( Aktuální )
Zveřejněno 17. 2. 2024
Jan Mesl (Mýval)
KUJ – manažer pro oblast nemovitostí
jan.mesl@skaut.cz
Zodpovědná osoba: Jan Mesl (Mýval)

Chceme si pořídit nemovitost

Mít vlastní zázemí  pro skautskou činnost přináší řadu výhod. Junák – český skaut považuje vlastnictví nemovitostí za svůj strategický zájem a cestu k zajištění nezávislosti a kontinuity. 

Jak pořídit nemovitost?

Klubovny jsou pro naši činnost zásadním zázemím a čas věnovaný hledáním vhodné nemovitosti je dobrou investicí. 

Jak si zajistit zázemí pro svou činnost Hledání tábořišť se věnuje na FB skupina Skautská tábořiště – reality Vzorová poptávka pro realitní kancelář

Při hledání zdrojů na nákup, opravu či úpravu nemovitosti můžete využít různé granty a dotace:

Fond nemovitostí Junáka – českého skauta Jak zajistit finance Facebook skupina Zdroje pro skauty Skautská nadace Jaroslava Foglara
  • Ověřit zápis v katastru nemovitostí.  Po pořízení nemovitosti je nutná kontrola, zda je majetek řádně zapsán v katastru nemovitostí (KN) (www.cuzk.cz  - Nahlížení do katastru nemovitostí). Aplikace umožňuje získávat vybrané údaje o parcelách, stavbách, bytech a právech stavby evidovaných v katastru nemovitostí. Nahlížení do KN nevyžaduje žádnou registraci a je bezplatné. Výpis z katastru nemovitostí a některé další výstupy je pak možné si v aplikaci zaplatit. Postup, jak najít konkrétní nemovitost:  nahlížení do katastru nemovitostí - vyhledání parcely/​vyhledání stavby -> zadat katastrální území/ obec a číslo LV
  • Daň z nabytí nemovitých věcí již nemusíte hradit, protože byla k 31. 3. 2020 zrušena.
  • Přiznání k dani z nemovitostí. V následujícím kalendářním roce po nabytí nemovitosti je zapotřebí do konce ledna podat přiznání k dani z nemovitostí. Rozhodující je vlastníctví k 1. lednu. Předpis k zaplacení této daně vám následně bude chodit každý rok do datové schránky.
  • Vlastní nemovitost musí být oceněna a zanesena do majetku (účetnictví) střediska. Ocenění se provede na základě pořizovacích nákladů (nebo na základě cenového odhadu). Každá stavba by měla mít také kolaudační souhlas, který dokládá způsobilost stavby k užívání. Pokud potřebujete s oceněním či zanesením účetnictví poradit napište nám na: hospodareni@skaut.cz. 

Nezapomeňte věnovat čas tvorbě finančního plánu a dlouhodobé analýzy. Také promyslete, jak zajistíte provoz a co vše s tím souvisí.

Ve Spisovně najdete vzor kupní smlouvy pro nemovitost.


Již nemovitost vlastníte? Podívejte se na náš návod:

Byla tato stránka užitečná?
Děkujeme!
Pomozte nám Křižovatku vylepšit!

Prosím napiš nám, co je na této stránce špatně. Co chybí, či přebývá. Co je nejasné. Co jsi hledal. Doporučujeme vyplnit kontakt, obzvláště, pokud očekáváš reakci. Budeš-li chtít, napiš nám i něco o sobě – kolik ti je let, jakou funkci ve středisku/oddíle máš a odkud jsi.