Toto je pouze náhled.
Zveřejněno 3. 10. 2023
Jan Mesl (Mýval)
KUJ – manažer pro oblast nemovitostí
jan.mesl@skaut.cz
Zodpovědná osoba: Jan Mesl (Mýval)

Dlouhodobý pronájem – skautská OJ v roli pronajímatele

Pokud chce OJ pronajmout nemovitost na 10 let a více, musí si v souladu s Hospodářským řádem Junáka – českého skauta vždy vyžádat souhlas Výkonné Rady Junáka

U dlouhodobých pronájmů doporučujeme vždy uzavření písemné smlouvy kvůli:

• Jednoznačnému stanovení délky a podmínek nájmu (vč. výše a splatnosti nájemného).
  • Jednoznačnému vymezení pronajímaných prostor a zachycení jejich stavu při předání (ke smlouvě přiložte fotodokumentaci a předávací protokol se stavy měřidel).
  • Možnosti zasmluvnění jistiny (kauce), kterou nájemce při vzniku nájemního vztahu složí na účet OJ; jistina slouží k případnému krytí dlužného nájemného a způsobených škod.

Skautským OJ v roli pronajímatele dále doporučujeme:

• Stanovit odpovědnou osobu, která má nemovitost na starosti po stránce technické, smluvní, komunikační (lze rozdělit mezi více lidí).
  • Pokud je prostor pronajímán pouze v určité časy/​krátkodobě – veďte si evidenci využití prostor a stanovte si způsob rozdělení nákladů za služby.

Daňové aspekty pronájmu

• Pronájem prostor je vždy předmětem daně z příjmu právnických osob a zakládá vždy povinnost podat příslušné daňové přiznání (což automaticky neznamená placení daně – blíže v Metodice k dani z příjmu právnických osob).
  • V případě velmi výnosného pronájmu (obrat nad 1 milion korun za 12 po sobě jdoucích měsíců) vzniká povinnost plátcovství DPH.
  • Při pronájmu je třeba posoudit osvobození od daně z nemovitosti. Junák – český skaut a jeho OJ jsou od této daně obecně osvobozeny. Pokud je nemovitost pronajímaná dlouhodobě osvobození se uplatní ve výši odpovídající nepronajímané výměře.

Účetní aspekty:

• Je třeba vést oddělenou evidenci nákladů a výnosů souvisejících s pronajímaným prostorem (v jednoduchém účetnictví příjmů a výdajů)
  • Nájemné je většinou účtováno na základě uzavřené smlouvy, pokud přesto vystavujete faktury, nevystavujte je jako daňový doklad, pokud nejste plátci DPH.
  • Za OJ podepisuje nájemní smlouvu pouze člověk, který je k podpisu skutečně oprávněn (typicky statutární zástupce zapsaný v rejstříku spolků, zmocněnec na základě platné plné moci).