ji využijí.

Leták zvoucí ukrajinské a české děti na tábor

Návrh letáku na příměstské tábory, kam na volné místo můžete doplnit informace o konkrétním táboře (termín, místo, pro koho je tábor určen, apod.). Stahujte a tiskněte v pdfobrázkové verzi. Takový leták najde své místo ve školách, na úřadech práce, obecních úřadech, v krajských asistenčních centrech, pravoslavných či řeckokatolických kostelech, větších ubytovacích zařízeních, čekárnách dětských lékařů nebo jiných kontaktních centrech pro uprchlíky.

V tomto dokumentu najdete připravené jednotlivé programové bloky, které vyžadují žádnou nebo minimální znalost češtiny a můžete je proto využívat (nejenom) na příměstských integračních táborech s ukrajinskými kluky a holkami.

Osvědčila se vám nějaká hra? Zdá se vám naopak nějaká hra nevhodná nebo znáte alternaci? Budeme rádi, když budete dokument upravovat, přidávat vlastní aktivity či komentovat.