Toto je pouze náhled.
Jaroslav Petřík (Australan)
KÚJ – koordinátor výchovných zpravodajů
jaroslav.petrik@skaut.cz
Zodpovědná osoba: Jana Jirasová (Prcek)

Jsem výchovný zpravodaj vašeho okresu/kraje. Jak mohu pomoci?

Podporuji výchovné zpravodaje na střediscích v jejich práci, propojuji je, zprostředkovávám vzájemnou inspiraci. Organizuji setkávání oddílů (nejen skautské závody), pořádám rádcovské kurzy či setkání činovníků.

S čím pomáhám

• Podporuji nebo sám organizuji setkání oddílů, na kterých budou mít možnost se vzájemně obohatit. Náplní setkání je především prostor pro samostatnou činnost oddílů a družin.
  • Pomáhám organizovat skautské závody , dohlížím na to, aby byly postavené na skautské výchovné metodě, probíhaly férově a inspirovaly oddíly k rozvoji skautingu.
  • Jsem u přípravy dalších velkých akcí, při kterých se setkávají oddíly, a sleduji, jak se v programu uplatňuje skautská výchovná metoda. Pomáhám organizátorům s formulací výchovných cílů.
  • Sleduji kvalitu místních rádcovských, čekatelských či dalších kurzů, motivuji jejich organizátory k využití nástrojů sebehodnocení (Hodnocení kvality).
  • Organizátory velkých akcí, závodů a setkání oceňuji za jejich práci.
  • Propojuji VýZ středisek a okresů mezi sebou a s dalšími zkušenými činovníky. Organizuji osobní výměny zkušeností či jiné akce, kde budou mít prostor se navzájem poznat a podporovat se.
  • V jednotkách bez výchovného zpravodaje vytipuji činovníky, které oblast výchovy zajímá, a zvu je na naše akce. Vedení těchto jednotek motivuji k aktivnímu hledání a oslovování kandidátů na VýZ.
  • Sleduji novinky v oblasti výchovy a zprostředkovávám je VýZ v podřízených jednotkách.
  • Organizuji setkání vůdců ve svém okrese/​kraji. Program tvořím ve spolupráci s vůdci podle aktuálních potřeb v oddílech.
  • Mám přehled o nabídce vzdělávacích akcí a jejich kvalitě ve svém kraji či okrese a v případě potřeby podpořím změnu této nabídky.
  • Pravidelně rozesílám přehled vzdělávacích akcí v regionu i na celostátní úrovni.
  • Podporuji týmy vzdělávacích akcí v mém okrese či kraji. Pomáhám jim se sebehodnocením, propojuji je s dalšími vzdělavateli, doporučuji vhodné kandidáty do jejich týmů, je-li to třeba.
  • Informuji se o novinkách v oblasti vzdělávání . Poskytuji zpětnou vazbu Odboru pro vzdělávání, podílím se na tvorbě strategických dokumentů a diskusí.
  • Oceňuji práci vzdělavatelů v okrese či kraji (poděkování, návrhy na vyznamenání).