Zveřejněno 29. 1. 2024
Markéta Byrtusová
KÚJ – koordinátorka mezinárodní spolupráce
international@skaut.cz
Zodpovědná osoba: Vojtěch Olbrecht (Fišer)

Jak získat finanční podporu?

Některé z možností, jak zažít mezinárodní skauting, nic nestojí, jiné jsou finančně náročnější. Není však nutné vybírat jen podle financí. Existují způsoby, jak získat vhodnou podporu. Následující přehled poradí, kterou zvolit.

Možnosti finanční podpory

Nejjednodušší způsob, jak získat finanční podporu pro realizaci mezinárodního skautského projektu, je spolupráce s obcí, městem nebo krajem. Doporučujeme ji přednostně využít v případě pořádání mezinárodního skautského tábora u nás i v zahraničí a pro výjezdy na mezinárodní skautské akce. Zjisti si s dostatečným předstihem informace o dotačních programech příslušné obce/​města/​kraje. Pokud tvůj projekt nesplňuje podmínky žádosti žádného z nich, stojí za to obrátit se na zastupitele přímo a pokusit se domluvit, zdali a za jakých podmínek by byl příspěvek možný. Nezapomeň pak své podporovatele informovat o výsledku proběhlé akce, zvi je na program pro veřejnost, pošli jim výroční zprávu a přines jim Betlémské světlo.

European Solidarity Corps  (ESC) je program Evropské Unie podporující zejména mezinárodní projekty organizačních jednotek, ale i volných skupin, na téma evropská sounáležitost. Díky ESC je např. možné finančně velmi výhodně strávit čas dobrovolnictvím na mezinárodních skautských základnách ve světě i v ČR pro skauty a skautky od 18 do 30 let. Více informací o ESC poskytuje Kaprálův mlýn na volunteer@kapraluvmlyn.cz .

Platformy jako Darujme.cz  možňují zveřejnit projekt, na který může přispět kdokoliv. Čím atraktivnější a potřebnější se projekt jeví, tím větší má šanci na úspěch. Žádat může téměř kdokoli na téměř cokoli. Výhodou je nepřítomnost deadlinů. Přednostně doporučujeme využít právě platformu Darujme.cz (je třeba mít ohlášenou veřejnou sbírku), při zvažování ostatních doporučujeme konzultaci se skautskou koordinátorkou fundraisingu Barborou Zálohovou, barbora.zalohova@skaut.cz .

Pokud realizuješ mezinárodní skautský projekt, tábor či akci se skautkami a skauty z Německa, můžeš využít (nejen) finanční podporu Tandemu  , centra pro česko-německou spolupráci zejména dětí a mládeže. Pobytové výměny a přeshraniční spolupráce občanů Česka, Polska, Slovenska a Maďarska podporuje také Visegrad Fund  .

Základní informace o Visegrad Fund

Chystáš-li (mezinárodní) skautský projekt, který má dopad na občanskou společnost nebo podporuje rozvoj skautingu (např. nové tábořiště/klubovna), zvaž možnost podpory European Scout Foundation a Friends of Scouting in Europe ESF & FOSE  . Žádost může podat středisko po domluvě se zahraničním zpravodajem přes international@skaut.cz.

Základní informace o ESF & FOSE

Větší partnerský projekt napříč evropskými skautskými organizacemi má šanci získat finanční podporu vzdělávacího programu Evropské unie, Erasmus+  . Doporučujeme zvážit např. při pořadatelství velké mezinárodní skautské akce.

Základní informace o Erasmus+

Vybrali jste si, kterou podporu chcete získat pro svůj mezinárodní skautský zážitek? Dejte nám o něm vědět na international@skaut.cz nebo na Facebook Mezinárodní skauting . Můžeme vám poradit! :)

Zahraniční odbor