Toto je pouze náhled.
( Aktuální )
Zveřejněno 2. 8. 2024

Vytvoření zázemí

Pro fungování skautského oddílu je zázemí nepostradatelné, ať už se jedná o místo určené pro schůzky, louku pro konání letních táborů nebo vybavení na výpravy. Kde v začátcích ale takové místo a vybavení sehnat? 

Skautská klubovna

Skautská klubovna je pro vás něco jako druhý domov. Je to místo plné vzpomínek, zážitků a dobrodružství, místo, které se váš nový oddíl stmeluje a definuje. Není to jen úkryt před deštěm. Rodí se tu plány na výpravy, budete se tu scházet na schůzkách, hrát hry, zpívat, zvát rodiče na návštěvy a pořádat akce. Je to prostor, kde se váš oddíl stává opravdovou partou.

Jak to v klubovně vypadá

V klubovně má všechno svůj důvod a místo. Už když tam vejdete, cítíte, že je to místo, kde se schází parta a kde se dějí věci. Hned u dveří je místo na převlečení, věšák na bundy a botník plný přezůvek. Uprostřed místnosti je velký stůl s lavicemi, kde se všichni pohodlně usadíte. Ve skříni najdete všechno, co oddíl potřebuje – knížky, hry, věci na vyrábění a sportovní náčiní. Skříň je akorát velká, aby se do ní všechno vešlo, ale nezabírala moc místa.

Na stěně visí velká nástěnka, kde najdete plány akcí, fotky z těch minulých, zajímavosti a úspěchy členů. Může tam být i mapa Česka, kde si oddíl značí místa, která navštívil. Nebo třeba fotky z akcí a nástěnky družin. Na stěnách jsou taky připomínky prvního společného tábora.

V klubovně je taky dost bezpečného místa na hraní her, když je venku ošklivo. Část tohohle prostoru může být i odpočinková zóna s kobercem a polštářky. Celou klubovnu pak dotváří detaily jako vyřezávaná lilie nad dveřmi a slibová hůl se stužkami v rohu místnosti.

Vybavení klubovny může být různé a vždy záleží na tom, co potřebujete a co se vám líbí. Některé oddíly třeba vůbec nepotřebují stůl, naopak by jim překážel. Místo skříně můžete mít třeba lavice s úložným prostorem – fantazii se meze nekladou.

Co se týče výzdoby, možností je spousta, ale záleží na tom, co vám dovolí majitel. Super nápad je třeba tabulová barva na zeď, na kterou se dá psát křídou. Nebo můžete klubovnu vymalovat veselými barvami a obrázky. Ale pozor, ať to s výzdobou nepřeženete, méně je někdy více. Příliš mnoho barev by mohlo být rušivé. Lepší je držet se spíš minimalismu a přírodních barev, které nebudou odvádět pozornost od programu.

Pokud máte v oddíle starší děti, můžete je zapojit do výroby vybavení. Skauti a skautky určitě zvládnou vyrobit třeba poličku nebo křeslo. Nebojte se jich zeptat, jak by si klubovnu představovaly a co by v ní chtěly mít.

Klubovna výchovným nástrojem

Možná vás to ani nenapadlo, ale klubovna je skvělé místo, kde můžete kluky a holky učit spoustu věcí. Třeba jak se o sebe a o věci starat. Po každé schůzce by se mělo uklidit a zapojit se můžou všichni. Někdo může luxovat, někdo zametat, jiný umýt nádobí. Nebo můžete udělat rozpis, kdo kdy bude mít službu a postará se o úklid.

Kromě běžného úklidu můžete dětem svěřit i větší úkoly, třeba natřít židle, opravit omítku nebo vymalovat. Nebojte se jim věřit, společně vymyslete, jak klubovnu vylepšit. Děti se naučí něco nového a budou na klubovnu, kterou pomáhaly vytvořit, pyšné.

Důležitá je taky bezpečnost a hygiena. Klubovna by měla mít záchod, tekoucí vodu, dobré osvětlení (hlavně na zimní večery) a v zimě i topení. Zjistěte si, jaká kamna máte a čím se topí. Hodí se i malá kuchyňka, ale není to nutnost. A nezapomeňte na dobře vybavenou lékárničku!

Vybavení

Když začínáte s novým oddílem, nemusíte mít hned všechno nové. Ze začátku stačí věci, které fungují a které váš oddíl potřebuje. Udělejte si seznam věcí, které byste chtěli mít. Pokud si nejste jistí, zeptejte se vedoucích z jiných oddílů, co se jim osvědčilo. V seznamu si věci seřaďte podle důležitosti, aby bylo jasné, co pořídit nejdřív. Seznam můžete ukázat rodičům nebo ho dát na web oddílu, třeba se najde někdo, kdo vám pomůže.

Nebojte se zeptat rodičů a známých, jestli nemají něco, co už nepotřebují. Třeba někdo rád věnuje starou skříň nebo nářadí. I různé firmy nebo instituce se občas zbavují starého nábytku, třeba za odvoz. Z druhé ruky můžete sehnat i krojové košile pro členy, nebo je můžete mít v oddíle a půjčovat je. Mnoho oddílů a středisek má burzy, kde si členové můžou vyměňovat vybavení, ze kterého už vyrostli. Vybavení od šátků po kamna najdete třeba ve facebookové skupině Bazar skautského vybavení . Když využijete věci z druhé ruky, ušetříte spoustu peněz.

Zajisté můžete pořizovat věci nové. Stezky, metodiky, propagační materiály, krojové košile, šátky, nášivky a outdoorové vybavení je možné koupit ve skautském obchodě Junshop , který má v Praze i kamennou prodejnu.

Skautské táboření

Ze začátku, než se váš oddíl rozroste a pořídí si vlastní vybavení, může být táboření trochu oříšek. Ale nezoufejte, i tak můžete vyrazit! Zkuste se zeptat ve středisku, třeba vám půjčí nějaké věci. Nebo můžete jet na společný tábor s jiným oddílem, to může být super zážitek a možnost získat zkušenosti.

Další možností je pronajmout si tábořiště, kde už většinou všechno vybavení mají. Je to sice dražší a bývá rychle obsazeno, ale zase nemusíte nic řešit. Pokud máte v oddíle starší členy, můžete zkusit putovní tábor. Dokud vás není moc, jde to snadno, nepotřebujete tolik věcí a zažijete spoustu dobrodružství, která byste na jednom místě neměli.

⚓Vodácké vybavení

Když se rozhodnete být vodními skauty, budete potřebovat lodě, pádla, vesty a další věci, které stojí dost peněz. Ale nemusíte hned všechno kupovat nové. Zkuste si věci na akce půjčit nebo vyrazit s jiným vodním oddílem.

Pokud začínáte, je jednodušší založit oddíl ve středisku (přístavu) vodních skautů, kde vám ostatní můžou poradit a půjčit vybavení.