Zveřejněno 11. 3. 2024
Barbora Trojak (Brambůrka)
KÚJ – tisková mluvčí
barbora.trojak@skaut.cz

Kdo je mediální zpravodaj/ka?

Snaží se šířit dobré jméno skautingu na veřejnosti a pracuje na tom, aby byli skauti a skautky vidět.

Co dělá mediální zpravodaj/​ka?

• Dobře a rád/​a píše nebo i fotí. Vyhledává zajímavé skautské akce a události a píše o nich články nebo tiskové zprávy, zve na ně novináře.
  • Zajímá se o klasická média: sleduje min. ta regionální a je v kontaktu s místními novináři, udržuje pohromadě seznam kontaktů na média. V ideálním případě jsou zpravodajové nadšení i systematičtí.
  • V online prostoru je jako ryba ve vodě: věnuje se sociálním sítím (spravuje třeba profil střediska nebo kraje), spravuje web a udržuje ho aktuální, píše newsletter.
  • Věnuje se vizuální stránce: připravuje grafiku pro střediskové mikiny, vymýšlí plakátky na ples nebo nové označení klubovny. Využívá Skautský vizuální styl.
  • Pečuje o vztahy: píše výroční zprávu, posílá PF starostovi a dalším partnerům.
  • Pomáhá se skautskými akcemi pro veřejnost, vymýšlí příležitosti, jak svou jednotku propagovat.

Možností, jak naplňovat roli mediálního zpravodaje, je spousta a do velké míry záleží na dovednostech a preferencích. Určitě není nutné dělat všechny zmíněné aktivity. O roli se také může dělit víc lidí v jednotce a spolupracovat!

Být mediálním zpravodajem je dobrá možnost, jak pomáhat svému oddílu nebo středisku na dálku při škole, když chceš zůstat v kontaktu a přiložit ruku k dílu, ale na běžnou činnost nemáš prostor. A v neposlední řadě je to příležitost získat praxi a zkušenosti pro budoucí práci v oblasti komunikace!

Proč mít v jednotce mediálního zpravodaje/​zpravodajku?

Pozornost veřejnosti, díky které o nás lidé vědí, a pozitivní zprávy, díky nimž si skauting pojí s užitečnou a smysluplnou činností, přináší skautům důvěru. A ta je důležitá! Třeba:
- pro rodiče, kteří díky ní přihlásí své děti do oddílu
- pro donory, kteří pomohou s dopravou věcí na tábor nebo s dary do plesové tomboly
- pro starostku, která podpoří stavbu nové klubovny
- pro nové dospělé, kteří vám pomohou při vedení oddílu

Kvalitní skautská komunikace je investice. Pokud se jí věnujete dlouhodobě, ubývá díky ní hloupých stereotypů, nerealistických očekávání, zastaralých představ, omylů a nepřesností. Přibývá naopak lidí, kteří skautingu fandí a považují ho za skvělou věc pro holky a kluky i pro celou společnost.

Jakou podporu mají mediální zpravodajové?

Dostávají tipy, inspiraci i šablony tiskových zpráv, newsletter Komunikační novinky i pozvánky na online poradny a setkání. Když potřebují, mohou se obracet na skautský komunikační tým, jehož členové rádi poradí, s čím je potřeba.
Pozor: pokud nemáš svou roli zpravodaje zapsanou ve SkautISu, nemáme, jak se o Tobě dozvědět.

Chci se přidat mezi mediální zpravodaje

Chceš se přidat? Ozvi se na komunikace@skaut.cz.

Mediální zpravodaje jmenuje vedoucím organizační jednotky se souhlasem rady příslušné organizační jednotky.