Toto je pouze náhled.
KÚJ – asistentka starosty, VRJ a Náčelnictva
lenka.sablova@skaut.cz

Naplňování Strategie 2022

Níže rekapitulujeme proces a výstupy naplňování Strategie 2022 od jejího schválení a vytvoření dlouhodobého plánu jejího naplňování, přes dvě (plánované) revize obsahu dokumentu až po její uzavření, včetně závěrečných zpráv všech strategických témat.

Strategii 2022 projednal XIV. valný sněm v Litomyšli v roce 2014 a následně ji schválilo Náčelnictvo.

V návaznosti na to vznikl Dlouhodobý plán naplňování Strategie 2022, tedy rozložení práce na jednotlivých tématech v čase. Ten se dále promítal do ročních plánů Výkonné rady, na ni navázaných pracovních týmů a dalších dobrovolníků, příp. plánů pracovních skupin Náčelnictva. Plán byl pravidelně aktualizován a promítly se do něj obě plánované revize Strategie 2022 (viz níže).

Během roku 2015 proběhla na úrovni ústředí i napříč organizací diskuze nad tzv. těžkými otázkami směřování Junáka – českého skauta. Otázky a odpovědi na ně pomohly k vyladění vnímání a očekávání od Strategie 2022, optiku nahlížení na priority a jednotlivá témata a také další pohledy a názory, které jsme v rámci strategie zatím míjeli.

• výstupy diskuze nad „těžkými otázkami“

V roce 2016 a 2019 proběhly dvě plánované revize Strategie 2022, během nichž byla část témat (zejména s nejnižší prioritou 3) vyřazena, pár témat naopak přibylo.

• dokument Strategie 2022 aktualizovaný po revizi v roce 2016

Úprava  Strategie 2022 v roce 2019 přinesla doplnění o nové strategické téma Dospělí nováčci (5. 1. 5) a vyřazení devíti strategických témat:

• Podpora vzdělavatelů (5.2.2)
  • Spolupráce se samosprávami (2. 3. 1)
  • Úloha organizačních úrovní (4. 1. 1)
  • Srozumitelnost skautingu (1. 1. 1)
  • Otevřenost (3. 3. 2)
  • Vědomí kontinuity (3. 1. 5)
  • Živá debata o výchově (1. 3. 1)
  • Mezinárodní skauting pro činovníky (3. 2. 2)
  • Zvyšování odbornosti organizace (2. 1. 3)

Z důvodů dopadů pandemie covid-19 došlo ke zpomalení práce na některých tématech, poslední tak byla uzavřena během roku 2023 (téma Podpora roverské výchovné kategorie pak v únoru 2024).

Přehled závěrečných zpráv všech strategických témat a vyhodnocení Strategie 2022 jako celku je k dispozici zde.

Přehled všech strategických témat, jejich zadání a závěrečných zpráv

Podpora činovníků

Výchova k nástupnictví

• garant: Prcek - Jana Jirasová, jana.jirasova@skaut.cz