Dospělý nováček
Kdo je dospělý nováček a co nám může přinést
Dospělý nováček je člověk bez předchozí skautské zkušenosti, kterého skauting přitahuje a chtěl by se stát jedním z nás. Přijímáním nových členů z řad dospělých můžeme vnést do Junáka – českého skauta novou energii a chuť do práce, čerstvý pohled zvenčí a nové životní zkušenosti. Dospělí nováčci jsou často vítanou posilou do řad vedoucích, mohou být experty na hospodaření, grantová řízení i mediální sféru, nebo prostě pomáhat, kdekoliv je potřeba. A časem pak i skauti tělem a duší.
- Nového dospělého člena musí vždy schválit středisková rada.
- Pokud by dospělý nováček rád založil a vedl nový oddíl, je tu tahák pro středisko, jak mu s tím pomoci - Dospělý nováček zakládá nový oddíl.
Pomoc dalšího dospělého by se nám hodila, jak na to?
Nejprve se rozhlédni v nejbližším okolí. Ve svém hledáčku máš denně rodiče a starší sourozence dětí z oddílu, popřípadě dřívější členy. Promluv si s nimi. Možná dostaneš tip na někoho dalšího ze společenství skautů nebo jejich kamarádů a známých. Okruh hledání můžeš rozšířit o studenty VŠ nebo členy jiných zájmových organizací, které pracují s dětmi. Pokud lovíš v neznámých vodách, rozešli e-maily, zveřejni inzerát na webových stránkách a facebooku, oslov veřejné osoby (zastupitele, osobnosti), vyvěs plakáty v okolí klubovny, nebo požádej o pomoc místní noviny a televizi. Pomůžou ti v tom připravené náborové materiály pro dospělé nováčky. Při vlastní tvorbě grafických materiálů použij Skautský vizuální styl.
Nejvhodnější je oslovit člověka napřímo při osobním setkání. Seznam ho s možnou spoluprací, daruj mu skautský časopis, Informační list a pošli mu odkaz na zajímavé skautské dokumenty. A samozřejmě ho pozvi na vaši příští schůzku, výpravu či akci, kde se blíže seznámíte.
S každým zájemcem se seznamte a zjistěte, co ho ke skautingu přivádí, jaké má představy a očekávání. Pokud s ním chcete navázat spolupráci, můžete ho začít zvát na schůzky, výpravy a akce. Bedlivě sledujte, jak se chová v kolektivu a a hledejte jeho roli v oddíle, a pokud by se žádná vhodná nenašla, zkusíme zkontaktovat jiný oddíl v okolí. Dbáme na to, aby bylo naše seznamování vždy vstřícné a příjemné pro obě strany, i kdyby k žádné hlubší spolupráci nedošlo.
V oddíle vybereme zkušeného skauta a jmenujeme ho patronem nováčka. Bude ho citlivě provázet skautským světem, odpovídat na jeho otázky, seznamovat s terminologií, principy a hodnotami skautingu, představovat členy oddílu, pomáhat s pořízením kroje, a také hodnotit průběh jeho začleňování – od role pozorovatele až do aktivního člena oddílu. A to hezky pozvolna, aby měl dospělý nováček čas všechno si pořádně zažít a prožít. Stát se skautem v dospělém věku, to je docela velký životní krok.
Postupně přiřazujeme nováčkovi složitější úkoly a větší zodpovědnost. Patron dospělého nováčka postupně provází skautským světem, představuje mu skautské myšlenky a touto cestou ho provází až ke složení skautského slibu. Tím se teprve stane právoplatným skautem. A aby bylo jeho členství v Junáku – českém skautu dále naplněné a smysluplné, popř. aby se mohl jednou stát vedoucím, nabízíme mu řadu vzdělávacích a zážitkových kurzů. Jejich přehled je dostupný v Databázi vzdělávacích akcí .
Další rady a praktické návody najdeš v metodice Dospělí Vítáni
Pokud se zapojením dospělých nováčků nemáš žádnou zkušenost, nebo jsi zažil pokus, který příliš nefungoval, najdeš spoustu nové inspirace v metodice Dospělí Vítáni . Ta shrnuje obecné principy i konkrétní tipy od prvního oslovení dospělých zájemců přes uzavření dobrovolnické dohody až třeba po vyškolení nového vedoucího. Metodiku si můžeš stáhnout zde jako pdf nebo si ji koupit v JUNSHOPu .