( Aktuální )
Zveřejněno 3. 10. 2023
Jan Mesl (Mýval)
KUJ – manažer pro oblast nemovitostí
jan.mesl@skaut.cz
Zodpovědná osoba: Jan Mesl (Mýval)

Chceme si pořídit nemovitost

Mít vlastní zázemí  pro skautskou činnost přináší řadu výhod. Junák – český skaut považuje vlastnictví nemovitostí za svůj strategický zájem a cestu k zajištění nezávislosti a kontinuity. 

Jak pořídit nemovitost?

Klubovny jsou pro naši činnost zásadním zázemím a čas věnovaný hledáním vhodné nemovitosti je dobrou investicí. 

Jak si zajistit zázemí pro svou činnost Hledání tábořišť se věnuje na FB skupina Skautská tábořiště – reality Vzorová poptávka pro realitní kancelář

Při hledání zdrojů na nákup, opravu či úpravu nemovitosti můžete využít různé granty a dotace:

Fond nemovitostí Junáka – českého skauta Jak zajistit finance Facebook skupina Zdroje pro skauty
  • Ověřit zápis v katastru nemovitostí.  Po pořízení nemovitosti je nutná kontrola, zda je majetek řádně zapsán v katastru nemovitostí (KN) (www.cuzk.cz  - Nahlížení do katastru nemovitostí). Aplikace umožňuje získávat vybrané údaje o parcelách, stavbách, bytech a právech stavby evidovaných v katastru nemovitostí. Nahlížení do KN nevyžaduje žádnou registraci a je bezplatné. Výpis z katastru nemovitostí a některé další výstupy je pak možné si v aplikaci zaplatit. Postup, jak najít konkrétní nemovitost:  nahlížení do katastru nemovitostí - vyhledání parcely/​vyhledání stavby -> zadat katastrální území/ obec a číslo LV
  • Daň z nabytí nemovitých věcí již nemusíte hradit, protože byla k 31. 3. 2020 zrušena.
  • Vlastní nemovitost musí být oceněna a zanesena do majetku (účetnictví) střediska. Ocenění se provede na základě pořizovacích nákladů (nebo na základě cenového odhadu). Každá stavba by měla mít také kolaudační souhlas, který dokládá způsobilost stavby k užívání. Pokud potřebujete s oceněním či zanesením účetnictví poradit napište nám na: hospodareni@skaut.cz. 

Nezapomeňte věnovat čas tvorbě finančního plánu a dlouhodobé analýzy. Také promyslete, jak zajistíte provoz a co vše s tím souvisí.

Ve Spisovně najdete vzor kupní smlouvy pro nemovitost.


Již nemovitost vlastníte? Podívejte se na náš návod:

Byla tato stránka užitečná?
Děkujeme!
Pomozte nám znalostní bázi vylepšit!

Prosím napiš nám, co je na této stránce špatně. Co chybí, či přebývá. Co je nejasné. Co jsi hledal. A budeš-li chtít, napiš nám i něco o sobě – kolik ti je let, jakou funkci ve středisku/oddíle máš a odkud jsi.