Toto je pouze náhled.
Michal Peroutka (Pérák)
KÚJ – koordinátor vzdělávání
michal.peroutka@skaut.cz
Zodpovědná osoba: Filip Hlavinka (Mukóki)

Odborná činovnická kvalifikace (OČK)

Odborná činovnická kvalifikace je určena činovníkům, kteří zajišťují vzdělávání, zejména členům zkušebních komisí čekatelských a vůdcovských zkoušek.

K čemu je OČK potřeba

Odborná činovnická kvalifikace představuje specializaci v určité oblasti skautského vzdělávání. Po jejím absolvování budeš mít odbornou, lektorskou i didaktickou způsobilost pro výuku daného oboru na čekatelských či vůdcovských kurzech. Jde také o potřebnou kvalifikaci k ověřování projevů kompetencí v daném oboru v rámci čekatelské a vůdcovské zkoušky. Některé obory mají i nižší stupeň, jehož splnění je jednodušší a opravňuje k ověřování pouze u čekatelské zkoušky.

OČK lze získat v následujících oborech

• Hospodaření (i nižší stupeň)
  • Metodika
  • Myšlenkové základy a historie skautingu
  • Organizace (i nižší stupeň)
  • Pedagogika
  • Právo (i nižší stupeň)
  • Psychologie
  • Táboření a bezpečnost
  • Vedení oddílu
  • Zdravověda vč. nižšího stupně (dočasně opravňuje i k pořádání kurzu Zdravotník zotavovacích akcí a zdravotnického doškolení v rámci Junáka – českého skauta - viz Směrnice k zdravotnickému zabezpečení zotavovacích akcí - netýká se nižšího stupně!)

Kde mohu OČK získat?

Odborná činovnická kvalifikace se uděluje na základě prokázaných odborných, didaktických a lektorských kvalit pro roli vzdělavatele a zkoušejícího v daném oboru. Způsobilost v daném oboru je ověřována podle Směrnice k oprávnění vzdělavatelů ke zkoušení.

Většina oborů každoročně (obvykle v únoru) pořádá společný seminář , některé obory realizují semináře i samostatně v průběhu roku (všechny jsou pak k dohledání v Databázi vzdělávacích akcí , třebaže vzdělavatele o nich informujeme i jinými cestami (například prostřednictvím emailové konference vzdělavatelů).

Více informací a možnost zažádat o OČK najdeš zde.