Prověř vlastní zdroje
Kde hledat a na co se zaměřit:
V případě řešení oddílových financí se neostýchejte požádat o pomoc středisko. Třeba jsou v rozpočtu vyhrazené peníze, které budete moci využít. Na standardní činnost a materiál často peníze budou.
Prověřte, zda máte správně nastavenou výši členského příspěvku, které by měly pokrýt náklady na provoz a zajistit menší rezervu. Pokud je nutné navýšit základní členský příspěvek všem členům, pak rodičům důkladně vysvětlete, na co budou peníze použity. Sociálně slabším rodinám umožněte splácení poplatku v nižších částkách v průběhu celého roku.
Dobrou cestou je také nabídnout rodičům, že mohou oddíl/středisko podpořit i nad rámec povinného příspěvku, tzv. dárcovským členským příspěvkem (může to být libovolná částka, doporučujeme rodičům něco konkrétního navrhnout, třeba 1500 Kč). Možná budete překvapeni, kolik z nich tuto možnost využije.
Nájemné může být velkou položkou rozpočtu. Usilujte o to, aby byla klubovna vaše. Pak ji naopak můžete pronajímat vy. Myslete i na to, že úspora nákladů může pomoci, protože pak nemusíte žádné prostředky hledat. Pokud je to možné řekněte si o slevu, ať z nájmu, nebo při nákupu vybavení.
Pokud máte v klubovně kvalitní vybavení (např. dataprojektor, stroj na výrobu placek, stany, sportovní pomůcky atd.), může i jeho pronájem být zajímavým zdrojem příjmu.
Pokud pořádáte výpravu, ples, jarmark nebo třeba tábor, možná nevyčerpáte všechny peníze určené na realizaci. Každou desetikorunu, která vám zůstane, odložte do rezervy. Možná budete na konci roku překvapeni výší nastřádaných peněz, které pak můžete využít na nákup nových míčů nebo výtvarných potřeb.
V případě, že jste v rámci pořádané akce nakoupili nějaké nové pomůcky, třeba lano nebo terč na lukostřelbu, využijte je i na jiných akcích, popřípadě si tak postupně obnovujte svůj oddílový majetek.
Pokud pořádáte akce pro veřejnost, jako jsou Strašidelné lesy, příměstské tábory, dětské dny atp., můžete na ně využít dotaci na akce pro neorganizovanou mládež.
Vytvořte si kolem svého střediska/oddílu Společenství přátel skautingu a pozvěte do něj všechny, kteří jsou nakloněni skauting a jeho myšlenkám (bývalí činovníci, aktivní rodiče členů a členek, sympatizanti z veřejnosti a další). Získáte tak zajímavou skupinu sympatizantů, kteří mohou rádi přispívat na vaši činnost, a to nejen finančně. Nezapomeňte s nimi udržovat pravidelný aktivní kontakt, posílat jim aktuální zprávy, zvát je na veřejné akce a samozřejmě děkovat.
Jestli už podobné společenství máte, dejte hlavy dohromady a proberte téma nedostatečných interních financí. Možná vymyslíte nějaké nové řešení, jak členy Klubu více vtáhnout a zapojit do vašich plánů.
Zkontrolujte, jakou máte finanční rezervu a zda nepřišel čas, abyste ji navýšili - např. z členských příspěvků, z pronájmu klubovny nebo jejího vybavení atp. Vaše rezerva by měla růst společně s množstvím nejistot, které máte při plánování na další období, např. některý ze sponzorů avizuje ukončení spolupráce, klesají vám počty členů, zvyšují se ceny energií atp. Pokud máte na středisku dostatečnou finanční rezervu, tzn. alespoň 10 % vašich celkových nákladů, můžete z ní čerpat kdykoli v případě potřeby.
Nezapomeňte vše konzultovat se svou účetní.
Inspirovat se můžete také na facebookové skupině Zdroje pro skauty .