Toto je pouze náhled.
Kateřina Slavíková
KÚJ – koordinátorka personalistických projektů
katerina.slavikova@skaut.cz

Podpora pro role pečující o dobrovolníky a dospělé

Podpora

V každém lichém roce pořádáme víkendovou akci HelpDesk  . V programu se zpravidla objevují tyto prvky:

• možnost patronování střediskových týmů
  • propojení v rámci kraje
  • práce v týmu
  • setkání s Výkonnou radou Junáka – českého skauta
  • sdílení zkušeností nejen v péči o dobrovolníky a dospělé
  • vzdělávací programy na konkrétní témata (také výchovná, organizační, hospodářská, PRková,...)
  • sebevzdělávací workshopy
  • příležitostné sportovní vyžití

Mrkni na web o minulém ročníku, dozvíš se témata a charakter akce pro větší představu.

Poradna je komunitním setkáním pro zpravodajky a zpravodaje pro personalistiku a kohokoli dalšího, kdo pečuje o dobrovolníky a dospělé ve své jednotce. Témata přinesou sami účastníci - na začátku může každý nabídnout téma, o kterém by chtěl diskutovat. Následně společným hlasováním určíme priority a pak se jednotlivým tématům postupně budeme věnovat. Formát je tedy stejný, jaký využívají výchovné poradny s Australanem. Některá témata střediskových personalistů a výchovných zpravodajů se jistě překrývají, jiná nikoli. V každém případě je dobré dívat se i na ta společná z různých úhlů pohledu. Každý může ostatní inspirovat svými zkušenostmi. Moderátor má za úkol především směřovat diskusi ke zvolenému tématu a zajistit, aby se mohl vyjádřit každý, kdo má zájem. Případně může diskusi obohatit vlastními postřehy. Víc hlav víc ví a navzájem si můžeme poradit :)

Online perso poradna se koná každý třetí čtvrtek v lichém měsíci od 19:30 do 21:00 na https://meet.google.com/​dob-tcwx-vpi . Termíny pro rok 2024: 21. 3., 16. 5., 18. 7., 19. 9. a 21. 11.

Za léta, co skautské časopisy vycházejí, v nich vyšla celá řada zajímavých a přínosných článků. Jak se k nim dostat?

• Články speciálně zaměřené na dobrovolníky a dospělé vycházejí pravidelně v časopise Skauting. Najdeš je po vyhledání hesla "lidé/dobrovolník/​péče/​dospělí)" na webu casopis.skauting.cz.
  • Kromě toho časopis Skauting nabízí 29 témat  , podle kterých články kategorizuje (např. "vedení lidí", "vztahy a komunikace"   nebo "roveři a rangers" ).
  • Archiv čísel na webu casopis.skauting.cz  však sahá pouze do roku 2016. Někdy se vyplatí hledat i ve starších číslech, nebo v jiných časopisech (např. Roverském kmeni nebo Skautském světě). K tomu slouží web casopisy.skauting.cz, který také umožňuje fulltextové vyhledávání.

Pokud chceš rozběhnout nebo oživit péči o dobrovolníky a dospělé ve svém středisku, okrese či kraji, zvaž možnost objednání semináře na klíč.  Společně se domluvíme na zadání a pomůžeme vám s otázkami, se kterými nejvíce potřebujete pohnout. Pro skautskou personalistiku jsou vhodné zejména tyto semináře:

Je však možné se domluvit i na individuálním tématu (např. hned první seminář obsahuje hodně témat a je možné se zaměřit pouze na něco z toho více do hloubky dle potřeby). K podpoře dobrovolníků a dospělých pak lze využít celou řadu jiných témat, která Vzdělávání na klíč nabízí.