Toto je pouze náhled.
Kateřina Slavíková
KÚJ – koordinátorka personalistických projektů
katerina.slavikova@skaut.cz

Stal jsem se zpravodajem pro personalistiku na středisku. Jak začít?

Pozn.: v této roli očekáváme muže i ženy.

Čím začít?

Pokud nemáš ve skautISu novou funkci uvedenou, požádej střediskového vedoucího, ať ti ji přidělí. Zvažujeme posílání pravidelných newsletterů registrovaným zpravodajům - shrnutí novinek v péči o dobrovolníky a dospělé.

• Pročti si Popis činnosti zpravodaje pro personalistikuPříručku pro vedoucí středisek  - zejména pátou kapitolu (příručka se bude revidovat).
  • Setkej se s bývalým zpravodajem pro personalistiku. O dobrovolníky a dospělé zpravidla pečuje částečně také výchovný zpravodaj, kterého můžete na schůzku přizvat. Zjisti od nich, co a jak dosud dělali, jaké měli plány.
  • Spoj se s výchovnými zpravodaji a zpravodaji pro personalistiku ve svém okolí. Pokud žádné neznáš, zeptej se na okrese či na kraji.

• Objasni, co je posláním těchto zpravodajů, jak budeš spolupracovat s vůdci oddílů a se střediskovou radu, představ radě, na čem bys rád postupně pracoval.
  • Pro všechny spolupracovníky je důležité vědět, s čím se na tebe můžou obracet a co od tebe můžou očekávat.

• Navaž osobní vztah s vůdci oddílů, zjisti jejich potřeby a očekávání.
  • Ve spolupráci s vedoucím střediska stanov cíle v oblasti personalistiky pro středisko na první rok (příp. jiné časové období dle potřeb a praxe střediska).
  • Dohodnuté cíle je vhodné zapracovat do tvé dobrovolnické dohody. Pokud s dobrovolnickými dohodami na středisku nepracujete, navrhni jejich zavedení (zpřehledňují role a závazky v týmu, zajišťují realistická vzájemná očekávání). Na péči o dobrovolníky se obvykle podílí také právě vedoucí střediska, proto je dobré si v rámci dohody také vyjasnit rozdělení práce - co je čí zodpovědnost (např. dohody se členy střediska domlouvá vedoucí, zatímco zpravodaj vedoucího může v dohodách metodiicky podpořit a pomoct vedoucím oddílů připravovat dohody s jejich spolupracovníky.)

• Pravidelně se setkávej s vůdci oddílů, diskutuj jejich potřeby a podporuj je při řešení otázek v oblasti péče o tým.
  • Účastni se střediskových akcí, abys byl se členy střediskové rady stále v kontaktu, i mimo střediskové rady.
  • Na střediskových radách posouvej vybraná témata, propojuj oddíly a veď je ke sdílení dobré praxe (např. jak si rozdělují úkoly, jak pracují s širší komunitou kolem oddílů, jak se jim daří nástupnictví apod.).
  • Členům střediskové rady a dorůstajícím činovníkům nabízej příležitosti pro vzdělávání  (nekvalifikační i kvalifikační kurzy, vlastní semináře, krajská setkání, celostátní akce typu Elixír, Poradní skála apod.). Seznam se s nabídkou Vzdělávání na klíč .
  • Pravidelně s vedením střediska a oddílů reflektuj postup v naplňování cílů, které jste si stanovili.

Role zpravodaje pro personalistiku je spíš vytrvalostní běh než sprint. Nechceš to na začátku přepálit a hned se vyšťavit.

• Nesnaž se dělat všechno najednou. Stanov si priority a začni postupně. Lepší je méně a důkladně než více a povrchně.
  • Najdi společnou řeč s vedením. Podpora vedení střediska je pro tvou roli klíčová. Jít dobrým příkladem ve středisku je dobrý základ pro přenášení dobré praxe do oddílů (např. motivace k dalšímu rozvoji činovníků, stmelování týmu, hledání nástupců apod.)
  • Hledej spolupracovníky. Zvláště pokud jste velké středisko, není v tvých silách pomáhat každému jednotlivě. Využij proto možností mentoringu, koučování či supervize. Požádej o pomoc šikovné vedoucí, propojuj zkušené se začínajícími. Se složitějšími případy se obracej na lide@skaut.cz  .
  • Nesnaž se naplňovat pouze své vlastní plány a vize. Tvé aktivity musí vycházet z potřeb celého tvého skautského společenství.
  • Řekni si o podporu vedoucímu střediska, budeš-li to potřebovat. Může se stát, že se jedna priorita rozroste na mnoho dílčích kousků a nebudeš to zvládat. Proto pravidelně s vedoucím probírejte, jak se plány daří. Není špatně něco pozastavit.

• Můžeš k tomu využít Hodnocení kvality v rámci komplexního hodnocení střediska.
  • Spolu s vedoucím střediska vyhodnoťte naplnění ročních cílů a promluvte si o dalších cílech reflektujících poptávku střediskové rady včetně vedoucích oddílů.
  • Aktualizujte společnou dohodu, promysli si, jak to vidíš dál, na co se cítíš. Pokud z jakéhokoli důvodu potřebuješ pauzu, skončit, dělat něco jiného, řekni to.