Zveřejněno 26. 7. 2023
Simona Kubátová
KÚJ – agenda OČK
simona.kubatova@skaut.cz
Zodpovědná osoba: Filip Hlavinka (Mukóki)

Chci se stát skautským vzdělavatelem/vzdělavatelkou

Skončili jste právě ve funkci vůdce oddílu či střediska, střediskového zpravodaje apod. a chtěli byste aktivně předávat své zkušenosti?

Nebo máte zkrátka volné kapacity a chuť zapojit se do činnosti organizace v oblasti skautského vzdělávání?

Tak to jste na správném místě! Stojíme o vaše zkušenosti, znalosti i energii a rádi vás nasměrujeme! Ačkoliv práce skautských vzdělavatelů není snadná, je to činnost velmi záslužná a obohacující. Právě vzdělavatelé totiž do značné míry ovlivňují to, jak bude Junák - český skaut (od oddílové úrovně až po celou organizaci) vypadat v následujících letech a desetiletích.

Pokud máte chuť se do toho pustit, níže jsou naznačeny směry, kterými se můžete vydat.

Náměty pro vaše vzdělavatelské začátky

K tomu abyste se mohli zapojit do skautského vzdělávání, vlastně nepotřebujete žádnou konkrétní kvalifikaci. I s čekatelskou zkouškou (nebo i bez ní) můžete v týmu vzdělávací akce (pokud se tak domluvíte s jejím vedením) působit, a to nejen v servisní roli, ale i jako spolupracovník ve všech oblastech, které jsou pro danou akci užitečné a kde máte co nabídnout. Lze tak využít vaše zkušenosti a erudici - jak skautskou, tak civilní.

Ideální ale je mít alespoň vůdcovskou zkoušku, ještě lepší je pak získat (třeba časem) některou ze vzdělavatelských kvalifikací a obecně pracovat na svém seberozvoji (třeba vhodně zvoleným lesním kurzem/školou či celostátní vzdělávací akcí). Při získávání vzdělavatelské kvalifikace a zkušeností také jistě poznáte mnoho dalších vzdělavatelů, kteří vám mohou pomoci najít další směr, nebo spolu třeba nějakou akci přímo uspořádáte.

Zkuste se obrátit na představitele vyšších organizačních jednotek (okresů a krajů), jaký je stav skautského vzdělávání ve vašem regionu. Třeba zde bude místo nebo úkol přímo pro vás. Ve výsledku můžete i iniciovat, třeba s několika podobně naladěnými přáteli (kteří už mohou mít vzdělavatelskou zkušenost), založení nového kurzu či jiné vzdělávací akce. Veškeré potřebné informace najdete pod tímto odkazem

Už máte vzdělavatelskou zkušenost nebo se chcete nejprve zúčastnit vzdělávací akce v roli eléva (instruktora - začátečníka) či externího instruktora, abyste se “zapracovali”? Máte vybraný kurz, na kterém byste se chtěli podílet, nebo víte o akci, v jejímž týmu působí vaši přátelé a známí? Zkuste tuto akci oslovit a nabídnout pomocnou ruku. Třeba se stane, že se pořadatelskému týmu právě bude hodit posila a rádi vás mezi sebou přivítá (a nenechte se odradit tím, že to třeba hned napoprvé nevyjde!).

Přehled pořádaných vzdělávacích akcí najdete v Databázi . Sledujte také skautské Jobsy  - zde občas objeví poptávka vzdělávací akce, která do svého týmu hledá nové tváře.

Ústřední lesní škola (ÚLŠ) je celostátní setkání skautských vzdělavatelů, a je tím pádem i dobrou příležitostí k navázání vzájemných kontaktů mezi vzdělavateli a zájemci o vzdělavatelskou dráhu. Přijeďte se podívat a zjistit, jaké jsou vaše možnosti a co se aktuálně ve skautském vzdělávání děje"

Pokud ani jedna z předchozích variant není pro vás, nebo byste potřebovali vědět něco dalšího, ozvěte  se koordinátorce vzdělávacích týmů Simoně Kubátové (simona.kubatova@skaut.cz ) a domluvte se na možnostech dalšího postupu přímo s ní - ráda vám pomůže se zapojením do velkého dobrodružství a služby s názvem skautské vzdělávání!