Toto je pouze náhled.
Markéta Byrtusová
KÚJ – koordinátorka mezinárodní spolupráce
international@skaut.cz
Zodpovědná osoba: Vojtěch Olbrecht (Fišer)

Na jamboree bez cestování - JOTA/JOTI

Hledáš jednoduchý způsob, jak zažít mezinárodní skauting, anebo s ním chceš seznámit své kluky a holky v oddíle? Vyzkoušej rádiové a online Jamboree neboli JOTA/JOTI, které se koná každý rok třetí říjnový víkend, a potkej celý skautský svět!

Co je JOTA/​JOTI?

JOTA/​JOTI je zkratka pro Jamboree on the Air / Jamboree on the Internet, největší skautskou akci na světě. Koná se pod záštitou WOSM po radiových vlnách a online vždy třetí říjnový víkend. Každý rok se takto spojí miliony skautů a skautek ze všech koutů Zeměkoule.

První JOTA neboli rádiové Jamboree proběhlo již v roce 1957, online Jamboree neboli JOTI se přidalo v roce 1995. Díky JOTA/​JOTI se skauti a skautky mohou setkat a navázat přátelství bez nutnosti překonat tisíce kilometrů a vynaložit na cestu nemálo úsilí a prostředků. K účasti stačí amatérská radiostanice / domluva s nejbližšími radioamatéry či počítač nebo chytrý telefon připojený k internetu. Výhodou je alespoň základní znalost angličtiny.

Program

JOTA tým před každým ročníkem zveřejní frekvence, na kterých se mohou skauti a skautky setkávat a povídat si spolu. Připravuje radiovýzvy, které můžeš během akce plnit jednotlivě nebo společně s oddílem či kmenem. Zároveň provozuje vysílání skautského rádia. JOTA sdílí s JOTI stejný web.

Nejoblíbenějším programem v rámci JOTI je online chatování a videohovory se skauty a skautkami ze zahraničí. Během JOTI toho však můžeš zažít mnohem víc, ať už se účastníš sám/​sama nebo s oddílem či kmenem. Každý ročník má svou interaktivní mapu, po které se dá snadno pohybovat a vybírat si z množství aktivit. Kromě chatování a volání tě čekají online výzvy a hry, webináře na témata, co hýbou světem, živé vysílání, talent show a další.

Bezpečnost a účast

Účastí na JOTA/​JOTI souhlasíš se zásadami bezpečnosti , které máš před akcí povinnost projít a seznámit s nimi případně i své kluky a holky v oddíle. Doporučujeme účastnit se s dětmi od skautského věku výše a odměnit je za účast nášivkou . Každý rok pro vás připravujeme aktuální informace k přihlášení i programu v češtině. Najdete je vždy na Facebooku Mezinárodní skauting . JOTA/​JOTI schůzku můžete uspořádat v klubovně nebo se potkat online. Na každý pád je dobré mít třetí říjnový víkend v oddílovém kalendáři. ;)

Potřebuješ bližší info nebo pomoc s účastí? Neváhej se ozvat na international@skaut.cz nebo náš Facebook . Budeme moc rádi i za fotky a zážitky z akce ke sdílení s těmi, kteří se na JOTA/​JOTI teprve chystají!

Zahraniční odbor