Pokud si v oblasti skautského vzdělávání s čímkoliv nevíš rady, neváhej nás kontaktovat. Vítáme jakékoli dotazy, podněty i nabídky spolupráce. Chceme společně dělat skautské vzdělávání lepším.
Co má Odbor pro vzdělávání na starosti?
Odbor funguje především jako poradní a pomocný sbor zpravodaje VRJ pro vzdělávání. Jeho členy jsou zkušení vzdělavatelé a vzdělavatelky.
Podílí se zejména na:
poskytování konzultací, vyhodnocování a řešení aktuálních situací a problémů v oblasti vzdělávání,
řízení a provádění vybraných vzdělavatelských projektů,
Při vyřizování běžné agendy a dále v případě dotazů či konzultací týkajících se pořádání vzdělávacích akcí se můžete obracet na Péráka (viz níže) nebo na email vzdelavani@skaut.cz
(adresátem je pak jak Pérák, tak Mukóki).
Více informací, kontaktů a možností podpory při specifických vzdělavatelských situací najdete zde.
Obecné informace o skautském vzdělávání najdete zde a informace pro pořadate vzdělávacích akcí najdete zde.
Průběžně můžete sledovat novinky ve skautském vzdělávání na FCB Skautské vzdělávání
a prostřednictvím mailového občasníku vzdělavatelům (o přidání mezi adresáty může kdokoliv požádat na vzdelavani@skaut.cz
- občasník chodí cca 1x za dva měsíce).
Pérák je zpravodajem pro vzdělávání 1. střediska Kolín, dlouhé roky působil jako instruktor okresních vzdělávacích kurzů a VLK Ursus, který také vedl. Kromě jiného byl i garantem OČK vedení oddílu a členem týmu připravující současnou podobu vůdcovské kvalifikace.
Maverick postupně prošel řadou kurzů od čekateláku po instruktorku. Na založení několika kurzů se také podílel. Aktuálně se nejvíce věnuje připravovaným změnám ve vzdělávání.
Simča pracuje na ústředí jako koordinátorka vzdělávacích týmů, a tedy pomáhá Odboru pro vzdělávání zejména s komunikací a podporou pro nové vzdělávací týmy a kurzy.
Čajoch po letech působení v řadě funkcí na různých úrovních Junáka - českého skauta, tajemničení a instruktorování na různých vzdělávacích akcích (LŠ Vlčácká a Světluška, LŠ Protos, ČK Ponetu, ČK Vario…), dnes šéfuje Odboru pro vzdělávání, vede čekatelský kurz Arbor Vitae a je jedním z garantů OČK organizace.
Petr Brabec - Vrabčák
Vrabčák působil na řadě kurzů od čekatelských až po lesní školu, nejvíce z rodiny kurzů Gong. Podílel se mimo jiné na vytvoření současné podoby čekatelské zkoušky. Je garantem OČK myšlenkové základy a historie skautingu a také garantem OČK organizace. Jinak je doma ve středisku Jana Boska v Olomouci.
Dominika Hübnerová
Skippy je dlouholetá instruktorka Světluškovského lesního kurzu, nyní členka týmu instruktorské školy Ejhle. Skautsky doma je v Turnově.
Jan Chmelař - Honza
Honza působil řadu let na rádcovském setkání Žirafa Krkonoše. V Dobrušce vedl oddíl i středisko. V současnosti je učitelem na 2. stupni ZŠ, zabývá se vzděláváním budoucích učitelů a je asistentem organizačního zpravodaje VRJ.
Tomáš Pustelník - Zrzek
Zrzek působil několik let jako elév a později stálý instruktor na čekatelském kurzu Arbor Vitae. Momentálně vede rádcovský kurz Fičák, jinak se věnuje hlavně rodině. Ačkoliv žije v Brně, domovské středisko má v Čáslavi, kde zároveň působí jako předseda revizní komise.
Myška po instruktorování na rádcovském a čekatelském kurzu zakotvila na Last Minute ZZA. Kromě zdravovědy se věnuje výchově a vzdělávání ve středisku Stopaři v Praze.
Alena Švaříčková - Kloky
Kloky je vedoucí střediska Řehoře Mendla v Brně, dlouhé roky působí jako instruktorka ČLK Rozrazil, který také vedla, a podílela se i na jiných vzdělávacích akcích (ČK Ponetu, ČK a VK brněnského II. okrsku). V současné době je také garantkou OČK metodika.
Zapojte se se do přípravy Strategie 2030, uspořádejte na středisku strategickou besedu a přispějte tak do formování budoucnosti Junáka – českého skauta.